POZVÁNKA: EU±// Energetická krize v Evropské unii
Ruská invaze na Ukrajinu má zásadní vliv na Evropu v mnoha oblastech – jedna z nejviditelnějších v každodenním životě je dramatické zvýšení cen energií v celé Evropské unii. Důsledkem zvyšování je také raketový růst inflace, který začal ohrožovat nejen evropskou ekonomiku, ale také samotnou společenskou smlouvu. Členské státy i Unie samotná se na situaci snaží reagovat a najít společná řešení, která by situaci řešila jednak krátkodobě, a pak také usilují o dlouhodobou stabilizaci ekonomiky i trhů s energiemi.
Unie i státy dokázaly na situaci reagovat rychleji než během jiných krizí v minulosti, finální řešení ale ještě stále neznáme. Na stole je několik návrhů, které na jedné straně směřují k omezení vysokých cen elektřiny. Na druhou stranu je ale zapotřebí najít kompromis, který by transformoval fungování celoevropského trhu i do budoucna.
Jak funguje jednotný energetický trh? Proč se snaží státy najít řešení na celoevropské úrovni? Na čem se už státy Unie shodly a jak to zlepší nebo zlepšuje situaci? Může za drahé energie jen válka na Ukrajině? Měla by se Evropa odpoutat od plynu úplně? A měl by EU trh transformovat?
Na tyto a další otázky Vám odpoví:
Michal Hrubý, výzkumný pracovník, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Martin Jirušek, odborný asistent, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita
Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru Public Affairs, ČEZ
Tereza Stašáková, referentka, Odbor elektroenergetiky a teplárenství, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky
Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU
Navštivte facebookovou stránku události pro více informací.