iRozhlas.cz | Pfizergate: transparentnost či ochrana soukromí?

Nedávné vyšetřování nákupu vakcín od Pfizeru EU odhalilo účast Ursuly von der Leyen, předsedkyně Evropské komise, což vyvolává otázky ohledně transparentnosti a odpovědnosti. S propojením několika kauz, včetně obvinění z nezveřejněných dohod a právních kroků, roste pozornost k jednacím procesům a finančnímu hospodaření v rámci Komise. Výsledky těchto vyšetřování mohou ovlivnit veřejnou důvěru a budoucí vedení EU, zdůrazňující křehkou rovnováhu mezi transparentností a ochranou soukromí. Ke kauze se pro iRozhlas.cz vyjádřil Žiga Faktor, zástupce ředitele a šéf bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM.

“Jde o tři různé kauzy, které se začaly spojovat do jedné a společně prolínat. První přišel The New York Times ohledně toho, že Evropská komise nebyla schopna poskytnout všechny dokumenty k vyjednávání s Pfizerem. (…) Potom ještě žaloba u belgického soudu od jednoho belgického lobbisty. Ale tam jde spíše o zacházení s veřejnými zdroji než o přístup k informacím. (…) A k tomu začalo EPPO (Úřad evropského veřejného žalobce pozn. red.) koncem roku 2022 prověřovat, jak Evropská komise procesovala nákupy vakcín.”

Celý článek si můžete přečíst zde.

#Pfizergate #EPPO #Ursula von der Leyen

Žiga Faktor
Zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře

Expertíza: Rozšiřování EU, integrace zemí západního Balkánu, vztahy EU s Tureckem, slovinská politikaInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org