
Veřejné natáčení podcastu - Jak je na tom Evropa 80 let od konce 2. světové války?
Více info
9. 5. 2025
Druhá světová válka byla zásadní událostí pro vývoj Evropy a její současnou podobu. Uvědomujeme si to ale dnes ještě? Jak o konfliktu, od jehož konce uběhne letos 80 let, smýšlí mladá generace? A je potřeba si ho stále připomínat?

Evropské čtvrtky ve Skauťáku
Více info
24. 4. 2025
"Současná krize je příležitostí k posílení Evropy."
Přijď poslední čtvrtek v měsíci do našeho skautského sousedství a přidej se do otevřené diskuze, která bude následovat po tom, co Monika Ladmanová odprezentuje tento hot take. Monika Ladmanová je vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, pracovala i pro Český helsinský výbor či nadaci Open Society Fund. S evropskou komisařkou Věrou Jourovou připravovala směrnici o slaďování soukromého a pracovního života lidí, kteří pečují o blízkou osobu.

Seminář o možnostech a pracovních příležitostech v rámci institucí EU
Více info
16. 4. 2025
Zvažujete stáž v institucích Evropské unie? Přijďte na praktický seminář, kde se dozvíte, jaké typy stáží nabízí Evropská komise, Rada EU, Evropský parlament i jednotliví europoslanci, jak se na ně přihlásit a co obnáší příprava.
Automaticky vytvořený koncept
Více info
11. 4. 2025
Automaticky vytvořený koncept
Více info
11. 4. 2025

Hledáme Event Managera/-ku
Více info
10. 4. 2025
Do našeho mezinárodního týmu v pražské kanceláři hledáme eventového manažera/manažerku se zájmem o evropská témata, který/á by převzal/-a zodpovědnost za organizaci významné části našich akcí pro širokou i odbornou veřejnost, vnesl/-a do ní nové obsahové i organizační podněty a plně se zapojil/a do činnosti Institutu. Nabízíme rozmanitou práci v oblasti, která má dopad na veřejnou diskuzi o evropských tématech v Česku i jinde v Evropě.

TREND.sk | Treba sa pripraviť na záplavu čínskeho tovaru. EÚ hľadá riešenie, zatiaľ sa len slamky chytá
Více info
10. 4. 2025
Tvrdé colné opatrenia by mohli vyhrotiť obchodnú vojnu s Čínou. Európa by mala hľadať rovnováhu medzi ochranou trhu a otvoreným obchodom, uviedol pre portál Trend.sk výkonný riaditeľ inštitútu EUROPEUM Martin Vokálek.

Co nového v Evropském parlamentu? Reflexe plenárního zasedání
Více info
7. 4. 2025
Rádi bychom Vás pozvali na další ze série debat, které přináší aktuální pohled na klíčová témata projednávaná na plenárních zasedání Evropského parlamentu. Cílem diskusí je nabídnout srozumitelný přehled přijatých rozhodnutí a jejich širší dopad na Evropskou unii i Českou republiku. Každá debata poskytne prostor pro reflexi zásadních legislativních a politických kroků Evropského parlamentu, přímou diskusi s europoslanci a experty, a umožní otevřený dialog s odbornou i širokou veřejností.

Vedoucí programu Green Europe / Seniorní výzkumný/á pracovník/ice
Více info
2. 4. 2025
V Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM hledáme vedoucí/-ho výzkumného programu Zelená Evropa se zaměřením na témata jako je klimatická politika EU, dekarbonizace průmyslu, clean tech, konkurenceschopnost EU a Česka, role EU jako globálního hráče, spravedlivá transformace, klimatická adaptace, dopravní chudoba, fondy EU, politika soudržnosti a ekonomická bezpečnost.

iDnes | Zastropovat povolenky? Krátkodobé řešení. EU hledá jinou cestu ke zlevnění energií
Více info
28. 3. 2025
Evropská unie odmítá zlevnit energie zrušením emisních povolenek, přestože by to podle českých ekonomů a podnikatelů přineslo největší úlevu. Místo toho přichází s vlastním plánem, jak snížit ceny elektřiny a plynu. Situaci pro iDnes komentoval analytik Institutu Europeum Filip Křenek.

Policy Brief | Úloha surovinové diplomacie Evropské unie v zelené tranzici
Více info
27. 3. 2025
V roce 2019 se zelená agenda stala vlajkovou lodí politiky Evropské komise tváří v tvář Evropské zelené dohodě. Po pěti letech znovuzvolená Ursula von der Leyenová by ráda tuto agendu zachovala jako prioritu číslo jedna i pro další politický cyklus a tento cíl vyjádřila i ve svých politických směrech. Mezitím vedly významné geopolitické události v posledních několika letech k nebývalému zájmu o bezpečnost dodávek energií a surovin. Tato témata si začala získávat značnou pozornost během pandemie Covid-19, poté dále prudce vzrostla během následujících energetických krizí a nakonec dosáhla vrcholu po vypuknutí rusko-ukrajinské války.
Přestože otázka energetické bezpečnosti a bezpečnosti dodávek má globální dopady a diskutuje se o ní celosvětově, Evropa byla těmito výše uvedenými událostmi obzvláště zasažena, píše ve svém policy briefu Gábor Papp, výzkumný pracovník Maďarského institutu mezinárodních vztahů.

Policy Brief | Papírový tygr nebo projekt, který mění pravidla hry: Evropská obranná průmyslová strategie a názory ze střední Evropy
Více info
20. 3. 2025
Evropská komise a vysoká představitelka / místopředsedkyně Komise pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku představily v březnu 2024 vůbec první Evropskou obrannou průmyslovou strategii (EDIS), která se zabývá klíčovými výzvami v evropském obranném průmyslu. Cílem strategie je zvýšit připravenost evropského obranného průmyslu, povzbudit členské státy k investicím do evropského obranného průmyslu a posílit společné evropské zadávání veřejných zakázek a vlastnictví v oblasti obrany. Členské státy EU ze střední Evropy sehrály klíčovou roli při podpoře Ukrajiny po zahájení ruské nevyprovokované a nezákonné invaze v plném rozsahu v únoru 2022. Zdůraznili rovněž, že je třeba zaměřit úsilí EU na nové iniciativy v oblasti obrany a obranného průmyslu, jako je akt na podporu výroby munice nebo posílení Evropského obranného fondu. Píše Timotej Kováčik, mladší výzkumný pracovník/analytik, který se ve Slovenské asociaci pro zahraniční politiku zaměřuje na otázky bezpečnosti a obrany, společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU a energetickou bezpečnost.