Home › policy brief
policy brief
Prohlédněte si všechny články označené štítkem policy brief a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Policy Brief | Winning the Race for AI Without Picking the Winners
Více info
24. 9. 2024
Zvýšení evropské produktivity a konkurenceschopnosti závisí na vývoji a využívání technologií, zejména umělé inteligence. Evropa má šanci zaujmout vedoucí pozici v oblasti AI pokud EU a její členské státy zajistí přístup k programování, datům a financím a zlepší základní a pokročilé digitální dovednosti občanů. Výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Silke Maes, spolu s dalšími, píše v nejnovějším článku.
Policy Brief | Příprava na EU35+: Pohled ze střední Evropy
Více info
8. 7. 2024
Navzdory historické podpoře politiky rozšiřování EU ze strany zemí Visegrádské čtyřky stojí tyto středoevropské státy před výzvou, jak sladit své postoje s novou realitou tohoto procesu. Vzhledem k tomu, že Ukrajina a Moldavsko zahájily přístupová jednání, je EU rozpolcena v otázkách spojených s budoucím rozšířením - institucionálními reformami a změnami v rámci rozpočtu EU. Při přechodu od ekonomických příjemců k potenciálním přispěvatelům musí státy V4 vyhodnotit potenciální politické a ekonomické dopady nových členů jak na EU, tak na své domácí úrovni. Píše Vladislava Gubalová z GLOBSEC.
Policy Brief | Byly zájmy české průmyslové politiky zahrnuty v diskusích o strategické agendě EU na roky 2024-2029?
Více info
27. 6. 2024
V souvislosti s nedávným návratem průmyslové politiky na globální a unijní scénu tento policy brief popisuje, jak se české zájmy v této politice odrážely v debatách vedoucích k přijetí strategické agendy EU na období 2024-2029. Nejprve se snaží definovat zájmy české průmyslové politiky a nastiňuje dva alternativní přístupy k tomu, jak je lze vnímat. Liberální přístup navazuje na dlouhodobě zavedený konsenzus, podle něhož by Česko - jako velmi otevřená, exportně orientovaná ekonomika - mělo prosazovat především bezproblémový vnitřní trh bez překážek a volný obchod. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Klára Votavová ve své nové publikaci.
Policy Brief | Vyhlídky na změny ve složení evropských institucí po volbách v roce 2024
Více info
22. 2. 2024
Publikace analyzuje možné změny ve složení Evropského parlamentu po volbách v roce 2024, zamýšlí se nad vývojem politického prostředí od roku 2019 a poukazuje na posuny ve stranické dynamice, jako je roztříštění tradiční stranické dominance a vznik nových politických uskupení. Kromě toho zkoumá možné změny v obsazení vrcholných pozic v EU po volbách a zabývá se přetrvávajícími obavami ohledně geografického zastoupení v institucích EU, zejména v Evropské komisi. Píše Tomasz Zając z Polského institutu mezinárodních vztahů (PISM).
Tři měsíce do Brexitu - Jsme připraveni?
Více info
8. 1. 2019
Miroslava Pěčková sepsala Policy brief o současném stavu vyjednávání o Brexitu a jeho implikacích pro Českou republiku.
The Czech perspective on the Commission ́s MFF proposal 8 months
Více info
30. 12. 2018
Náš Vít Havelka publikoval Policy brief o české perspektivě ohledně návrhu Evropské komise na VFR.
Cyber security and Sovereignty Two levels of digital autonomy
Více info
22. 12. 2018
Botond Feledy publikoval v rámci projektu Think Visegrad policy brief o kybernetické bezpečnosti.
What is next for Central and Eastern Europe?
Více info
18. 12. 2018
Vladislava Gubalova publikovala v rámci projektu Think Visegrad policy brief o budoucnosti zemí Střední Evropy.
Another successful Spitzenkandidat?
Více info
13. 12. 2018
Melchior Szczepanik publikoval v rámci projektu Think Visegrad policy brief o volbách do evropského parlamentu v roce 2019
Can the V4’s Priorities shape “Europe’s Priorities”?
Více info
21. 11. 2018
Almadi Sejla publikovala v rámci projektu Think Visegrad policy brief o roli V4 v rámci unijních priorit týkajících se víceletého finančního rámce.
Is Germany too much for us?
Více info
25. 6. 2018
Edit Inotai, v rámci projektu Think Visegrad, publikoval policy brief o roli Německa v rámci Evropské unie a vlivu na státy skupiny V4.
Střední Evropa a uprchlická krize: kooperace, nikoliv konfrontace
Více info
13. 9. 2016
Christian Kvorning Lassen je spoluautorem dokumentu analyzujícího přístup států střední Evropy k řešení migrační otázky.