ČT24: Projev britské premiérky na sjezdu konzervativců
Theresa Mayová říká, že lepší žádná dohoda než špatná dohoda. Jak rozumíte této strategii?
V podstatě neřekla nic ohledně Brexitu, co bychom již nevěděli. To znamená, že v okamžiku, kdy by se jí zdálo, že nabídka je nějakým způsobem nevýhodná vůči Velké Británii, tak je ochotna přistoupit k tak zvanému tvrdému brexitu, kdy by byl obchod mezi Velkou Británií a Evropskou unií regulován stejným způsobem jako je regulován obchod mezi členskými státy Světové obchodní organizace.
V jakých všech polohách je pro Velkou Británii zásadní ochodní rovina a nastavení obbchodních vztahů s Evropskou unií?
Evropská unie je pro Velkou Británii největším obchodním partnerem. Dosažení tak zvaného bezbariérového obchodu s Evropskou unií je z ekonomického hlediska naprosto zásadní. Čili z hlediska ekonomické výhodnosti by mělo jít vše stranou a Velká Británie by se měla zaměřit na obchodní vztahy s Evropskou unií.
Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson říká, že jakákoli forma měkkého brexitu by spíše napomohla posilování levice i pravice. Dovedete si představit, že v politické rovině má jednání dopad na posilování těch vyhrocenějších a radikálnějších stran?
Tím, že Velká Británie již dva roky neřeší nic jiného než brexit, tak jsou do velké míry upozaděny veškeré vnitropolitické problémy a to znamená, že lidé začínají být s establishmentem nespokojeni, a ten pochopitelně představuje jak Konzervativní strana, tak Labour Party. Je možné, že dojde k postupné radikalizaci obou stran.
Celý rozhovor si můžete pustit na stránkách ČT24 v časech [08:57 – 16:09].