RESPEKT: A stubborn stop, the rejection of the invitation to two Balkan states in the EU region to doubt what to do next
„Není nutné hned mluvit o válečných běsech. Máme tu ale nebezpečný precedent. Navzdory splnění ,domácích úkolů‘ ze strany severomakedonské a albánské vlády a podpoře členství obyvateli nedokázali evropští lídři splnit svůj slib, tedy zahájit přístupová jednání,“ říká specialistka na Balkán z pražského výzkumného institutu EUROPEUM Jana Juzová. „Pocit zrady ze strany EU mezi občany poskytuje prostor domácím nacionalistům a v tomto smyslu ohrožuje budoucnost obou zemí. Předčasné volby v Severní Makedonii v příštím roce mohou zásadně otočit kormidlem země.“
Z hlediska vzájemné důvěry jde o zásadní moment. Přístupové rozhovory, tedy převzetí klíčové unijní legislativy, absolvovali také Češi. Začaly v roce 1998 a trvaly čtyři roky (do EU pak Česko spolu s dalšími devíti státy vstoupilo v roce 2004). Na této cestě zažila země hladší i ostřejší momenty, nikdy ale ze strany EU nezazněla tvrdá stopka. I proto východoevropští vyjednavači úzkostlivě dbali na pravidla předvstupního procesu. Klíčovou roli tehdy sehrála – a dodnes stále hraje – Evropská komise a její úředníci letos na jaře doporučili lídrům, aby se Severní Makedonií a Albánií zahájili předvstupní rozhovory; že obě země jsou dostatečně připravené a není důvod čekat. Právě proto je „stopka“ tak tvrdá.
You can find the whole article here.