V4
Prohlédněte si všechny články označené štítkem v4 a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Report | Diskuze o Ukrajině v mainstreamových médiích zemí V4
Více info
30. 11. 2024
Od ruské invaze na Ukrajinu se mediální informování o této zemi výrazně zvýšilo. Interpretace a komentování událostí, jejich řazení do zpráv a utváření diskuse o vyhlídkách budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k evropské integraci se tak stalo důležitou součástí odpovědnosti většiny mainstreamových médií. S tím, jak se válka protahuje, se však povědomí občanů V4 o konfliktu liší. Na některá témata se v různých obdobích kladl větší důraz než na jiná, což způsobuje, že kvalita zpravodajství je často neúplná nebo nepřesvědčivá. Některé země kladou důraz na autonomii zpravodajství, což následně umožňuje široké a hloubkové informování, zatímco existují režimy, které informace zužují a využívají téma války k produkci příběhů pro domácí účely. Ve finální zprávě k projektu Institutu EUROPEUM píše Oszkár Roginer-Hofmeister spolu s dalšími.
Euractiv.cz | Česko na maďarské dezinformační cestě? O status nejodolnější země mezi státy V4 může přijít, varuje výzkum
Více info
29. 11. 2024
Česku hrozí, že by mohlo následovat maďarskou cestu v přijímání dezinformací, zejména o válce na Ukrajině. Zatímco čeští občané většinou chápou Rusko jako jasného agresora, výzkum varuje před změnou narativu. Blížící se volby a možnost návratu Andreje Babiše k moci by mohly ovlivnit směřování české politiky a vnímání mezinárodních témat. Pro Euractiv.cz komentoval Oszkár Roginer-Hofmeister, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Report | Euroatlantická budoucnost Ukrajiny a východní Evropy: pohledy ze zemí Visegrádské skupiny
Více info
25. 11. 2024
Dvoudílná série online workshopů se zaměřila na politiku otevřených dveří NATO a možnosti budoucího rozšíření na východ, přičemž nabídla detailní pohled na vývoj dynamiky aliance. Během osmi diskuzí odborníci, studenti a odborníci probírali šance Ukrajiny na členství v NATO, výzvy spojené s demokratickými reformami, hraničními spory a regionální perspektivy uvnitř aliance. Workshopy se také věnovaly roli NATO ve vesmírných a kybernetických operacích, geopolitickým výzvám a vlivu vnitřní dynamiky členských států na rozšiřování aliance, především se zaměřením na perspektivy zemí V4.
Debata | Dopad na rozšíření EU a demokracii - případové studie z médií V4
Více info
13. 11. 2024
Debata shrnuje výsledky výzkumu provedeného ve všech čtyřech zemích V4. Studie ze čtyř zemí, které se zaměřují na mainstreamová média V4, kombinují obě strany produkce a konzumace zpráv tím, že analyzují narativy o budoucnosti Ukrajiny vůči vstupu do EU, ale také to, jak zpravodajské publikum v těchto čtyřech zemích reflektuje nejčastější témata týkající se obrazu Ukrajiny v EU.
Hannoversche Allgemeine Zeitung | Kolik Orbána je ve Ficovi?
Více info
22. 10. 2024
Robert Fico je premiérem Slovenska něco málo přes rok. Jako předseda vlády sleduje autokratické ambice a udržuje blízké kontakty s Ruskem. Je země na stejné cestě jako Maďarsko? Pro Hannoversche Allgemeine Zeitung komentovala projektová manažerka Institutu EUROPEUM Kristína Chlebáková.
A2 | Spolupráce zemí Visegrádské skupiny
Více info
22. 5. 2024
Spolupráce zemí Visegrádské skupiny závisí na politické situaci jednotlivých států. V posledních letech na sebe aliance upozornila kritikou států jižní Evropy a antimigrantskou rétorikou. Svůj komentář pro deník A2 sepsala Klára Votavová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.
RTVS | Budoucnost Visegrádské čtyřky
Více info
29. 2. 2024
Rozpory v klíčových tématech mezi lídry zemí Visegrádské čtyřky se nyní velmi diskutují v souvislosti s odehrávajícím se summitem v Praze. Jak se budou vyvíjet vztahy mezi zeměmi, jestli míříme k rozpadu V4 nebo jestli se jedná o věčné partnerství z rozumu rozebral pro podcast RTVS Z prvej ruky zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Žiga Faktor.
RTVS | Summit premiérů V4 v Praze
Více info
28. 2. 2024
Před summitem Visegrádské skupiny v Praze, kde byly hlavními body jednání například válka na Ukrajině nebo energetická bezpečnost, se separátně setkali český premiér Petr Fiala a jeho polský protějšek Donald Tusk. K postoji maďarského či slovenského premiéra a celkovému směřování Visegrádské čtyřky se vyjádřil analytik Institutu EUROPEUM Vít Havelka.
TN.cz | Skupinu V4 by mohlo nadále spojovat téma migrace
Více info
28. 2. 2024
Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se setkali v Praze, mluvili o válce na Ukrajině nebo dalším směřování Visegrádské skupiny. Podle zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktora Daňka bude další možné společné téma migrace a Donald Tusk se stane jedním z nejdůležitějších politiků Evropy
v příštích letech.
TV Nova | Co čekat od nové polské vlády?
Více info
17. 12. 2023
Viktor Daněk, náš zástupce ředitele, v reportáži pro pořad Střepiny na TV Nova okomentoval současnou vládní situaci v Polsku.
ČT24 | Setkání prezidentů skupiny V4 na Pražském hradě
Více info
22. 11. 2023
Ve středu 22. listopadu se na Pražském hradě setkali prezidenti zemí V4. Na otázky o budoucnosti tohoto fóra odpovídala naše výzkumná pracovnice Klára Votavová.
Právo | Tuskův rozsudek smrti nad V4
Více info
27. 10. 2023
Spojenectví Česka, Slovenska, Maďarska a Polska čím dál více slábne a možnost vlády Donalda Tuska v Polsku opětovnému sblížení V4 rozhodně nepomůže. Pro deník Právo se v komentáři na toto téma vyjádřil zástupce ředitele EUROPEUM Viktor Daněk.