Café Evropa online: Potravinová bezpečnost a válka na Ukrajině – bude dostatek potravin pro rozvojový svět?

Zveme vás na debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: "Potravinová bezpečnost a válka na Ukrajině – bude dostatek potravin pro rozvojový svět?". Debata se uskuteční 21. června v 17:00 online na našem Facebookovém profilu.

Hosté:

  • Hynek Roubík, vědecký pracovník, Česká zemědělská univerzita v Praze
  • Monika Tóthová, ekonomická expertka, Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO)

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Podle Světového potravinového programu OSN se za posledních pět let zvýšil počet lidí, kteří mají tak špatný přístup k potravinám, že je bezprostředně ohrožen jejich život nebo živobytí ze 108 na 193 milionů. Mezi hlavní příčiny potravinové krize patří extrémní výkyvy počasí v podobě vln veder a záplav a ekonomické šoky související s pandemií COVID-19. Téma globální potravinové bezpečnosti přinesla do popředí také aktuální ruská invaze na Ukrajinu. Ta urychlila trend zvyšování cen potravin, které již v roce 2021 byly vyšší než za posledních deset let. Ruská agrese odhalila vzájemnou propojenost a slabosti globálních potravinových systémů, což má vážné důsledky pro celosvětovou potravinovou bezpečnost. Významná část ukrajinské produkce potravin je v současné době vyřazena ze světových trhů. Ukrajina tradičně vyváží 52 % světového slunečnicového oleje, tedy nejvíce na světě, a nezanedbatelné množství kukuřice, pšenice nebo řepky. Rusko však zničilo a zablokovalo několik ukrajinských přístavů podél Černého moře, čímž blokuje ukrajinský vývoz. V současné době také zabavuje Rusko na okupovaných územích Ukrajiny kromě zemědělských strojů i zásoby obilí, jehož značnou část Ukrajina vyváží. Své vlastní exportní zásoby potravin využívá Rusko jako formu vydírání, kdy zadržuje dodávky za účelem zvýšení cen nebo získání politické podpory. 

Jakým způsobem může EU dojít k prevenci a předvídání příčin potravinových krizí? Jaké strukturální změny by země EU měly podporovat? Jak se k současné situaci staví skupina G7? Jak bojovat proti protekcionistickým opatřením, které v souvislosti se současným nedostatek potravin některé země zavádějí? Dá se předpokládat, že stejně jako v minulosti přijdou nepokoje v souvislosti s nedostatkem potravin? Jak jim čelit? Lze očekávat další migrační vlnu a jakým způsobem by na ní měla EU reagovat? Jakým způsobem lze donutit Rusko zastavit blokádu Černého moře? Jak je na tom Evropa/Česká republika v rámci potravinové bezpečnosti? 

Debatu organizuje Evropská komise v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz. Akce bude vysílaná živě online a přímý přenos bude možné sledovat na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.

Stránku události na Facebooku naleznete zde.

Živé vysílání bude k dispozici zde.

#CaféEvropa #Ukrajina

Kristína Chlebáková
Projektová manažerka, Manažerka Prague European Summit

Související články



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org