Home ›
Vyfiltrujte články:
Policy Brief | Byly zájmy české průmyslové politiky zahrnuty v diskusích o strategické agendě EU na roky 2024-2029?
Více info
27. 6. 2024
V souvislosti s nedávným návratem průmyslové politiky na globální a unijní scénu tento policy brief popisuje, jak se české zájmy v této politice odrážely v debatách vedoucích k přijetí strategické agendy EU na období 2024-2029. Nejprve se snaží definovat zájmy české průmyslové politiky a nastiňuje dva alternativní přístupy k tomu, jak je lze vnímat. Liberální přístup navazuje na dlouhodobě zavedený konsenzus, podle něhož by Česko - jako velmi otevřená, exportně orientovaná ekonomika - mělo prosazovat především bezproblémový vnitřní trh bez překážek a volný obchod. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Klára Votavová ve své nové publikaci.
Analýza | Podmínky úspěšného čerpání Fondu spravedlivé transformace na krajské úrovni
Více info
18. 6. 2024
Cílem této výzkumné zprávy je na základě rozhovorů s úředníky a dalšími relevantními aktéry na národní i krajské úrovni identifikovat, jaké podmínky kraje potřebují, aby dokázaly rychle a účelně čerpat Fond spravedlivé transformace. Pro porovnání si výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Klára Votavová vybrala dva ze tří českých krajů, které tento fond čerpají: Moravskoslezský a Karlovarský kraj.
Policy paper | Současná podoba průmyslové politiky EU podkopává ekonomické přibližování mezi starými a novými státy EU
Více info
29. 4. 2024
Postkomunistické státy střední a východní Evropy, včetně České republiky, vstupovaly do Evropské unie v době vrcholné globalizace a dominance politik takzvaného Washingtonského konsensu. Globální ekonomická krize roku 2008 však krátce poté ukázala, že tyto politiky mají svoje limity. Více se dočtete v Policy Pepeu Kláry Votavové.
Analýza | Umí český stát čerpat fond spravedlivé transformace? Analýza kapacit na národní úrovni
Více info
26. 4. 2024
Cílem této výzkumné zprávy je na základě rozhovorů s úředníky a dalšími relevantními stakeholdery zjistit, zda má česká státní správa dostatečné kapacity a organizační schopnosti, aby efektivně čerpala finanční prostředky z Fondu spravedlivé transformace. Autorkou publikace je Klára Votavová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.
BLOG | Brání nedostatečná kapacita státní správy efektivnímu využití fondu spravedlivé transformace? první nahlédnutí do výzkumu o absorpci
Více info
12. 12. 2023
Česká státní správa čelí nedůvěře kvůli problémům s úředníky a zpožďováním sociálních dávek. Výzkumnice Klára Votavová zkoumá, jak se správa vypořádává s rozdělováním Fondu spravedlivé transformace, který má pomoci uhelným regionům přejít k novému hospodářství. Částka 42 miliard Kč směřuje do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje.
BLOG | Migrace a klima v popředí evropských voleb v česku. Co o nich napovídá náš výzkum?
Více info
12. 12. 2023
Před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu v Česku jsou migrace a klima hlavními tématickými body. Strany je využívají k formování názorů voličů a kritice či podpoře evropských politik. Píše Klára Votavová.
BLOG | Peníze nebo planeta? Klimatická politika vlády I EU musí akcentovat sociální spravedlnost
Více info
21. 2. 2023
Když Evropský parlament v únoru definitivně potvrdil zákaz prodejů aut se spalovacím motorem v EU v roce 2035, rozpoutal v Česku nové kolo dobře známé diskuse. Stojí ochrana klimatu a životního prostředí za ohrožení prosperity v zemích se silným automobilovým průmyslem, jako je třeba Česko? Tomuto tématu se věnuje Klára Votavová.
Policy Paper | EU regulace pracovních algoritmů v České republice: Jak se na úkor zaměstnanců šplhá po inovačním žebříčku?
Více info
1. 2. 2023
Naše výzkumná pracovnice Klára Votavová napsala policy paper, ve kterém se věnuje novým dilematům týkajících se vyváženosti konkurenceschopnosti a důstojných pracovních standardů v České republice, které se objevují postupující digitalizací a automatizací.