Menu
HomeHome  ›  Články autora:Katarína Svitková

Katarína Svitková

Výzkumná spolupracovnice
Avatar photo

Katarína Svitková

Výzkumná spolupracovnice

Katarína Svitková, Ph.D. je výzkumná spolupracovnice týmu Zelená Evropa Institutu EUROPEUM. Ve svém výzkumu se zaměřuje na města, změnu klimatu, udržitelnost a inovace. Absolvovala doktorát v oboru Mezinárodní vztahy na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se zaměřením na udržitelnost a resilienci měst. Vedla a účastnila se několika mezinárodních výzkumných projektů. Její monografie s názvem Resilience and Urban Governance: Securing cities byla publikovaná Routledge (Taylor and Francis) v roce 2021. Katarína působí jako programová manažerka, výzkumná pracovnice, univerzitní lektorka a konzultantka ve veřejném sektoru.

Český rozhlas | Stromy vs. vlny veder: Jak mohou města využít zelenou infrastrukturu proti změně klimatu

Více info
16. 12. 2024
Města po celém světě hledají způsoby, jak se přizpůsobit stále častějším a intenzivnějším vlnám veder. Jednou z nejúčinnějších strategií je rozšiřování zelené infrastruktury, která může významně snížit teplotu a zlepšit kvalitu života obyvatel. Česká města, včetně Prahy, již podnikají první kroky k zavádění těchto opatření, přestože je stále mnoho výzev, které je třeba překonat. Pro Český rozhlas komentovala výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM Katarína Svitková.

Balkan Insight | Co dělají středoevropské metropole, aby se ochladily?

Více info
14. 8. 2024
Vzhledem k tomu, že po rekordních červencových teplotách se tento týden očekává další vlna veder, města ve střední Evropě se zpožděním přijímají opatření - ale politika se jim stále staví do cesty. Katarína Svitková, výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM, která se specializuje na klimatické změny, urbanismus a udržitelnost, komentuje pro server Balkan Insight.

Deník.cz | Česko se může při boji s vedry inspirovat v jižní Evropě

Více info
13. 7. 2024
Česká města by se mohla inspirovat v boji s vysokými teplotami ve jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je dobře přizpůsobená extrémnímu horku. Barcelona disponuje více než dvěma stovkami klimatických útočišť v prostorách veřejně přístupných institucí, jako jsou muzea, galerie, úřady a knihovny, která poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis. Podle výzkumné spolupracovnice Kataríny Svitkové z Institutu EUROPEUM Česku chybí akční plány a reaguje na horko až v poslední chvíli. Připravenost na tropické dny je klíčová pro ochranu obyvatelstva, zejména seniorů a malých dětí, pro které jsou letní dny nejnáročnější.

ČTK | Česká města jsou nepřipravená na horka. Inspiraci mohou hledat v Barceloně

Více info
13. 7. 2024
Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis. Česká republika je však na horka nepřipravená. Pro ČTK komentovala výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM Katarína Svitková.

WHAT news | Města letos čekají další vlny veder. Co dělá Praha pro to, abychom se neupekli?

Více info
20. 6. 2024
Průměrná teplota se od šedesátých let v Česku zvýšila o 2,2 stupně Celsia. Země v důsledku klimatické změny trpí častějšími extremitami počasí: přívalovými dešti, suchem i horkem. Vlny veder jsou drtivé hlavně v tepelných ostrovech, které se tvoří ve městech. Praha chce rapidně omezit emise skleníkových plynů, přidat zeleň i vodní prvky. Bude to stačit? Jak se vedrům přizpůsobuje Barcelona přibližuje pro WHAT news Katarina Svitková z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

EURACTIV: Evropská města čelí vlnám veder. Jak proti tomu bojují a v čem se Česko může poučit?

Více info
14. 9. 2023
Města jižní a západní Evropy se adaptují na letní vlny veder. Jaká opatření přijímají, aby ochránila své občany? V článku pro EURACTIV situaci popisuje spolupracovnice Institutu EUROPEUM Katarína Svitková.

URBACT: Města pro všechny: co přináší perspektiva genderové rovnosti?

Více info
14. 12. 2022
Naše výzkumná spolupracovnice Katarína Svitková napsala článek v rámci projektu Ministerstva pro místní rozvoj ČR pro URBACT. V textu nastiňuje, kde všude se v plánování a řízení měst objevuje otázka genderu, a jak tato perspektiva může pomoct budovat lepší města pro život.

DENÍK N: Green Deal je důležitější než kdy předtím, zaznělo na konferenci Dekarbonizace automobilové dopravy

Více info
8. 3. 2022
Náš výzkumný pracovník Michal Hrubý se zúčastnil konference o Dekarbonizaci automobilové dopravy. Stojíme na prahu rozhodnutí o budoucnosti české automobilové dopravy. Poptávka po elektromobilitě globálně skokově narůstá, podobně jako rozvoj technologií pro výrobu a využití baterií. Ty by se mohly v budoucnu stát produkty s přidanou hodnotou, které nastartují naši ekonomiku a vrátí Česko do čelných pozic v investičním prostředí. Podle zástupců Evropského parlamentu, státní správy, automobilového průmyslu a nezávislých expertů na elektromobilitu je nyní pro Českou republiku důležité opustit skepsi ze změn a začít se vzdělávat a připravovat na dekarbonizaci automobilové dopravy. Ať už kvůli vlivům na životní prostředí, ale zejména pro budoucí konkurenceschopnost odvětví. Uvedli to v debatě konference Dekarbonizace automobilové dopravy, kterou pořádal Institut pro evropskou politiku EUROPEUM v úterý 1. března.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram