Vyfiltrujte si články z období

Policy Paper: Soudržnost politik pro udržitelný rozvoj: Průvodce řešením problémů pro neochotné dárce z EU

Ondřej Horký-Hlucháň, Senior Research Fellow z Ústavu mezinárodních vztahů napsal pod záštitou Think Visegrad in Brussels project policy paper s názvem "Soudržnost politik pro udržitelný rozvoj: Průvodce řešením problémů pro neochotné dárky z EU".

Zjistit více PDF

REPORT: 30 let Visegrádu: Role zemí V4 při utváření budoucnosti EU

Report o výročí Visegrádské čtyřky, její budoucnosti a roli v EU zveřejnil Think-Tank Think Visegrad. Konference se konala 22. listopadu 2021. Řečníci diskutovali mimo jiné o perspektivách zemí Visegrádu na Konferenci budoucnosti Evropy a jaká je budoucnost Visegrádu.

Zjistit více PDF

Policy Paper: V4 v Bruselu – Reality check mezinárodního pohledu na visegrádskou spolupráci

Peter Stepper, Senior Research Fellow, vedoucí Euroatlantického programu pro Institut pro zahraniční věci a obchod, napsal politický dokument nazvaný „V4 v Bruselu – Kontrola reality mezinárodního pohledu na visegrádskou spolupráci“.

Zjistit více PDF

Eastern Monitor: Dynamika velmocí v Tchajwanském průlivu: Co nás čeká?

Michal Beneš se v posledním Eastern Monitoru věnoval dynamickému konfliktu velmocí v Tchajwanském průlivu. Zaměřil se na to, co by nás mohlo čekat v budoucnu. V textu se nesnaží nalézt řešení tohoto složitého konfliktu, ale místo toho čtenářům předkládá několik možných budoucích scénářů.

Zjistit více PDF

EU MONITOR: Geotermální energie a Visegradská skupina

Tatiana Mindeková napsala EU MONITOR o důležitosti, často opomíjené, geotermální energie v procesu dekarbonizace. Vysvětluje jak geotermální energie funguje, jaké má její využití výhody a naopak jaké výzvy přináší. Věnuje se i tématu využití geotermální energie v zemích Visegrádu.

Zjistit více PDF

Policy Brief: The future of natural gas in the EU

V rámci studijního pobytu v bruselské kanceláři platformy Think Visegrad vznikl Policy Brief zabývající se budoucností zemního plynu v Evropské unii. Autorka článku, Agata Łoskot-Strachota, se v textu zaměřuje na současnou krizi na trhu, která vyvolala otázky o úloze plynu v procesu dekarbonizace, jakož i o nákladech a bezpečnosti jeho dodáve, a zdůrazňuje potřebu společné strategie v oblasti plynu, která by byla v souladu s cíli Zelené dohody, ale zároveň reagovala na krátkodobé výzvy.

Zjistit více PDF

SWP: Mezi změnou a kontinuitou: Evropská očekávání vůči české a německé evropské politice po volbách v roce 2021

Pro Německý institut pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti se Žiga Faktor, ředitel naší bruselské kanceláře a Zuzana Stuchlíková, výzkumná spolupracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, spolupodíleli na tvorbě článku zabývajícím se evropským očekáváním, jaká bude evropská politika české a německé vlády.

Zjistit více PDF

Tisková zpráva: Projekt CCS4CEE - Building momentum for the long-term CCS deployment in the CEE region

Projekt CCS4CEE analyzuje současný stav rozvoje CCS (zachytávání a ukládání oxidu uhličitého) ve střední a východní Evropě a má za cíl především pomoci obnovit debatu o technologii CCS a umožnit její budoucí aplikaci v tomto regionu.

Zjistit více PDF

EASTERN MONITOR: Nová metodika pro stejné problémy: Je budoucnost procesu rozšíření ztracena?

V nejnovějším Eastern Monitoru se Jovana Vančevska zaměřuje na otázky spojené s Brdskou deklarací, na pokrok v „procesu rozšíření“ a na závazek EU k němu. Kdo jsou průkopníci „procesu rozšíření“? A které země stagnují? Více informací o této problematice poskytuje autorka ve svém paperu, stejně jako možné výsledky situace.

Zjistit více PDF

 Digitalizace ve střední a východní Evropě - regionální perspektivy digitální transformace a spolupráce

Christian Kvorning Lassen, ředitel výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, přispěl svým textem na téma Bridging the digital gaps - a Czech perspective do nové publikace Paving the digital path in Central and Eastern Europe - Regional perspectives on advancing digital transformation and cooperatio od CEP- Centrum pro evropskou perspektivu - CEP

Zjistit více PDF



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org