ČT24 | Roste zájem mladých lidí o evropskou politiku?

Podle průzkumu Eurobarometru se 91 % mladých ve věku 15-24 let domnívá, že účast v eurovolbách je důležitá. Jak se tento postoj projevuje v praxi? Znamená to, že se zvýší volební účast u mladých lidí? Jaké výhody a příležitosti nabízí Evropská unie mladším občanům? Je Brusel schopen vysvětlit mladým lidem výhody členství v EU? Na tyto otázky odpovídala Klára Votavová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM, v pořadu Horizont na ČT24.

Zajímavý je průzkum STEM a Českého rozhlasu Rozděleni Evropou, který se zaměřuje na Českou republiku. Ten ukázal, že pro mladé Čechy je to, že jsme součástí Evropské unie, něco úplně přirozeného, o čem se vlastně vůbec nepřemýšlí. Takže když máte někoho, komu je padesát let a pamatuje si třeba ještě dobu před tím, než jsme vstoupili do EU, tak má daleko větší tendenci si ty dva stavy srovnávat a třeba i volat po tom, abychom už zase nebyli členy EU. Po tom ti mladí prostě nevolají, protože je to pro ně otázka učebnic, kdy jsme nebyli v EU.

Celý rozhovor si můžete pustit zde od 22. minuty.

#Eurovolby #Eurobarometr #volební účast

Klára Votavová
Výzkumná pracovnice

Expertíza: Sociální politika EU, Digitální politika EU, Spravedlivá transformace, střední a východní Evropa/EUInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org