Menu
HomeHome  ›  Články autora:Oszkár Roginer-Hofmeister

Oszkár Roginer-Hofmeister

Projektový koordinátor a analytik
Avatar photo

Oszkár Roginer-Hofmeister

Projektový koordinátor a analytik

Oszkár Roginer-Hofmeister pracuje pro pražský think-tank Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Má doktorát z literární vědy (Univerzita v Pécsi), doktorát z dějin jihovýchodní Evropy (Univerzita ve Štýrském Hradci), magisterský titul z kulturní sociologie (Univeristy of Zadar) a základní vzdělání v oboru hungaristiky (Univerzita v Novém Sadu). Zabývá se především mediální politikou, sociálními médii, analýzou politiky a obsahu, strukturou mediální krajiny a svobodou tisku v Maďarsku a na západním Balkáně.

Report | Diskuze o Ukrajině v mainstreamových médiích zemí V4

Více info
30. 11. 2024
Od ruské invaze na Ukrajinu se mediální informování o této zemi výrazně zvýšilo. Interpretace a komentování událostí, jejich řazení do zpráv a utváření diskuse o vyhlídkách budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k evropské integraci se tak stalo důležitou součástí odpovědnosti většiny mainstreamových médií. S tím, jak se válka protahuje, se však povědomí občanů V4 o konfliktu liší. Na některá témata se v různých obdobích kladl větší důraz než na jiná, což způsobuje, že kvalita zpravodajství je často neúplná nebo nepřesvědčivá. Některé země kladou důraz na autonomii zpravodajství, což následně umožňuje široké a hloubkové informování, zatímco existují režimy, které informace zužují a využívají téma války k produkci příběhů pro domácí účely. Ve finální zprávě k projektu Institutu EUROPEUM píše Oszkár Roginer-Hofmeister spolu s dalšími.

Euractiv.cz | Česko na maďarské dezinformační cestě? O status nejodolnější země mezi státy V4 může přijít, varuje výzkum

Více info
29. 11. 2024
Česku hrozí, že by mohlo následovat maďarskou cestu v přijímání dezinformací, zejména o válce na Ukrajině. Zatímco čeští občané většinou chápou Rusko jako jasného agresora, výzkum varuje před změnou narativu. Blížící se volby a možnost návratu Andreje Babiše k moci by mohly ovlivnit směřování české politiky a vnímání mezinárodních témat. Pro Euractiv.cz komentoval Oszkár Roginer-Hofmeister, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Radio Slobodna Evropa | Srbské ministerstvo navrhuje změny trestního zákona

Více info
24. 10. 2024
Opoziční aktivisté a kritici srbských úřadů si se znepokojením přečetli návrh revize trestního zákoníku, který připravilo tamní ministerstvo spravedlnosti. To mimo jiné navrhuje zavést nové tresty za „Zveřejňování materiálů, které slouží k vyšetřování páchání trestné činnosti“ a dále stanovuje, že pokud se osoba dostane k materiálu pomocí informačních technologií, může být potrestána odnětím svobody až na jeden rok. Pro Radio Slobodna Evropa jeho znění komentoval projektový manažer Institutu EUROPEUM Oszkár Roginer-Hofmeister.

e15 | Evropští politici bojkotují maďarské předsednictví. Bude Orbán provokovat dál?

Více info
24. 7. 2024
Maďarský premiér Viktor Orbán se ujal předsednictví v Radě EU teprve před necelým měsícem, ale již stihl vyvolat pobouření unijních institucí i většiny členských států svou nepovolenou „mírovou“ misí do Ruska a Číny. Během této mise se nechal prezentovat jako zástupce celé Evropské unie, i když k tomu neměl žádné oprávnění. Evropští politici na tuto situaci reagovali prvními odvetnými opatřeními. Jak bude Viktor Orbán pokračovat? Jaké strategie a taktiky by mohl maďarský premiér používat během svého předsednictví? Pro e15 komentoval Oszkár Roginer-Hofmeister, výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM.

Visegrad/Insight | Traktory v trendu: Populisté z V4 si před volbami do EP přivlastnili protesty zemědělců

Více info
14. 3. 2024
Populistické tábory v zemích Visegrádské čtyřky využily protesty zemědělců ve svých kampaních k červnovým volbám do Evropského parlamentu. Zásadní změna oproti posledním eurovolbám v roce 2019 je patrná ve formě sdělení politiků směrem k lidem. Sociální sítě přebírají důležitost klasických platforem, jako je televize, tisk nebo rozhlas. Článek na toto téma napsal pro Visegrad/Insight Oszkár Roginer-Hofmeister, projektový manažer programu Globální Evropa v Institutu EUROPEUM.

Příprava zpravodajských médií v Bosně a Hercegovině a Srbsku na digitální věk

Více info
14. 3. 2024
Cílem projektu je vybavit organizace občanské společnosti v Bosně a Hercegovině a Srbsku komplexními znalostmi o pluralitě médií, svobodě médií a přístupu k informacím, které jsou nezbytné při digitální transformaci zpravodajského sektoru.

RTVS | Srbsko se chystá na předčasné volby

Více info
1. 11. 2023
V reakci na současnou politickou situaci v Srbsku proběhnou v prosinci předčasné volby. Změní ale něco? Téma pro RTVS okomentoval náš analytik Oszkár Roginer-Hofmeister.

Diskuse o Ukrajině v mainstreamových médiích V4: Budoucnost ve vztahu k evropské integraci

Více info
22. 5. 2023
Projekt hodnotí produkci, distribuci a spotřebu zpráv o budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k evropské integraci v hlavních médiích V4. Cílem je určit dominantní i okrajové narativy a zároveň analyzovat jejich dopad prostřednictvím focus groups. Zjištění budou předložena zúčastněným stranám s cílem zlepšit zpravodajství a zvýšit přístup publika k informacím.

Euractiv: Orbán rozšířil svůj repertoár kritiky vůči EU. Nepřátelská rétorika se již promítá do veřejného mínění

Více info
16. 2. 2023
O tom, jakou politiku vede Orbán vůči Evropské unii a jeho nadcházejícím výročním projevu psal pro Euraktiv hungarista Oszkár Roginer, projektový manažer Global EU z Institutu EUROPEUM.

SUMMARY OF EXPERIENCES WITH THE INVOLVEMENT OF CSOS IN V4 IN THE DECARBONISATION PROCESS

Více info
3. 2. 2023
Projekt je zaměřen na zkoumání role nevládních organizací v procesu dekarbonizace uhelných regionů v zemích V4 (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Cílem projektu je popsat nejlepší a nejhorší praxi jednotlivých procesů pro Srbsko, které čeká transformace jeho energetického mixu založeného z velké části na uhlí. Zkoumané země V4 mají mírně odlišný podíl uhlí ve svém energetickém mixu, přičemž největší je v Polsku a druhý největší v České republice, následuje Maďarsko a Slovensko. V jejich přístupu k dekarbonizaci existuje mnoho podobností i rozdílů, a poskytují tak různou škálu zkušeností.

iROZHLAS: Pozastavení programu Erasmus pro Maďarsko? "Potrestání a izolace studentů."

Více info
17. 1. 2023
Maďarským studentům z 21 univerzit hrozí, že se nebudou moci zapojovat do vzdělávacího programu Erasmus+. Evropská komise je dočasně odstřihla. „Studenti, kteří o Erasmus přijdou nejvíce, nejsou děti rodičů z vyšší střední třídy, ale ti z menších měst a venkova. Nemají prostředky na to, aby mohli vycestovat do zahraničí,“ kritizuje rozhodnutí pro iROZHLAS.cz hungarista Oszkár Roginer, projektový manažer Global EU z Institutu EUROPEUM.

Policy Paper | Serbia’s EU Accession Path: European Integration without Democratization?

Více info
30. 12. 2022
Daří se Srbsku plnit podmínky nutné k přistoupení do EU? Přečtěte si Policy Paper, který dohromady napsali Jana Juzová, Nikola Burazer a Oszkár Roginer, ve kterém se věnují srbské cestě ke členství v Evropské unie.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram