Menu
HomeHome  ›  Články autora:Oszkár Roginer-Hofmeister

Oszkár Roginer-Hofmeister

Vedoucí programu Globální Evropa
Avatar photo

Oszkár Roginer-Hofmeister

Vedoucí programu Globální Evropa

Oszkár Roginer-Hofmeister pracuje pro pražský think-tank Institut pro evropskou politiku EUROPEUM od září 2022. Nejdříve působil jako projektový koordinátor a analytik, od ledna 2025 je vedoucím programu Globální Evropa.

Má doktorát z literární vědy (Univerzita v Pécsi), doktorát z dějin jihovýchodní Evropy (Univerzita ve Štýrském Hradci), magisterský titul z kulturní sociologie (Univeristy of Zadar) a základní vzdělání v oboru hungaristiky (Univerzita v Novém Sadu). Zabývá se především mediální politikou, sociálními médii, analýzou politiky a obsahu, strukturou mediální krajiny a svobodou tisku v Maďarsku a na západním Balkáně.

Handbook | Zpravodajská média západního Balkánu v digitálním věku

Více info
2. 12. 2024
Měnící se odvětví zpravodajských médií v digitálním prostředí přináší několik výzev. Jsou nejen legislativní a praktické z hlediska výroby obsahu, ale kladou také důraz na přístup k ověřeným informacím. Publikaci zaměřenou na média v Bosně a Hercegovině a Srbsku napsali Tamara Filipović, Lamija Kovačević a Oszkár Roginer-Hofmeister.

Report | Diskuze o Ukrajině v mainstreamových médiích zemí V4

Více info
30. 11. 2024
Od ruské invaze na Ukrajinu se mediální informování o této zemi výrazně zvýšilo. Interpretace a komentování událostí, jejich řazení do zpráv a utváření diskuse o vyhlídkách budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k evropské integraci se tak stalo důležitou součástí odpovědnosti většiny mainstreamových médií. S tím, jak se válka protahuje, se však povědomí občanů V4 o konfliktu liší. Na některá témata se v různých obdobích kladl větší důraz než na jiná, což způsobuje, že kvalita zpravodajství je často neúplná nebo nepřesvědčivá. Některé země kladou důraz na autonomii zpravodajství, což následně umožňuje široké a hloubkové informování, zatímco existují režimy, které informace zužují a využívají téma války k produkci příběhů pro domácí účely. Ve finální zprávě k projektu Institutu EUROPEUM píše Oszkár Roginer-Hofmeister spolu s dalšími.

SUMMARY OF EXPERIENCES WITH THE INVOLVEMENT OF CSOS IN V4 IN THE DECARBONISATION PROCESS

Více info
3. 2. 2023
Projekt je zaměřen na zkoumání role nevládních organizací v procesu dekarbonizace uhelných regionů v zemích V4 (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Cílem projektu je popsat nejlepší a nejhorší praxi jednotlivých procesů pro Srbsko, které čeká transformace jeho energetického mixu založeného z velké části na uhlí. Zkoumané země V4 mají mírně odlišný podíl uhlí ve svém energetickém mixu, přičemž největší je v Polsku a druhý největší v České republice, následuje Maďarsko a Slovensko. V jejich přístupu k dekarbonizaci existuje mnoho podobností i rozdílů, a poskytují tak různou škálu zkušeností.

Policy Paper | Serbia’s EU Accession Path: European Integration without Democratization?

Více info
30. 12. 2022
Daří se Srbsku plnit podmínky nutné k přistoupení do EU? Přečtěte si Policy Paper, který dohromady napsali Jana Juzová, Nikola Burazer a Oszkár Roginer, ve kterém se věnují srbské cestě ke členství v Evropské unie.

Policy Paper | PUT SRBIJE KA EU: EVROPSKE INTEGRACIJE BEZ DEMOKRATIZACIJE?

Více info
30. 12. 2022
Daří se Srbsku plnit podmínky nutné k přistoupení do EU? Přečtěte si Policy Paper, který dohromady napsali Jana Juzová, Nikola Burazer a Oszkár Roginer, ve kterém se věnují srbské cestě ke členství v Evropské unie. Policy paper je psaný v srbštině.

Podkladový materiál Think Tank Forum | Stav demokracie a právního státu ve WB6

Více info
26. 10. 2022
Tento článek byl napsán jako podkladový materiál pro panelovou diskuzi v rámci Think Tank Forum: EU Enlargement. Autory článku jsou Oszkár Roginer, projektový manažer a Žiga Faktor, vedoucí naší bruselské kanceláře. V článku se autoři věnují mimo jiné volbám, politickému pluralismu, občanské společnosti, médiím či základním právům v zemích západního Balkánu.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram