Vyfiltrujte si články z období

Op-Ed | Spor o obilí je prvním znakem, že vstup Ukrajiny do EU nebude jednoduchý. Jaké překážky na této cestě čekají?

Situace s ukrajinským obilím zvedá v Evropě vlny. O tom, jaký dopad bude situace mít na vstup země do EU a jak na ní reagují některé členské státy napsal Op-Ed zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Žiga Faktor.

Zjistit více

Analýza | Být či nebýt: Nejednoznačný postoj České republiky k 3SI | Anticipating the 2023 Three Seas Initiative Bucharest Summit. Advancing the common age

Přečtěte si článek Jany Juzové s názvem "Být či nebýt: Nejednoznačný postoj České republiky k 3SI" ze série"Anticipating the 2023 Three Seas Initiative Bucharest Summit. Advancing the common agenda."Juzová, seniorní výzkumná pracovnice, poskytuje cenné poznatky o složitosti postoje České republiky k 3SI.

Zjistit více

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Reakce na americký zákon o snížení inflace

Kateřina Davidová a Tereza Novotná vypracovaly podkladový materiál pro Kulatý stůl Národního konventu o EU s názvem Reakce na americký zákon o snížení inflace. Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Jaké dopady může mít IRA na transatlantické vztahy a volný obchod obecně a jakým způsobem by se EU měla snažit tyto vztahy aktivně formovat? Jak může EU zajistit konkurenceschopnost a posílit produktivitu svého průmyslu do budoucna a podpořit rozvoj zelených technologií vyráběných v EU? Jak se změny dotknou přímo ČR a jak by měla ČR v rámci EU postupovat, aby nezůstala v “zeleném závodě” pozadu? Na které konkrétní klimaticky neutrální (net-zero) sektory průmyslu by se měla ČR zaměřit?

Zjistit více

REPORT | EU-Pacific Talks: Trade relations with the Indo-Pacific

Celkově se debata týkala především tématu diverzifikace globálních obchodních partnerů a způsobů, jak jí dosáhnout. Řečníci také diskutovali o hrozbách, které jsou spojeny se závislostí pouze na některých silných státech, které pak mohou zaujmout pozici tvůrce pravidel. Celá debata byla spojena s možnostmi globálního obchodu se zeměmi, které jsou součástí indo-pacifického regionu. Píše Eliška Prostřední v reportu z debaty "EU-Pacific Talks: Trade relations with the Indo-Pacific".

Zjistit více PDF

REPORT | EU-PACIFIC TALKS: Europe and the Indo-Pacific: Migration and demographic changes

Demografický vývoj - "šednutí" společnosti - zůstává problémem v celém prvním světě; v Evropě rozšiřování sociálního státu a zvyšování úrovně služeb klade stále větší nároky na produktivitu, aby se udržela prosperita, která se stala nedílnou součástí společenské smlouvy. Píše Kristýna Chlebáková v reportu z události "EU-PACIFIC TALKS: Europe and the Indo-Pacific: Migration and demographic changes".

Zjistit více PDF

Národní konvent o EU | Doporučení: Revize energetického trhu

Náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka zpracoval doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU konaného dne 31. března 2023 na téma "Revize energetického trhu". Mezi vydaná doporučení pro Českou republiku patří například dobré definování své energetické koncepce s ohledem na regionální kontext a evropskou energetickou politiku. Dalším doporučením je, že by Česká republika měla v souladu s prodloužením platnosti nařízení o koordinovaných opatřeních ke snížení poptávky po plynu i nadále motivovat k energetickým úsporám, které jsou klíčovou součástí připravenosti na příští zimu.

Zjistit více

Policy Paper | 2022 České předsednictví: Překvapivý úspěch

Historicky druhé české předsednictví v Radě EU se uskutečnilo v druhé polovině roku 2022, tedy v období, kdy byla EU pod značným tlakem v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Z toho, co mnozí předpovídali jako další řádné předsednictví, se stal půlrok krizového řízení. Píše Vít Havelka ve svém Policy paperu nazvaném: České předsednictví 2022: Překvapivý úspěch.

Zjistit více

BLOG | Injecting the objectives of the European Green Deal into the EU’s Arctic strategy

Jak bylo uvedeno v předchozích příspěvcích, Arktidě byla v posledním desetiletí věnována značná pozornost v souvislosti se změnou klimatu, ekonomickými příležitostmi a rostoucí vojenskou přítomností v regionu. V důsledku této tendence dochází k posunům v arktické bezpečnostní dynamice. Jaká je budoucí role EU v tomto měnícím se geopolitickém prostředí? Na tuto otázku se ptá Zsanett Gréta Papp ve svém blogu.

Zjistit více PDF

Blog | European Minimum Wage Proposal: What does it mean?

Zajištění toho, aby pracovníci v Unii pobírali odpovídající minimální mzdu, je zásadní pro zajištění přiměřených pracovních a životních podmínek, jakož i pro budování spravedlivé a odolné společnosti, jak je stanoveno v zásadě 6 Evropského pilíře sociálních práv. Píše ve svém blogu Leonor Tavarez.

Zjistit více PDF

Rámec Windsoru a budoucí vztahy mezi EU a Spojeným královstvím: Mohla by být hnacím motorem osobní diplomacie?

Spojené království konečně našlo společnou řeč s EU ohledně ustanovení Severoirského protokolu. Současný britský premiér si může připsat zásluhy za to, co před ním nedokázali tři premiéři. Stojí tedy britská zahraniční politika na rameni osobních konexí jednoho muže? Odpověď napsal naše Kateřina Horáková ve svém blogu.

Zjistit více



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org