Menu
HomeHome  ›  

Viktor Orbán

Prohlédněte si všechny články označené štítkem viktor orbán a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Celé období Dnes Včera Minulý týden Minulý měsíc

Hannoversche Allgemeine Zeitung | Kolik Orbána je ve Ficovi?

Více info
22. 10. 2024
Robert Fico je premiérem Slovenska něco málo přes rok. Jako předseda vlády sleduje autokratické ambice a udržuje blízké kontakty s Ruskem. Je země na stejné cestě jako Maďarsko? Pro Hannoversche Allgemeine Zeitung komentovala projektová manažerka Institutu EUROPEUM Kristína Chlebáková.

Deník N | Orbán otevírá ruským špionům a sabotérům dveře i na české území

Více info
1. 8. 2024
Viktor Orbán nedávno vzbudil vlnu nevole v EU svým rozhodnutím umožnit ruským a běloruským občanům vstup do Maďarska bez kontroly. Tento krok, který zjednodušuje jejich pohyb v rámci Schengenu, vyvolal obavy z bezpečnostních hrozeb a nátlaku na evropské státy. Jaké důsledky může mít Orbánova politika pro bezpečnost v Evropě a jak na to reagují unijní instituce? Ppro Deník N komentuje Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.

Respekt | Brusel maďarské předsednictví bojkotuje, ale nakonec ho strpí

Více info
1. 8. 2024
Brusel bojkotuje maďarské předsednictví kvůli Viktorovi Orbánovi, který se rozhodl vyzkoušet hranice unijní jednoty během svého turné po Kyjevě, Moskvě a Pekingu, kde tvrdil, že jedná v zájmu míru. Jeho misi, která probíhala paralelně s ruským útokem na dětskou nemocnici v Kyjevě, ostře kritizovali evropští lídři. EU se od jeho kroku distancovala, a členské státy se dohodly na bojkotu neformálních schůzek v Maďarsku. Je možné, že Brusel přistoupí k dalším opatřením? Pro Respekt komentuje Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.

e15 | Evropští politici bojkotují maďarské předsednictví. Bude Orbán provokovat dál?

Více info
24. 7. 2024
Maďarský premiér Viktor Orbán se ujal předsednictví v Radě EU teprve před necelým měsícem, ale již stihl vyvolat pobouření unijních institucí i většiny členských států svou nepovolenou „mírovou“ misí do Ruska a Číny. Během této mise se nechal prezentovat jako zástupce celé Evropské unie, i když k tomu neměl žádné oprávnění. Evropští politici na tuto situaci reagovali prvními odvetnými opatřeními. Jak bude Viktor Orbán pokračovat? Jaké strategie a taktiky by mohl maďarský premiér používat během svého předsednictví? Pro e15 komentoval Oszkár Roginer-Hofmeister, výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM.

STVR | Bojkot maďarského předsednictví v Radě EU

Více info
23. 7. 2024
Většina států Evropské unie se rozhodla bojkotovat zasedání Rady v Budapešti. Toto rozhodnutí je reakcí na Orbánovu "mírovou" cestu, během které se setkal s ruským prezidentem Putinem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a bývalým americkým prezidentem Trumpem, a to pod hlavičkou maďarského předsednictví bez jakéhokoli mandátu ze strany EU. Zbrzdí kritika ze strany EU Orbána v dalších krocích? Může být Maďarsku předsednictví odebráno? Musí vůbec být zahraniční politika EU jednotná? Situaci komentuje zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

Hospodářské noviny | Unijní bojkot Orbána. Evropa ignoruje Maďarsko kvůli cestě za Putinem

Více info
17. 7. 2024
Maďarsko sice až do konce roku předsedá Radě EU, politici členských států ale plánují ignorovat schůzky, které země uspořádá. A to v reakci na tajnou návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána u ruského prezidenta Vladimira Putina, i neplánovanou výzvu k příměří směrem k prezidentovi Ukrajiny Volodymyru Zelenskému. Pro Hospodářské noviny tento bojkot komenoval výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM Vít Havelka.

ČRo | Evropská komise bojkotuje maďarské předsednictví kvůli Orbanově nečekané návštěvě v Rusku

Více info
16. 7. 2024
Evropská komise oznámila, že vzhledem k vývoji maďarského předsednictví v Radě Evropské unie plánuje bojkotovat neformální jednání ministrů a posílat na ně místo eurokomisařů pouze vysoké úředníky. Viktor Orbán se stal terčem kritiky kvůli své nedávné cestě do Ruska, které označil za mírovou misi s cílem ukončení války na Ukrajině a které s vůdci ostatních států EU nekonzultoval. Ve vysílání Radiožurnálu tento krok komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

ČT24 | Vznikající frakce Patrioti pro Evropu posiluje

Více info
8. 7. 2024
Novou frakci v Evropském parlamentu s názvem Patrioti pro Evropu čeká ustavující schůze. Potřebují 23 europoslanců z nejméně sedmi členských států EU. Zatím to vypadá, že tento požadavek splní. Poslechněte si komentář Viktora Daňka, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.

TA3 | Otázky okolo maďarského předsednictví

Více info
3. 7. 2024
Make Europe Great Again je sloganem maďarského předsednictví v Radě EU. Maďarsko si vytvořilo sedm priorit včetně boje s nelegální migrací, či posilnění evropské obrany. Následující půlrok ale vzbuzuje mnoho otázek o tom jakým směrem se bude Unie pod taktovkou Budapešti ubírat a co to bude znamenat pro Ukrajinu. Situaci pro slovenskou televizi TA3 přibližuje Žiga Faktor, zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM.

ČRo Plus | Nová krajně pravicová frakce? Na status quo po volbách bude mít vliv Giorgia Meloni

Více info
3. 6. 2024
Existuje možnost vzniku krajně pravicové frakce? Mohla by ovlivňovat evropské dění? Jaký vliv by mohla mít na status quo italská premiérka Giorgia Meloni? Kdo všechno se snaží získat její přízeň a na další otázky odpovídá v rozhovoru pro ČRo Plus Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.

Respekt | Plní právo veta svou funkci nebo se stalo jen nástrojem k vydírání?

Více info
11. 3. 2024
Ačkoli Viktor Orbán nesplnil svou hrozbu vetovat návrh EU na pomoc Ukrajině, otevřel jí diskusi o potřebě práva veta v EU. Má ještě smysl nebo se z něj stal jen vydírací nástroj? Vetování navíc není jediným způsobem, jak návrh zablokovat. Kromě něj může jednomyslnost ohrozit i tzv. blokační menšina, kdy může předložení návrhu zabránit skupina nejméně čtyř států reprezentujících alespoň 35 % obyvatel EU. Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM, komentoval pro týdeník Respekt pozici České republiky v EU a možnou reformu schvalovacích mechanismů.

Euractiv | Evropská rada v rámci svého rozpočtu schválila finanční balíček pro Ukrajinu

Více info
6. 2. 2024
Dne 1. února se konal mimořádný summit Evropské rady. Během summitu byl hlavním tématem podpůrný finanční balíček pro Ukrajinu jako součást víceletého evropského rozpočtu. Přestože balíček ještě v prosinci blokovalo Maďarsko, byl nyní schválen. Událost a její okolnosti pro Euractiv blíže okomentoval ředitel naší bruselské kanceláře a zástupce ředitele Žiga Faktor.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram