Menu
HomeHome  ›  Články autora:Jana Faktor Juzová

Jana Faktor Juzová

Seniorní výzkumná pracovnice
Avatar photo

Jana Faktor Juzová

Seniorní výzkumná pracovnice

Jana je seniorní výzkumnou pracovnicí v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a také koordinátorka projektu REWEU. Vystudovala Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně a v současné době tam dokončuje doktorské studium. Během studia pobývala také na univerzitě v Bologni a na univerzitě v Prištině. Její předchozí pracovní zkušenosti zahrnují další středoevropské think-tanky a misi EU na podporu právního státu v Kosovu (EULEX). Působila take jako Visiting Fellow v Stiftung Wissenschaft und Politik v Bruselu ReThink.CEE Fellow v German Marshall Fund of the United States. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na západní Balkán, politiku rozšiřování EU, evropeizaci a demokratizaci regionu a dále Visegrádskou spolupráci a vztahy mezi V4 a západním Balkánem.

Policy Paper | Pozastavené rozšíření: cena, kterou Evropa platí

Více info
25. 6. 2024
Jak může být procesu rozšiřování EU navrácena ztracená dynamika? A jak se můžeme poučit z předchozích kol rozšíření Unie o nové členy? Na tyto otázky nabízí odpověď skupina autorů spolu se seniorní výzkumnicí Institutu EUROPEUM Janou Juzovou v nové publikaci v rámci projektu REWEU.

IEMED | Srbsko: Dilema mezi vstupem do Evropy a aliancí s Ruskem

Více info
30. 5. 2024
Ukrajinská obrana proti Rusku se v druhé polovině roku blíží patové situaci a tlak uvnitř EU na splnění slibů o poskytnutí finanční a vojenské podpory Ukrajině se zvyšuje. V roce 2023 se tak stále více dostává do popředí nejednoznačný vztah Srbska s Ruskem a Západem. Srbská pokroková strana (SNS), vládnoucí od roku 2012, a prezident Aleksandar Vučić jsou zodpovědní za pokračující demokratický úpadek a nesoulad se zahraniční politikou Unie během dlouhého procesu přistoupení Srbska k EU, což situaci posouvá blíže k bodu zlomu ve vztazích mezi Srbskem a EU. Více popisuje seniorní výzkumnice Institutu EUROPEUM, Jana Juzová, ve svém článku pro European Institute of the Mediterranean.

Stanovisko | Kulatý stůl Národního konventu o EU

Více info
27. 5. 2024
Jak zlepšit proces rozšiřování EU? Jak zajistit dlouhodobé působení demokratizačního efektu přístupového procesu i po případném vstupu do EU? A jsou institucionální reformy EU nezbytnou podmínkou pro rozšíření EU? Odpovědi na tyto a další otázky nabízí stanovisko Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM ke kulatému stolu Národního konventu o EU na téma Balkán, Turecko či Ukrajina: Budoucnost politiky rozšiřování v kontextu institucionálního nastavení.

Analýza | Proces postupné integrace: Na cestě k obnovení účinnosti a důvěryhodnosti rozšíření EU

Více info
30. 11. 2023
Diskuse o další změně metodiky rozšíření může posílit obraz členství v EU jako pohyblivého cíle s neustále se měnícími pravidly, zejména když současná metodika stále nebyla plně uplatněna. Evropská komise by měla v rámci stávající metodiky vytvořit novou strategii, která by konkrétně specifikovala její přístup k postupné integraci (potenciálních) kandidátů do EU a podmínky, jimiž se tento proces řídí. Strategie pro západní Balkán z roku 2018 stanovila iniciativy, z nichž některé jsou platné i dnes a mohou sloužit jako základ nové strategie rozšíření. Píše Jana Juzová, seniorní výzkumná pracovnice.

Op-Ed | Ukrajina jako členská země EU. Jaké strukturální dopady by to znamenalo?

Více info
16. 11. 2023
Přijetí Ukrajiny bude znamenat i změny v samotné struktuře Evropské unie. Tématu rozšiřování v kontextu Ukrajiny se v Op-Edu věnovala Jana Juzová, seniorní výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM

Policy Paper | The Perception of Visegrad Group on Enlargement in light of the Russian War on Ukraine

Více info
30. 6. 2023
Nový policy paper, který vzniknul za podpory projektu Visegrad Fund rozebírá pohled Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na další rozšiřování Evropské unie. S udělením statusu kandidáta na členství Moldavsku a Ukrajině a uznáním Gruzie jako potenciálního kandidáta v červnu 2022 se otázka reformy přístupového procesu do EU stává naprosto klíčovou a v kontextu války na Ukrajině je pro země V4 dělícím problémem. Autory publikace jsou Jana Juzová, Ferenc Németh, Tomáš Strážay a Marta Szpala.

Analýza | Reinvigorating the EU enlargement policy: Phasing-in as a way to overcome the enlargement impasse

Více info
30. 6. 2023
V tomto článku Jana Juzová spolu s Žigou Faktorem a Constanzou Celoriou podávají komplexní analýzu návrhů iniciovaných komunitou think-tanků i současných iniciativ a diskusí na úrovni EU; identifikují příležitosti a oblasti, v nichž lze dosáhnout hmatatelného pokroku, a poskytují doporučení politikům, jak tyto koncepty v dohledné době proměnit v realitu.

Národní konvent o EU | Doporučení: Evropské politické společenství a jeho budoucí potenciál

Více info
7. 6. 2023
Naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová a vedoucí Bruselské kanceláře Žiga Faktor zpracovali doporučení vyplývající z kulatému stolu Národního konventu o EU. O jaká doporučení se jedná se dozvíte v článku.

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Evropské politické společenství a jeho budoucí potenciál

Více info
23. 5. 2023
Naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová, výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková a vedoucí Bruselské kanceláře Žiga Faktor zpracovali podkladový materiál ke kulatému stolu Národního konventu o EU. Téma kulatého stolu je "Evropské politické společenství a jeho budoucí potenciál". Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Jaký potenciál Evropské politické společenství nabízí a jak může doplnit již existující platformy a procesy? V jakých oblastech spolupráce má platforma největší potenciál a na jaké by se měla zaměřovat? Jaký formát a způsob fungování platformy by byl nejpřínosnější pro naplnění jejího účelu?

Analýza | Být či nebýt: Nejednoznačný postoj České republiky k 3SI | Anticipating the 2023 Three Seas Initiative Bucharest Summit. Advancing the common age

Více info
28. 4. 2023
Přečtěte si článek Jany Juzové s názvem "Být či nebýt: Nejednoznačný postoj České republiky k 3SI" ze série"Anticipating the 2023 Three Seas Initiative Bucharest Summit. Advancing the common agenda."Juzová, seniorní výzkumná pracovnice, poskytuje cenné poznatky o složitosti postoje České republiky k 3SI.

Národní konvent o EU | Doporučení: Formáty regionální spolupráce z pohledu České republiky

Více info
1. 2. 2023
Naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová a výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková zpracovaly doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU konaného dne 20. ledna 2023 na téma „Formáty regionální spolupráce z pohledu České republiky". Na konventu vznikla doporučení na základě zodpovězení následujících otázek: Jakou pozici by měla mít v české zahraniční politice Visegrádská skupina? Jak by měla Česká republika přistupovat k dalším formátům regionální spolupráce v prostoru střední Evropy? Jakým způsobem by Česká republika měla využívat svého zapojení do evropské územní spolupráce?

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Formáty regionální spolupráce z pohledu ČR

Více info
16. 1. 2023
Naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová a výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková zpracovaly podkladový materiál pro Kulatý stůl národního konventu o EU na téma Formáty regionální spolupráce z pohledu ČR. Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Jakou pozici by měla mít v české zahraniční politice Visegrádská skupina? Jak by měla Česká republika přistupovat k dalším formátům regionální spolupráce v prostoru střední Evropy? Jakým způsobem by Česká republika měla využívat svého zapojení do evropské územní spolupráce?
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram