Home › Čína
Čína
Prohlédněte si všechny články označené štítkem Čína a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
ÚMV | Evropské strategické zájmy v Indo-Pacifiku
Více info
11. 11. 2024
Přestože pozornost Evropy v posledních letech zcela pohltila ruská agrese na Ukrajině, pro řadu států, Česko nevyjímaje, je stále zajímavější možnost diverzifikovat své obchodní příležitosti i mimo transatlantický prostor. Zeptali jsme se proto expertů a expertek z oblasti diplomacie, výzkumu i obchodu na možné nástrahy spolupráce EU a ASEAN, na bezpečnostní výzvy či na to, v čem tkví úspěch české diplomacie na Dálném východě. Pro Ústav mezinárodních vztahů odpovídala Zuzana Krulichová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.
Ekonomický deník | Cena baterií do elektromobilů je v Evropě stále třikrát vyšší než v Číně
Více info
30. 10. 2024
Ceny baterií do elektromobilů táhne dolů klesající hodnota klíčových kovů, jako jsou lithium a kobalt, ale také levná čínská produkce, která dnes dominuje na světových trzích. Čína zároveň ovládá hodnotový řetězec klíčových materiálů a má zájem si tuto dominanci zachovat, zmiňuje v rozhovoru pro Ekonomický deník projektový koordinátor a analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.
The Diplomat | Nová mise NATO: Udržet Ameriku zapojenou, Rusko pod kontrolou a Čínu mimo
Více info
22. 7. 2024
V článku pro mezinárodní časopis The Diplomat Tereza Novotná, výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM, analyzuje nové směřování NATO, které se zaměřuje na region Indo-Pacifiku. Aliance se snaží udržet americké zapojení, potlačit ruskou agresi a omezit vliv Číny, přičemž posílení spolupráce s partnery, jako je Jižní Korea, je klíčové pro zajištění globální stability. Článek také obsahuje doporučení pro posílení těchto vztahů.
Journal of European Integration | Emoce a sankce v politikách EU vůči Číně a Severní Koreji
Více info
11. 7. 2024
Tereza Novotná, výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM, ve svém článku pro Journal of European Integration, akademický časopis zaměřený na evropskou integraci, zkoumá emocionální dimenze zahraniční politiky EU, konkrétně její sankce v oblasti lidských práv proti Číně a Severní Koreji. Analýza ukazuje, jak emocionální faktory ovlivňují politická rozhodnutí a reakce, přičemž zdůrazňuje rozdílné výsledky v případech Číny a Severní Koreje a naznačuje, že integrace emocionálního povědomí může zvýšit účinnost politiky.
Ekonomický deník | Závislost Evropy na dovozech z Číny roste
Více info
31. 5. 2024
Mezi zásadní komponenty potřebné k růstu moderní ekonomiky patří čipy a polovodiče, solární panely a baterie do elektromobilů. To vše se do Evropy dováží z asijských zemí, místo toho, aby výrobní kapacity vznikaly zde. Podle Viktora Daňka, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM, je nutné otevřít debatu o reformě společného rozpočtu a nových příjmech.
ČRo Plus | EU zaostává za USA a Čínou kvůli slabé kapitálové síle a novým technologiím
Více info
19. 4. 2024
Evropská unie ekonomicky zaostává za Spojenými státy americkými a Čínou. Nedávné jednání v Bruselu reflektovalo obavy z útlumu ekonomiky EU, která vstoupila do roku 2024 s nižším růstem, než se předpokládalo. Analytik Institutu EUROPEUM Vít Havelka situaci komentoval pro ČRo Plus.
TV Nova | Posílení sankcí proti spojencům Ruska
Více info
28. 3. 2024
Protiruské sankce uvalené Evropskou unií, nenesou kýžený efekt. Po dvou letech od počátku invaze se ukazuje, že sankce sice zasahují ruskou ekonomiku, ale nezabraňují jejich obcházení, přičemž v tom hlavní roli hrají asijské státy v čele s Čínou. Unie tak do únorového kola sankcí zahrnula také několik firem z Číny a Hongkongu. Možné následky komentoval v reportáži pro Televizní noviny TV Nova zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
Ekonomický deník | Panuje shoda na tom nepouštět Čínu do evropské kritické infrastruktury
Více info
21. 1. 2024
Evropská unie do budoucna přitvrdí ve snaze omezit svou závislost na Číně. Ukázalo to jednomyslné hlasování poslanců Evropského parlamentu o rizicích rostoucího čínského vlivu na evropskou kritickou infrastrukturu, které se uskutečnilo ve středu. Současnou ekonomickou politiku EU směrem k Číně okomentovala naše výzkumná pracovnice Zuzana Krulichová pro Ekonomický deník.
POZVÁNKA | EU± // Teritoriální ambice Číny v Jihočínském moři – jak reagují okolní státy a světové mocnosti?
Více info
20. 12. 2023
Připojte se k další debatě ze série EU± a poslechněte si názory odborníků na téma čínské ambice v Jihočínském moři. DIskuze se odehraje ve středu 20. prosince 2023 od 17:30 online na naší Facebookové stránce.
E15: Emisní normy Evropské unie nebudou na Čínu stačit. Peking chystá vlastní pravidla
Více info
19. 7. 2023
Státy Evropské unie se rozhodly, že prodej nových vozů se spalovacími motory skončí nejpozději v roce 2035. Ačkoli se v Česku jedná o velmi kontroverzní krok, v kontextu globálního trhu s novými auty pravděpodobně nebude mít tak velký význam. Stejně dopadne i nová emisní norma Euro 7. K tomuto tématu se vyjádřil náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka.
Report | Vztahy EU a Číny - Promění současné krize vztah dvou velmocí?
Více info
23. 3. 2023
V rámci debatního cyklu Café Evropa, probíhala jedna z diskuzí právě o vztahu a přístupu mezi Evropskou unií a Čínou. Mezi pozvanými byli Magdaléna Slezáková, Ondřej Wagner, David Gardáš a Zdeněk Beránek. Shrnutí výstupů jednotlivých hostů si můžete přečíst v reportu, který napsala naše stážistka Eliška Prostřední.
POZVÁNKA | Café Evropa online: Vztahy EU a Číny – promění současné krize vztah dvou velmocí?
Více info
10. 3. 2023
Zveme vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: "Vztahy EU a Číny – promění současné krize vztah dvou velmocí?". Debata se bude konat v pondělí 20. března v 17:30 online na naší Facebookové stránce.