E15: Dropping charges against Babiš can strengthen his position in EU

Director of our institute, Vladimír Bartovic, gave an interview to daily E15, in which he explained the position of European Union towards the dropping of charges against the Czech PM. Will European institutions intervene in the case? Is the Czech judiciary perceived as an independent? Why can Mr. Babiš's position in Europe get stronger?

"Opravdu je to považováno za domácí kauzu, i když se jedná o prostředky z evropských fondů. [...] Podle mě nepanují v Evropské unii pochybnosti o nezávislosti těchto orgánů v České republice a nemyslím, že by na tom jejich aktuální rozhodnutí něco měnilo." 

"Evropská unie nemá právo vstupovat přímo do trestních řízení. To nastane až poté, co se vytvoří funkce evropského prokurátora."

"Když nejvyšší státní zástupce nenařídí případ znovu otevřít, posílí to pozici Babiše v tom směru, že už nebude trestně stíhaný premiérem." 

You can read the whole interview on the E15 website

#Andrej Babiš #Czech Repiblic

Expertise: EU institutional issues, Economic and Monetary Union, € and European budget, Brexit, EU foreign policy, EU enlargement with the focus on Western Balkans, Slovak foreign and domestic policy and economic issues

Related articlesEUROPEUM Institute for European Policy
Staroměstské náměstí 4/1
Prague 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org