Vyfiltrujte si články z období

EU MONITOR: Has the time come for a Czech Regional Policy?

Během posledních 5 let došlo v České republice k nebývalému růstu HDP, který posunul zemi z 83% průměrného HDP EU v roce 2013 na 91% průměrného HDP EU v roce 2019. Současně se česká mzda v roce 2013 zvýšila o více než o 7% za poslední tři roky. Tomuto jevu se věnuje náš Vít Havelka v nejnovějším vydání EU Monitoru.

Zjistit více PDF

Češi a značka EU: Jak se cítí Češi ohledně EU a co by mohlo změnit jejich názor?

Tato studie je založena především na sérii 12 krátkých průzkumů výzkumné agentury Behavio a na longitudinálním výzkumu Ústavu pro empirický výzkum STEM. Vstupy odborníka poskytl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Zjistit více PDF

POLICY PAPER: Challenges in the Transatlantic Partnership: Are We Drifting Apart?

V listopadu loňského roku EUROPEUM ve spolupráci s předním americkým think-tankem CEPA uspořádalo druhý ročník Transatlantic Policy Forum (TAPF). Tento uzavřený kulatý stůl poskytnul jedinečnou příležitost k otevřené diskuzi o zásadních tématech transatlantické spolupráce. A náš výzkumný spolupracovník Martin Michelot dal dohromady debrief a analýzu těchto debat.

Zjistit více PDF

Evropská zelená dohoda: podaří se velké sny přenést do reality?

Naše Kateřina Davidová komentuje, ve svém nejnovějším blogu, Evropskou zelenu dohodu.

Zjistit více

EU MONITOR: The EU invests very little in culture but the results are visible

Evropská komise v květnu 2018 předestřela svůj záměr pokračovat v implementaci programu Kreativní Evropa. V plánu pro rozpočet na období 2021-27 pro něj míní vyhradit ještě větší finanční podíl. Tématice spojené s touto problematikou se v nejnovějším EU Monitoru věnoval Karel Barták.

Zjistit více PDF

POLICY PAPER: Serbia's state of play regarding Chapters 23 and 24: One step forward, two steps back

Naše výzkumná pracovnice Jana Juzová napsala policy paper o rozšiřování Evropské unie na západním Balkáně a o situaci v Srbsku v souvislosti s kapitolami 23 a 24 přístupových rozhovorů.

Zjistit více PDF

EU Climate Policy as a challenge for Central Europe

Budou státy V4 při vyjednávání o klimatických politikách dál postupovat společně, nebo pošle odlišné složené energetických mixů každý stát vlastním směrem? Jaké jsou důvody Polska pro jeho váhavé stanovisko ohledně uhlíkové neutrality v roce 2050? Na tyto a další otázky odpovídá Ryszarda Formuszewicz ve svém policy paperu v rámci platformy Think Visegrad.

Zjistit více PDF

Myths and realities of an East-West divide in EU policymaking: A case study of V4’s approach to the 2019 Spitzenkandidaten selection process

Zuzana Podracká publikovala policy paper v rámci platformy Think Visegrad, ve kterém se zaměřila na přístup V4 k problematice Spitzenkandidatů.

Zjistit více PDF

Representation of the regions in the European Union: the V4 experience

Regionální a lokální autority jsou díky těsnému kontaktu s občany často nejlépe informování o jejich potřebách. Je hlas regionů a jejich občanů v Bruselu dostatečně slyšet? Jaké možnosti mají lokální autority při prosazování svých zájmů? A jaká je situace v zemích V4? Nejen na tyto otázky odpovídá ve svém policy paperu v rámci platformy Think Visegrad Patrik Kováč.

Zjistit více PDF

EU MONITOR: Jednání o VFR: Co si Češi myslí o nejnovějším vývoji

Vít Havelka se ve svém monitoru věnoval postojí České republiky k poslednímu vývoji jednání o víceletém finančním rámci EU.

Zjistit více PDF



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org