POZVÁNKA: Jakou chceme EU v roce 2025 – Evropská obrana
Přestože je primárním garantem obrany v Evropě od vzniku EU aliance NATO, členské státy EU v oblasti obrany spolupracují v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky. Vývoj v posledních letech, a výroky některých představitelů EU, ukazují snahu dále budovat evropský obranný pilíř, například pomocí Stálé strukturované spolupráce v oblasti obrany (PESCO). Tuhle iniciativu EU spustila v roce 2017 mimo jiné jako reakci na zvolení prezidenta Trumpa, ruskou anexi Krymu či obecní zhoršení geopolitické situace ve světě. Právě PESCO by se mělo, společně s Evropskou obranní agenturou, stát základem budování evropského pilíře obrany v rámci EU. Navíc dává nově schválený evropský rozpočet pro roky 2021-27 členským státům EU možnost využívat evropské peníze pro společné obranné projekty. I tak se ale zdá, že spolupráce je stále na počátku.
Kam se vyvinula spolupráce PESCO od svého spuštění a splnila předpokládané očekávání? Je nový evropský rozpočet dostatečný na to, aby pokryl finanční výdaje v odpovídající výši? Jak se staví ke společné evropské obraně Česká republika? A má vůbec smysl v budování evropského obranného pilíře v rámci EU pokračovat?
Diskutovat budou:
- Alžběta Bajerová, analytička, Výzkumné centrum AMO
- Markéta Gregorová, poslankyně Evropského parlamentu, Piráti, Zelení/ESA
- Lubomír Frebort, vedoucí oddělení společné bezpečnostní a obranné politiky EU, Odbor bezpečnostní politiky MZV ČR
Debatu bude moderovat Vít Havelka, výzkumný pracovník, EUROPEUM
Diskuzi budeme vysílat na stránce Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a na stránce události. Dotazy budete moct pokládat hostům pomocí komentářů pod přímým přenosem.