Menu
HomeHome  ›  Články autora:Vít Havelka

Vít Havelka

Seniorní výzkumný pracovník

Vít Havelka

Seniorní výzkumný pracovník

Vít Havelka studuje doktorský program na Katedře evropských studií, IMS, Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Zaměřuje se na institucionální vztahy EU a jejích členských států, EU rozpočet, europeizaci a transformativní roli Evropské unie. Od ledna 2016 byl zaměstnán Velvyslanectvím Norského království v České republice na pozici Political Officer a od roku 2018 pracuje v EUROPEUM jako výzkumný pracovník.

Policy Paper | 20 let politiky soudržnosti jako danajský dar?

Více info
29. 4. 2024
Je tomu již 20 let od doby, co Česká republika a dalších 9 států střední, jižní a východní Evropy vstoupily do Evropské unie. Stalo se tak za příslibu zvýšení blahobytu a tzv. ekonomického dohnání postkomunistické části Evropy. Klíčovou roli zde měla hrát politika soudržnosti. Píše Vít Havelka ve svém textu.

ANALÝZA | 2023 v českém veřejném mínění o EU

Více info
25. 12. 2023
Jaké byly v roce 2023 trendy v názorech obyvatel ČR vůči Evropské unii? Přečtěte si v analýze, kterou vypracoval seniorní výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM Vít Havelka.

Národní konvent o EU | Doporučení: Revize energetického trhu

Více info
17. 4. 2023
Náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka zpracoval doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU konaného dne 31. března 2023 na téma "Revize energetického trhu". Mezi vydaná doporučení pro Českou republiku patří například dobré definování své energetické koncepce s ohledem na regionální kontext a evropskou energetickou politiku. Dalším doporučením je, že by Česká republika měla v souladu s prodloužením platnosti nařízení o koordinovaných opatřeních ke snížení poptávky po plynu i nadále motivovat k energetickým úsporám, které jsou klíčovou součástí připravenosti na příští zimu.

Policy Paper | 2022 České předsednictví: Překvapivý úspěch

Více info
17. 4. 2023
Historicky druhé české předsednictví v Radě EU se uskutečnilo v druhé polovině roku 2022, tedy v období, kdy byla EU pod značným tlakem v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Z toho, co mnozí předpovídali jako další řádné předsednictví, se stal půlrok krizového řízení. Píše Vít Havelka ve svém Policy paperu nazvaném: České předsednictví 2022: Překvapivý úspěch.

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Revize evropského energetického trhu

Více info
30. 3. 2023
Vít Havelka, Rebeka Hengalová a Katarína Svitková vypracovali podkladový materiál pro Kulatý stůl Národního konventu o EU na téma Revize evropského energetického trhu. Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Jak lze hodnotit návrh EK na revizi evropského trhu s elektřinou z pozice České republiky? Jak lze hodnotit revizi pravidel vnitřního trhu se zemním plynem v kontextu energetické krize? Jakým způsobem by se měla EU připravit na nadcházející zimu?

Národní konvent o EU | Doporučení: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

Více info
10. 3. 2023
Naše výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková a náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka zpracovali doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU konaného dne 24. února 2023 na téma "Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU". Mezi vydaná doporučení pro Českou republiku patří například využití pozitivního výsledku českého předsednictví, svého vylepšeného obrazu a kontaktů pro formulování a prosazování dlouhodobých priorit ČR v Evropské unii. Dalším doporučením je, že by ČR pro budoucí české předsednictví měla zajistit adekvátní zabezpečení, jak personální, tak odborné, pro zadávání veřejných zakázek.

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

Více info
20. 2. 2023
Naše výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková a náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka zpracovali podkladový materiál pro Kulatý stůl Národního konventu o EU na téma Zhodnocení českého předsednictví. Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Nakolik byla Česká republika úspěšná v implementaci svých předsednických priorit? Jak úspěšně vykonávala Česká republika svou předsednickou roli po organizační stránce? Byla Česká republika úspěšná v propagaci svého členství v Evropské unii?

Policy Paper | Czech Public Opinion: European Energy Crisis

Více info
23. 12. 2022
Vít Havelka napsal policy paper, ve kterém se zabývá energetickou krizí, která zasáhla EU hned po pandemii COVID-19. Dne 24. února Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu a následně spustilo sérii událostí, které vyústily v energetickou krizi v EU.

OUTLOOK: 2022 České předsednictví Rady EU

Více info
14. 6. 2022
Náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka napsal OUTLOOK s názvem "2022 České předsednictví Rady EU", kde rozebírá budoucí průběh předsednictví České republiky a analyzuje největší výzvy. Ve své práci se zaměřuje na dvě roviny práce předsednictví, a to na politickou a legislativní agendu.

Národní konvent o EU: DOPORUČENÍ: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

Více info
9. 3. 2022
Nejnovější národní konvent o EU proběhl 25. února 2022. Přinášíme vám shrnutí základních bodů, které se na konventu probíraly. Doporučení vypracovala Kristína Chlebáková, Zuzana Kasáková a Vít Havelka.

Národní konvent o EU: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

Více info
21. 2. 2022
Naši výzkumníci Vít Havelka a Zuzana Kasáková, společně s projektovou manažerkou Kristínou Chlebákovou, vypracovali podkladový materiál na téma Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci. Odpovídají v něm na tři základní otázky: Jaké jsou aktuální trendy mezinárodního obchodu ovlivňující fungování vnitřního trhu EU? Jaké nástroje by měla Evropská unie v obchodní politice využívat a jak v rámci nich vhodně vybalancovat prioritní důraz na volný obchod s akcentem na udržitelnost? Jaká je budoucnost vztahů s evropskými partnery mimo Evropský hospodářský prostor?

Policy Brief: Nové zdroje rozpočtu EU

Více info
12. 1. 2022
Náš výzkumný pracovník Vít Havelka ve svém článku "Nové zdroje rozpočtu EU", který vznikl v rámci projektu Think Visegrad in Brussels, píše o nových vlastních zdrojích rozpočtu EU, o nichž se v současné době diskutuje na evropské úrovni. Text se konkrétně zabývá tím, proč je reforma vlastních zdrojů nutná a jaké jsou postoje jednotlivých institucí EU a členských států k těmto návrhům. V závěru se zamýšlí nad českou pozicí včetně výhledu, jak by se mohla vyvíjet v závislosti na průběhu jednání.
1 2 3 7
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram