Prague Climate Talks 2017

S radostí představujeme náš pilotní projekt Prague Climate Talks, který vytváří platformu pro expertní diskuze na témata spojená se změnami klimatu. V rámci tohoto projektu se uskuteční několik debat s odborníky a profesionály z relevantních oborů.

Prague Climate Talks je nový projekt zaměřený na vybudování platformy vhodné pro expertní diskuze o klimatických změnách. Během série debat se spolu setkají odbornící a profesionálové z relevantních oborů se zástupci širší veřejnosti. Diskuze budou probíhat v angličtině.

Nadcházející debaty budou zaměřeny na témata:

Paris Agreement and changing geopolitics (21. června 2017)

The debate will analyze the impact of the changing geopolitical situation (following Britain’s vote to exit the EU, Trump’s unpredictable presidency etc.) on the future developments of the Paris Agreement and global efforts to mitigate climate change in general. Will the EU be able (and willing) to become the next frontrunner in international climate action or will China become the new reluctant leader? What will be the new opportunities and what could be the potential pitfalls?

Report je dostupný zde. Podkladový policy paper k debatě: Can EU Leadership on Climate Change Unite the Fragmented Union?

Assessment of EU’s climate policies – are they up to the challenge? (3. října 2017)

The main objective of this debate will be to assess the EU’s existing and proposed climate policies. It will discuss their efficient features, as well as their weak spots, especially focusing on the limits to their improvement (e.g. internal tensions among member states, lobbying efforts from big corporations etc.) and ways to overcome them.

Report je dostupný zde. Podkladový policy paper k debatě: Rationality of the EU ETS: Holding it Together or Preventing Deeper Changes?

Renewable energy in the V4 (6. listopadu 2017)

The debate will focus on evaluating the current state of renewable energy use in the V4 countries. It will discuss its main obstacles (political, economic, strategic etc.), the question of subsidies, competitiveness and security of supply, as well as the projections for the future developments of the renewable sector in the region.

Report je dostupný zde. Podkladový policy paper k debatě: Support for renewable energy in the V4: what went wrong?

 

Rádi byste zůstali v obraze co se týče Prague Climate Talks? Odebírejte náš newsletter a nezmeškejte žádnou novinku.

Projekt spolupořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Glopolis ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Prague a pod záštitou Informačního centra OSN.

#Prague Climate Talks #klimatické změny #debata #globální oteplování #energie

Kateřina Davidová
Seniorní výzkumná pracovnice

Expertíza: Energetická a klimatická politika EU, ochrana životního prostředíInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org