ČT24: Francouzské prezidentské volby 2017

Náš zástupce ředitele Martin Michelot byl hostem na ČT24, kde komentoval průběh prvního kola francouzských prezidentských voleb.

Náš zástupce ředitele Martin Michelot byl hostem na ČT24, kde komentoval průběh prvního kola francouzských prezidentských voleb.

Francouzští voliči mají v první řadě na mysli nezaměstnanost a ekonomiku. 10% nezaměstnanosti je až 25% pro mladé. To je něco, co je velice důležité. Motivuje to, aby lidé volili, zejména tak aby volili mladí. Poprvé vidíme změnu. U skupiny 18-25 letých se tradičně tolik lidí voleb neúčastnilo, ale dnes je to jiné. Ekonomické otázky jsou tedy důležité. Co se týče otázek bezpečnostních, problematiky ochrany a boje proti terorismu, to je něco, co apeluje rozdílným způsobem vůči lidem, žijícím ve městech nebo lidem, žijícím na venkově. Vnímání rizik a hrozeb je na venkově jiné. Kandidáti, kteří skutečně rozehráli hru s hrozbami ji rozehráli velice dobře - dali ji do samého středu kampaně. Došlo však také k určitému posunu v oblasti národní identity a náboženství. Z těchto témat vlastně vlastně čerpala Marine Le Pen během posledních dvou let.

Podle čísel byl [Emmanuel Macron] ministrem dva roky. Má sice velké zkušenosti, ale důležitější pro něj je, že není kandidátem na levici ani pravici. Nechtěl vytvořit vlastní stranu a nechtěl za sebou mít stranu, která by mohla definovat politické linie. Navíc hovořil o tom, že je nezávislý na politických směřováních; chce změnit politiku a to mu hodně pomohlo.

Celý rozhovor je dostupný v časech mezi [11:34 - 1:08:33] zde

#Francie #prezidentské volby #Emmanuel Macron #Marine Le Pen

Martin Michelot
Výzkumný spolupracovník

Expertiza: NATO and transatlantické vztahy, evropská obranná a bezpečnostní politika, francouzská politika, volební procesy a sociální otázky, skupina Visegrád a CEE, institucionálné otázky EU

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org