ČRo Plus: Nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček

Náš ředitel Vladimír Bartovic byl hostem Českého rozhlasu, kde komentoval jmenování nového ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

Náš ředitel Vladimír Bartovic byl hostem Českého rozhlasu, kde komentoval jmenování nového ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Ten již od začátku deklaruje, že zahraniční politika ČR by měla být konsensuální. Povede se mu to v trojlístku ministr, premiér, prezident?

Bude to složité. Bylo to složité i pro předcházející ministry, právě kvůli té silné roli, kterou prezident Zeman chce mít v zahraniční politice a prosazuje si ji. Bude to složité i proto, protože postoje premiéra Babiše jsou trochu silnější v některých otázkách, než jsou postoje ČSSD, nebo ministra Petříčka. Jeho rolí tak bude, jak respektovat programové prohlášení vlády, tak nějakým způsobem ohraničovat prostor prezidenta, zejména v případě, že jeho postoje nejsou v souladu s oficiální koncepcí zahraniční politiky České republiky, nebo s programovým prohlášením vlády. Zároveň je také představitelem určité politické strany, určitého politického směru, to znamená, že se bude snažit hledat průnik s tou tradiční sociálnědemokratickou agendou a skloubit jeho názory, které si vybudoval během svého působení v Evropském parlamentu s temi, které teď dominují české zahraniční politice.

Jak to v praxi zřejmě bude probíhat si poslechněte v rozhovoru s Vladimírem Bartovicem v archivu ČRo Plus [12:00 - 18:23].

#Petříček #MZV #Zahraniční politika ČR #Ministerstvo zahraničních věcí

Expertíza: Institucionální problémy EU, Ekonomicke a Měnové Unie, Euro a Evropský rozpočet, Brexit, zahraniční politika EU, rozšíření EU na Západní Balkán, Slovenská zahraniční a domácí politika a ekonomické problematiky