ČT24: French presidential elections 2017

Our deputy director Martin Michelot was a guest on ČT24, where he commented on the first round of the French presidential elections.

Our deputy director Martin Michelot was a guest on ČT24, where he commented on the first round of the French presidential elections.

Francouzští voliči mají v první řadě na mysli nezaměstnanost a ekonomiku. 10% nezaměstnanosti je až 25% pro mladé. To je něco, co je velice důležité. Motivuje to, aby lidé volili, zejména tak aby volili mladí. Poprvé vidíme změnu. U skupiny 18-25 letých se tradičně tolik lidí voleb neúčastnilo, ale dnes je to jiné. Ekonomické otázky jsou tedy důležité. Co se týče otázek bezpečnostních, problematiky ochrany a boje proti terorismu, to je něco, co apeluje rozdílným způsobem vůči lidem, žijícím ve městech nebo lidem, žijícím na venkově. Vnímání rizik a hrozeb je na venkově jiné. Kandidáti, kteří skutečně rozehráli hru s hrozbami ji rozehráli velice dobře - dali ji do samého středu kampaně. Došlo však také k určitému posunu v oblasti národní identity a náboženství. Z těchto témat vlastně vlastně čerpala Marine Le Pen během posledních dvou let.

Podle čísel byl [Emmanuel Macron] ministrem dva roky. Má sice velké zkušenosti, ale důležitější pro něj je, že není kandidátem na levici ani pravici. Nechtěl vytvořit vlastní stranu a nechtěl za sebou mít stranu, která by mohla definovat politické linie. Navíc hovořil o tom, že je nezávislý na politických směřováních; chce změnit politiku a to mu hodně pomohlo.

Watch the interview in Czech between the times of [11:34 - 1:08:33] here

#France #presidential elections #Emmanuel Macron #Marine Le Pen

Martin Michelot
Senior Associate Research Fellow

Expertise: NATO and transatlantic security, European foreign policy and defense, French politics, elections and society, Visegrad Four and Central Europe, EU institutional issues

Related articlesEUROPEUM Institute for European Policy
Staroměstské náměstí 4/1
Prague 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org