ČRo Radiožurnál: Brexit musí projít parlamentem, rozhodl britský soud

Náš ředitel Vladimír Bartovic byl hostem Radiožurnálu, kde komentoval rozhodnutí londýnského vrchního soudu, že souhlas britské vlády k aktivaci článku padesát Lisabonské smlouvy nestačí. Formální odchod Velké Británie z Evropské unie musí posvětit také parlament.

Náš ředitel Vladimír Bartovic byl hostem Radiožurnálu, kde hovořil o rozhodnutí vrchního soudu v Londýně a jeho dopadu na Brexit. Londýnský vrchní soud dnes totiž rozhodl, že o aktivaci článku padesát Lisabonské smlouvy, který by odstartoval odchod Británie z Evropské unie, musí rozhodnout celý parlament, a ne pouze vláda. Vláda se však proti tomuto verdiktu chystá odvolat.

Mění rozhodnutí soudu něco na situaci? Je odchod Británie z Unie tímto verdiktem nejistý? Jaké kroky musí po tomto verdiktu nastat? Proč podle soudu nemá britská premiérka Theresa May dostatečné pravomoce vyplývající z referenda o Brexitu? 

To vše se dozvíte v rozhovoru zde v čase [9:00 – 12:23].

#Brexit #Článek 50 #Lisabonská smlouva #Theresa May

Expertiza: Institucionální problémy EU, Ekonomicke a Měnové Unie, Euro a Evropský rozpočet, Brexit, zahraniční politika EU, rozšíření EU na Západní Balkán, Slovenská zahraniční a domácí politika a ekonomické problematiky

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org