Home › Evropa
Evropa
Prohlédněte si všechny články označené štítkem evropa a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
e15 | Evropští exportéři se obávají návratu Donalda Trumpa. Brusel už má plán, jak se s ním vypořádat
Více info
31. 7. 2024
Pokud by Donald Trump zvítězil v nadcházejících amerických prezidentských volbách, obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy by mohly v příštím roce čelit vážným problémům. Trump totiž slíbil zavést univerzální desetiprocentní clo na veškeré zboží dovážené na americký trh. I když jeho rétorika směřuje především proti Číně, takové clo by výrazně postihlo i evropské výrobce. Připravuje se EU na možnost, že by se Trump opět stal prezidentem a toto opatření zavedl? A jak by si evropské firmy stály, kdyby příští prezidentkou USA byla demokratka Kamala Harris? Pro e15 komentuje Kateřina Davidová, seniorní výzkumnice Institutu EUROPEUM.
Právo | Evropu zachvátily izraelské křeče
Více info
19. 10. 2023
Komunikace představitelů EU v souvislostí s krizovou situací v Izraeli by se dala označit za zbrklou a nesrozumitelnou. K tomuto tématu se v článku pro Deník Právo vyjádřil zástupce ředitele Viktor Daněk.
POZVÁNKA | EU±// Období voleb ve střední Evropě – co náš region čeká?
Více info
19. 6. 2023
Zveme Vás na další debatu ze série EU±, tentokrát na téma "Období voleb ve střední Evropě – co náš region čeká?". Debata proběhne online 19. června v 18:00.
POZVÁNKA | Evropa v zajetí krizí – Co dál?
Více info
3. 2. 2023
Srdečně Vás zveme na debatu s Andrej Stančíkem na téma: "Evropa v zajetí krizí – Co dál?", která se uskuteční v pondělí 13. února od 18:00. Debata proběhne v prostorách PKC (Pražské kreativní centrum)
HOSPODA EVROPA | Stavte se na jedno! Řeč bude o Evropě, jak ji vidíte vy.
Více info
17. 1. 2023
Srdečně Vás zveme na neformální debatu z cyklu "Hospoda Evropa". Řeč bude o Evropě, jak ji vidíte vy. Debata se bude konat osobně v Mrači ve čtvrtek 19. ledna v 18:30.
Hospoda Evropa: Přijďte si povídat o stavu současné Evropy!
Více info
14. 10. 2022
Srdečně Vás zveme na neformální debatu u piva o současném stavu Evropy, která se bude konat 14. října v 18:30 osobně v Roztokách u Prahy .
ČRo Evropa Plus: Cenově dostupná péče o zuby a jiné nápady. Jak si Evropané představují Unii v příštích letech?
Více info
16. 5. 2022
Naše výzkumná pracovnice Zuzana Stuchlíková mluvila v pořadu ČRo Evropa plus o proběhlé Konferenci o budoucnosti Evropy. Jak bude vypadat Evropská unie v příštích letech?
E15.cz: Němci a Nizozemci hledají náhradu za ruský plyn, kde se dá. Těžit chtějí i v Severním moři
Více info
6. 5. 2022
Nově ohlášená možnost těžby zemního plynu v Severním moři aktuální situaci nevyřeší. „Ve středně- a dlouhodobém horizontu je to pouze jedno z mnoha řešení pro diverzifikaci zdrojů. Je ale otázkou, zda to bude mít významnější vliv na evropský trh s plynem a evropskou nezávislost." Projekty těžby surovin v EU je ale nutné podpořit.
Stošestka: Jak ohrožuje vítězství Vučiće a Orbána hodnoty právního státu?
Více info
29. 4. 2022
Jana Juzová, výzkumná pracovnice EUROPEUM, vystoupila v novém díle Stošestky, podcastu Transparency International. Z Bruselu objasnila to, jak se ve volbách v Srbsku, Maďarsku, Slovinsku a ve Francii rozhodovalo o politické budoucnosti Evropy.
E15.cz: Odpojení Evropy od ruských energií jako signál
Více info
26. 4. 2022
Náš výzkumný pracovník Michal Hrubý poskytl pro E15.cz komentář k přípravě šestého balíku protiruských sankcí. Michal Hrubý vnímá situaci jako jasný signál k podpoření jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů, přičemž těžba vlastních surovin bude nevyhnutelná.
ČT24: Lídři institucí EU jednají s vedením Číny
Více info
4. 4. 2022
Analytik Institutu EUROPEUM Alexandr Lagazzi hovořil v pořadu Studia ČT24 o summitu Evropské unie a Číny, který řešil vzájemné budoucí vztahy a ekonomické vazby. Konflikt na Ukrajině byl hlavním předmětem jednání ze strany EU. Řešil se právě váhavý čínský postoj a reakce na ekonomické sankce proti Rusku, stejně jako odmítavý postoj Číny vůči NATO.
Národní konvent o EU: Vztahy EU s východním sousedstvím
Více info
22. 11. 2021
Naše výzkumné pracovnice Jana Juzová a Katharine Klačanský sepsaly podkladový materiál na téma Vztahy EU s východním sousedstvím, ve kterém odpovídají na tři konkrétní otázky. Měla by EU nadále přistupovat ke skupině zemí zahrnutých ve Východním partnerství jako k celku, nebo by měla svůj přístup více diverzifikovat? Měla by EU vytvořit speciální zelenou strategii pro země východního sousedství a případně na jakých principech? Jak může EU čelit vlivu dalších mocností (Ruska, Číny, příp. Turecka) působících proti zájmům EU v oblasti východního sousedství?