e15.cz: Co chystají nástupci Merkelové: zvýšení mezd, digitalizaci i pokračování Nord Streamu 2

Co bude nová vláda dělat proti zhoršování životního prostředí? A jak se budou pravděpodobně vyvíjet německo-ruské vztahy? Do článku o tom, co chystá budoucí německá trojkoalice přispěla naše výzkumný spolupracovnice Tereza Novotná a ředitel Institutu Zdeněk Beránek.

Trojkoalice chce, aby se Německo stalo hlavním trhem pro elektromobilitu, a hodlá vyrobit kolem patnácti milionů elektroaut do roku 2030. Toto se samozřejmě projeví i v dodavatelských řetězcích, jejichž je ČR jednou z hlavních součástí.

Koaliční dohoda příští německé vlády mlčí též o některých důležitých celoevropských tématech jako je třeba kontroverzní ruský plynovod Nord Stream 2, jehož výstavbu kabinet Angely Merkelové (CDU) prosazoval. To velmi pravděpodobně znamená, že koalice v této věci není jednotná. SPD patří spíše k podporovatelům projektu, zatímco Zelení jej dříve ostře kritizovali jako zrádný Putinův plán.

 Celý text je k dispozici pod tímto odkazem.

#Nord Stream 2 #Německo #trojkoalice

Tereza Novotná
Výzkumná spolupracovnice

Expertiza: evropská zahraniční politika, Severní a Jižní Korea a jihovýchodní Asie; Evropská služba vnější činnosti (EEAS), Delegace EU; transatlantické vztahy a obchod; rozšiřování EU a evropské instituce; německá zahraniční a domácí politika (zejména ve východních částech Německa).

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org