Zřízení nového evropského fondu na podporu uhelných regionů může být vnímáno jako pozitivní politický krok směrem k dotčeným oblastem. Nicméně správa tohoto fondu přináší výzvy, a to nejen z hlediska financí, ale i personálního a časového zatížení, což může ohrozit jeho efektivní využití. Tento závěr vyplývá z konzultací se zástupci státní správy a příslušnými krajiny a z jejich následné analýzy, kterou vypracovala Klára Votavová, výzkumná pracovnice EUROPEUM.
Národní plán obnovy, Modernizační fond, Sociálně-klimatický fond, Fond spravedlivé transformace. To je jen neúplný výčet fondů EU, které od roku 2021 vznikly nebo mají vzniknout. Kromě tradičního záměru snižovat ekonomické nerovnosti mezi státy a regiony mají podpořit zranitelné domácnosti v energetické krizi, pomoci nastartovat unijní ekonomiku po covidové pandemii a přeorientovat ji směrem k udržitelným a digitálním aktivitám tak, aby přitom žádný region ani občan nezůstal pozadu.
Celý článek najdete zde.
#Energetika #EvropskéFondy #SpravedliváTransformaceExpertíza: Sociální politika EU, Digitální politika EU, Spravedlivá transformace, střední a východní Evropa/EU