Menu
HomeHome  ›  Články autora:Rebeka Hengalová

Rebeka Hengalová

Výzkumná pracovnice
Avatar photo

Rebeka Hengalová

Výzkumná pracovnice

Rebeka je výzkumnou pracovnicí programu Zelená Evropa Institutu EUROPEUM. Vystudovala Sociálně-ekologickou ekonomii a politiku na Vídeňské univerzitě ekonomie a obchodu. Její specializací byla sociální politika; ve své magisterské práci se zaměřila na českou rodinnou politiku v kontextu firemní péče o děti. V EUROPEU pokračuje v sociálně-ekologickém směru, zkoumá dopravní chudobu v kontextu zavádění Systému emisního obchodování (ETS2) a její zmírňování prostřednictvím Sociálního klimatického fondu. Na Ministerstvu životního prostředí poskytuje poradenství v pracovní skupině k alokaci prostředků z tohoto Fondu. Dále vede výzkum dekarbonizace bydlení a role občanů a státních dotací v této transformaci, a to v rámci konsorcia zemí V4. Předtím zkoumala dopad dekarbonizace českého automobilového průmyslu na stabilitu zaměstnanosti a potřeby rekvalifikací jeho pracovníků. Miluje psy, balet a kávu.

JustGreen

Více info
1. 6. 2026
Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.

ČT24 | Vláda chce odložit a upravit nový systém obchodování s emisními povolenkami

Více info
16. 12. 2024
Ministr životního prostředí Petr Hladík míří do Bruselu vyjednávat o odkladu navrhované směrnice ETS2, která zavádí nový systém obchodování s emisními povolenkami. Vláda usiluje nejen o odklad směrnice, ale také o její úpravu s cílem posílit ochranu spotřebitelů. Pro ČT24 komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

bne IntelliNews | Češi se rozhodli pro jadernou variantu

Více info
11. 12. 2024
V současné době se energetický mix v Česku skládá především z jaderné a uhelné energetiky, s určitým druhotným vstupem z obnovitelných zdrojů. Uhelné elektrárny mají být v rámci snahy o zmírnění zásahu do klimatu v zemi postupně odstaveny do roku 2033, takže země bude při uspokojování budoucí poptávky po elektřině, která pravděpodobně poroste kvůli přechodu na elektromobilitu, závislá na jaderných a obnovitelných zdrojích. Pro IntelliNews komentovali výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová a analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Debata | Nový vzdělávací pořad o environmentálních tématech Přihořívá

Více info
6. 12. 2024
Zveme vás na debatu k premiéře nového vzdělávacího pořadu o environmentálních tématech Přihořívá. Událost pořádá studentská vzdělávací platforma Based, v rámci které pořad vznikl, a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko*

Více info
30. 11. 2024
Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.

Ekonews | Vláda přijala obchodování s emisními povolenkami jen napůl, mohou kvůli tomu hrozit pokuty

Více info
26. 11. 2024
Vláda částečně přijala pravidla pro obchodování s emisními povolenkami, která vycházejí z evropských předpisů. Nepřijetí některých klíčových aspektů však může vést k problémům, včetně možných pokut od Evropské unie. Tématem je především sdílení zisků z povolenek a ochrana zranitelných skupin před rostoucími náklady na energie. Pro Ekonews komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

Komentář | Vláda po dlouhém otálení přijala rozšíření systému emisních povolenek

Více info
22. 11. 2024
Poslanci dnes projednali ve třetím čtení pozměňovací návrh k novele zákona o emisním obchodování, jehož součástí je také rozšíření povolenek (plateb) za emise skleníkových plynů do sektoru fosilního lokálního vytápění a silniční dopravy. Poslanci schválili zatím jen povinnost pro dodavatele fosilních paliv sledovat a vykazovat svá množství emisí. Celou směrnici včetně obchodování nových povolenek měla vláda přenést do národní legislativy již v červnu tohoto roku, zdá se ale, že nepopulární opatření nechá až té příští. Zapomíná ale na výhody směrnice a možné sankce, které hrozí při nepřijetí. V komentáři píše výzkumnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová spolu s dalšími.

iDnes.cz | Dopravní chudoba hrozí: miliardy nepůjdou na benzin, ale do hromadné dopravy

Více info
21. 11. 2024
Úsilí o snižování emisí oxidu uhličitého přináší i méně diskutované dopady, jako třeva tzv. dopravní chudobu. Zatímco bohatší domácnosti investují do ekologických technologií, například elektromobilů a solárních panelů, nízkopříjmové rodiny často nemají prostředky na nákup nových, nízkoemisních vozidel. Pro iDnes.cz komentovala výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová z Institutu EUROPEUM.

ČRo Plus | Začala konference COP 29. Jak ji ovlivní znovuzvolení prezidenta Donalda Trumpa?

Více info
11. 11. 2024
Organizátoři letošní konference o změně klimatu, která dnes pod zkratkou COP 29 začíná v Baku v Ázerbájdžánu, nedávali dopředu najevo moc optimismu. Postoj druhého největšího znečišťovatele na světě, Spojených států, k ochraně klimatu je nejistý po prezidentských volbách z minulého týdne. Američané odstoupili od Pařížské klimatické dohody za prvního prezidentství Donalda Trumpa a očekává se, že by od ní mohli odstoupit znovu za jeho druhého prezidentství. Kromě toho, světový lídři se stále nemohou dohodnout na financování zelené transformace v rozvojových zemích, což by mělo být hlavním tématem letošní konference o změně klimatu. Pro ČRo Plus okomentovala Rebeka Hengalová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.

Report | Klimatické politiky nejsou viníkem drahoty a sociálních nerovností, mohou být naopak řešením. Vláda se ale musí chopit příležitosti

Více info
23. 10. 2024
Vláda tento týden projedná ve třetím čtení novelu zákona o emisních obchodování, jehož součástí jsou také tzv. povolenky pro domácnosti. Ty v rámci systému ETS2 zpoplatní emise ze silniční dopravy a lokálního vytápění - mohou tak pomoci investovat do infrastruktury, obnovitelných zdrojů energie i podpořit sociálně ohrožené skupiny obyvatel. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová spolu s dalšími.

Factsheet | Emisní povolenky pro domácnosti: Co je to ETS2 a jak je využít pro náš prospěch

Více info
11. 10. 2024
Rozšíření systému obchodování emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu, takzvané ETS2, má vstoupit v platnost od roku 2027. Nyní je třeba systém ETS2 přijmout do české legislativy v rámci zákona o emisním obchodování. V tomto factsheetu najdete základní fakta a odpovědi na otázky, které si česká veřejnost často klade. Factsheet vznikl ve spolupráci s organizacemi Fakta o klimatu, Institut 2050, Člověk v tísni, Sound of Science, Asociace pro mezinárodní otázky, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA.

Factsheet | Dopravní chudoba: definice, prvotní data českých domácností a možná řešení

Více info
11. 10. 2024
Dopravní chudobou jsou v Česku ohrožená již teď 3 % domácností, za pár let se tento stav může zhoršit. Se zavedením ETS2 , systému obchodování emisních povolenek pro domácnosti, který rozšiřuje emisní obchodování také na oblast silniční dopravy a lokální vytápění budov, lze totiž očekávat nárůst cen pohonných hmot od roku 2027. To se promítne do rozpočtů domácností. Co přesně je dopravní chudoba a jak jí předcházet a eliminovat, se dozvíte ve factsheetu, který zpracovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram