HN Svět: Slováci jsou spokojení se členstvím v EU. Pro Maďary jsou důležitá svobodná média.

Náš Christian K. Lassen se vyjádřil k postoji Čechů vůči Evropské unii pro HN Svět.

Náš Christian K. Lassen se vyjádřil k postoji čechů vůči evropské unii pro HN Svět. Jaká pozitiva EU jsou v Česku nejvíce vnímána?

Pri Českej republike sa potvrdilo to, čo sa vo všeobecnosti dlhšie hovorí a teda, že je najeurospektickejšou krajinou v regióne. Christian Kvorning Lassen, výskumník z inštitútu Europeum pôsobiaceho v Prahe upozorňuje na to, že v Česku nie je nikto, komu by spoločnosť verila a bol by verejným zástancom Európskej únie ako takej.

Zaujímavosťou z pohľadu Česka je napríklad to, že proeurópski sú najmä starší ľudia nad 66 rokov. Lassen to vysvetľuje napríklad tým, že sa ukázalo, že jednou z ich priorít je bezpečnosť a vážia si členstvo v EÚ v súvislosti so zárukou stability v regióne.

Vo všeobecnosti však priniesol prieskum aj protichodné výsledky. Vo všetkých piatich krajinách sú pre väčšinu ľudí dôležité hodnoty ako ochrana ľudských práv a demokracia. 

Celý článek si můžete přečíst zde.

#Euroskepticismus #Slovensko #Maďarsko

Christian Kvorning Lassen
Zástupce ředitele & vedoucí výzkumu

Expertiza: Migrace/evropská migrační krize, zahraniční politika EU, mezinárodní právo týkající se humanitárních intervencí, skandinávská politika, populismus

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org