The Underrated Value of Political Cooperation and Stability

Christian Kvorning Lassen navazuje na svůj předchozí blog o možných výhledech politické kultury s příspěvkem, ve kterém srovnává přístup České republiky a Dánska v rámci vnitropolitické spolupráce a stability.

However, after being granted the Marshall Aid and facing the challenge of how to rebuild and restructure society after the German occupation, Denmark opted for a visionary and very ambitious task: laying the foundations for the world’s largest relative to population welfare state, with all that entails of high taxation and high social and economic security.

Czechs deserve more dignity. They deserve honorable politicians tackling the endemic corruption within the political sphere, so that multipartizan visions across the political spectrum can create a strong, sustainable foundation for the society building that is still to this day essential to the Czech Republic.

Celý článek, navazující na předchozí s názvem ”In Search of a New Political Culture”, je dostupný v anglickém jazyce na serveru BlogActiv.eu.

#vnitropolitická spolupráce #politická stabilita #Dánsko #Česká republika #politická kultura

Christian Kvorning Lassen
Zástupce ředitele & vedoucí výzkumu

Expertiza: Migrace/evropská migrační krize, zahraniční politika EU, mezinárodní právo týkající se humanitárních intervencí, skandinávská politika, populismus

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org