Menu
HomeHome  ›  Archiv  ›  

emisní povolenky

Prohlédněte si všechny články označené štítkem emisní povolenky a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Celé období Dnes Včera Minulý týden Minulý měsíc

Ekonomický deník | Evropská komise řeší letecká paliva a obchodování s emisemi. Zpoplatněno z nich je jen 20 procent

Více info
19. 12. 2024
Letečtí dopravci využívající paliva jako vodík z obnovitelné energie nebo jiná nefosilní paliva by měli získat část bezplatných emisních povolenek. Pro Ekonomický deník komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

ČRo Plus | Nový systém emisních povolenek ETS2 a jeho fungování

Více info
17. 12. 2024
Obchodování s emisními povolenkami je klíčovým nástrojem Evropské unie v boji proti změnám klimatu. Nedávno navržený systém ETS2 přináší zásadní změny, které rozšiřují působnost tohoto mechanismu na nové sektory, jako je doprava a bydlení. Cílem je snížit emise skleníkových plynů a podpořit přechod na udržitelnější způsoby fungování. Pro Český rozhlas Plus komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

ČT24 | Vláda chce odložit a upravit nový systém obchodování s emisními povolenkami

Více info
16. 12. 2024
Ministr životního prostředí Petr Hladík míří do Bruselu vyjednávat o odkladu navrhované směrnice ETS2, která zavádí nový systém obchodování s emisními povolenkami. Vláda usiluje nejen o odklad směrnice, ale také o její úpravu s cílem posílit ochranu spotřebitelů. Pro ČT24 komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

Ekonews | Vláda přijala obchodování s emisními povolenkami jen napůl, mohou kvůli tomu hrozit pokuty

Více info
26. 11. 2024
Vláda částečně přijala pravidla pro obchodování s emisními povolenkami, která vycházejí z evropských předpisů. Nepřijetí některých klíčových aspektů však může vést k problémům, včetně možných pokut od Evropské unie. Tématem je především sdílení zisků z povolenek a ochrana zranitelných skupin před rostoucími náklady na energie. Pro Ekonews komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

Komentář | Vláda po dlouhém otálení přijala rozšíření systému emisních povolenek

Více info
22. 11. 2024
Poslanci dnes projednali ve třetím čtení pozměňovací návrh k novele zákona o emisním obchodování, jehož součástí je také rozšíření povolenek (plateb) za emise skleníkových plynů do sektoru fosilního lokálního vytápění a silniční dopravy. Poslanci schválili zatím jen povinnost pro dodavatele fosilních paliv sledovat a vykazovat svá množství emisí. Celou směrnici včetně obchodování nových povolenek měla vláda přenést do národní legislativy již v červnu tohoto roku, zdá se ale, že nepopulární opatření nechá až té příští. Zapomíná ale na výhody směrnice a možné sankce, které hrozí při nepřijetí. V komentáři píše výzkumnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová spolu s dalšími.

iDnes.cz | Dopravní chudoba hrozí: miliardy nepůjdou na benzin, ale do hromadné dopravy

Více info
21. 11. 2024
Úsilí o snižování emisí oxidu uhličitého přináší i méně diskutované dopady, jako třeva tzv. dopravní chudobu. Zatímco bohatší domácnosti investují do ekologických technologií, například elektromobilů a solárních panelů, nízkopříjmové rodiny často nemají prostředky na nákup nových, nízkoemisních vozidel. Pro iDnes.cz komentovala výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová z Institutu EUROPEUM.

Report | Klimatické politiky nejsou viníkem drahoty a sociálních nerovností, mohou být naopak řešením. Vláda se ale musí chopit příležitosti

Více info
23. 10. 2024
Vláda tento týden projedná ve třetím čtení novelu zákona o emisních obchodování, jehož součástí jsou také tzv. povolenky pro domácnosti. Ty v rámci systému ETS2 zpoplatní emise ze silniční dopravy a lokálního vytápění - mohou tak pomoci investovat do infrastruktury, obnovitelných zdrojů energie i podpořit sociálně ohrožené skupiny obyvatel. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová spolu s dalšími.

Factsheet | Emisní povolenky pro domácnosti: Co je to ETS2 a jak je využít pro náš prospěch

Více info
11. 10. 2024
Rozšíření systému obchodování emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu, takzvané ETS2, má vstoupit v platnost od roku 2027. Nyní je třeba systém ETS2 přijmout do české legislativy v rámci zákona o emisním obchodování. V tomto factsheetu najdete základní fakta a odpovědi na otázky, které si česká veřejnost často klade. Factsheet vznikl ve spolupráci s organizacemi Fakta o klimatu, Institut 2050, Člověk v tísni, Sound of Science, Asociace pro mezinárodní otázky, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA.

Factsheet | Dopravní chudoba: definice, prvotní data českých domácností a možná řešení

Více info
11. 10. 2024
Dopravní chudobou jsou v Česku ohrožená již teď 3 % domácností, za pár let se tento stav může zhoršit. Se zavedením ETS2 , systému obchodování emisních povolenek pro domácnosti, který rozšiřuje emisní obchodování také na oblast silniční dopravy a lokální vytápění budov, lze totiž očekávat nárůst cen pohonných hmot od roku 2027. To se promítne do rozpočtů domácností. Co přesně je dopravní chudoba a jak jí předcházet a eliminovat, se dozvíte ve factsheetu, který zpracovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

iDnes.cz | Emisní povolenky zdůrazní dopravní chudobu, lékem má být klimatický fond

Více info
7. 9. 2024
Zavedení nového systému emisních povolenek může výrazně zvýšit náklady na dopravu, což by nejvíce postihlo nízkopříjmové domácnosti. Dopravní chudoba však není jen otázkou financí, ale také dostupnosti a kvality dopravy. Pro iDnes.cz komentovala výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová z Institutu EUROPEUM.

Ekolist.cz | Dopravní chudoba: Existuje proti ní pár preventivních opatření, míní expertka

Více info
2. 9. 2024
V souvislosti s novým systémem emisních povolenek se mohou zdražit náklady na dopravu, což nejvíce dopadne na nízkopříjmové domácnosti. Takzvaná dopravní chudoba ale nemusí být pouze finančního rázu. Jde také o infrastrukturní dostupnost a fyzickou použitelnost. Pro Ekolist.cz komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

Dopravní noviny | Existují preventivní opatření pro boj s dopravní chudobou, míní expertka

Více info
1. 9. 2024
Emise ze silniční dopravy aktuálně představují 29 procent všech emisí Evropské unie, podle nejnovější studie Transport&Environment. Problém je také v tom, že na rozdíl od jiných sektorů emise z dopravy neklesají, od roku 1990 naopak narůstaly a začínají se alespoň stabilizovat. V ČR se emise z dopravy zvýšily o 62 procent oproti roku 1990. Pro Dopravní noviny komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram