ČRo Plus: Third Annual Prague European Summit

In an interview for ČRo Plus, our director Vladimir Bartovic commented on some of the topics that were at the heart of the third annual Prague European Summit.

In an interview for ČRo Plus, our director Vladimir Bartovic commented on some of the topics of the third annual Prague European Summit.

What role do the European institutions play during the crisis in Europe, and how should this be explained to the citizens? 

Instituce Evropské unie tu paradoxně nejsou na to, aby určovaly další vývoj, kterým se má Evropská unie a evropská integrace ubývat. Jsou to vždy členské země Evropské unie, které jsou suverénními pány v rámci EU. Když se řekne Evropská rada rozhodla, jedná se tak o představitele členských zemí. To znamená, že role pravých unijních institucí, kde neplatí princip "co členská země, to jeden člověk," spočívá v úkolu napomáhat členským zemím, aby se dokázaly rozhodovat na základě kvalifikovaných informací. Na druhou stranu, v momentě, když je to rozhodnutí přijaté, se státy musí podle nich řídit. Musí ho implementovat a uvést do života. Tahle role evropských institucí se do té doby, než v budoucnu padne rozhodnutí o federalizaci Evropské unie, tedy o vytvoření jakéhosi evropského státu, měnit nebude. Možná, že takové rozhodnutí nikdy přijato nebude a tato role se tedy nikdy nezmění.

Listen to the interview in Czech here between the times of [30:42 - 36:50].

#ČRo Plus #European institutions #European Council #European integration

Expertise: EU institutional issues, Economic and Monetary Union, € and European budget, Brexit, EU foreign policy, EU enlargement with the focus on Western Balkans, Slovak foreign and domestic policy and economic issues

Related articlesEUROPEUM Institute for European Policy
Staroměstské náměstí 4/1
Prague 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org