POZVÁNKA: EU±// Vliv amerických voleb na vztahy s Evropou

Zveme Vás na další debatu ze série EU±, tentokrát na téma "Vliv amerických voleb na vztahy s Evropou". Debata proběhne online 22. listopadu v 17:30.

V úterý 8. listopadu se v USA konaly volby do jejich zákonodárných sborů, tzv. midterm elections. Obecně se očekávalo, že republikáni drtivě vyhrají, ovládnou sněmovnu i senát a získají výraznou moc nad agendou současného prezidenta Bidena z Demokratické strany. Nyní po týdnu od konání voleb víme, že demokraté si udrží kontrolu nad senátem a republikáni získají sněmovnu, i když s menší většinou, než všichni očekávali.
Za normálních okolností by volby byly zajímavé především z vnitropolitického hlediska. Po zkušenostech s prezidentstvím Donalda Trumpa, ruské invaze na Ukrajinu a znovuobjevených izolacionistických a protekcionistických tendencích v USA jsou ale jejích výsledky důležité i pro Evropskou unii a Evropany.
Jaký vliv budou mít proběhlé volby na vztahy USA a EU? Může dojít ke změně postoje vůči ruské invazi na Ukrajinu? Jaká je budoucnost obchodních vztahů těchto spojenců? A co nám celkově říkají o budoucím angažování USA v bezpečnostních otázkách v Evropě?
Na tyto a další otázky Vám odpoví:
- Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií, FMV VŠE
- Jana Ciglerová, americká zpravodajka, Deník N
- Jan Hornát, vedoucí Katedry severoamerických studií, IMS FSV UK
Moderátor: Vít Havelka, seniorní výzkumný pracovník, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
---
Debata je organizována s podporou Jean Monnet Chair TeDEUSS - Teaching and debating EU small states' security na FSV UK a spolufinancována v rámci programu Evropské unie "Občané, rovnost, práva a hodnoty".
Budeme vysílat živě na facebookových stránkách Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Katedry evropských studií IMS FSV UK.
Své dotazy můžete našim hostům pokládat v komentářích pod videem nebo už nyní na stránce události.
#USA #EU #volby

Kristína Chlebáková
Projektová manažerka, Manažerka Prague European Summit

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org