Home › blog
blog
Prohlédněte si všechny články označené štítkem blog a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
BLOG | Genderová rovnost v institucích Evropské unie: Zlepšuje se pozice žen v Parlamentu a Komisi?
Více info
27. 9. 2024
I přes to, že ženy tvoří polovinu populace, stále nejsou v klíčových institucích Evropské unie rovnoměrně zastoupeny, a to ani ve vedoucích pozicích. Evropský parlament i Evropská komise podniká řadu kroků ke zlepšení rovnosti mezi oběma pohlavími, jak ve vnitřních strukturách, tak směrem k veřejnosti. Jak vypadá aktuální zastoupení v těchto institucích a jaká konkrétní opatření vydávají, píše Adéla Gajdošíková ve svém blogu.
BLOG | Nepředvídaná dilema: Migrační dohoda EU-Tunisko ve světle obav o lidská práva. Byla to chyba?
Více info
16. 5. 2024
Tunisko se stalo hlavním výchozím bodem pro žadatele o azyl a uprchlíky, zejména ty ze subsaharské Afriky. EU, která čelí nárůstu příchodů na Lampedusu, posílila svou spolupráci s Tuniskem a podepsala Memorandum o porozumění s prezidentem Kaísem Saídem. Nicméně vznikají otázky ohledně způsobu, jakým EU řeší porušování lidských práv v Tunisku, připomínající minulé dohody s Tureckem. Nargiz Mustafazade, stážistka bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM, píše o této problematice ve svém blogu.
BLOG | Rádiový klid: Mediální zákony EU v maďarském kontextu
Více info
15. 5. 2024
Evropská unie v posledních letech přijala zásadní legislativu, aby zajistila svobodu médií a nezávislost. Nicméně v určitých členských státech tyto snahy o stav mediálního pluralismu přišly příliš pozdě. V maďarském kontextu: mediální ekosystém ve prospěch vládnoucí strany pevně zakotven v soukromém i ve veřejném mediálním sektoru. Píše náš výzkumník Henry Barrett, držitel Fulbrightovy-Schumanovy grantové podpory.
BLOG | The Use of Article 7 as a Protection Tool for the Rule of Law and European Values
Více info
19. 4. 2024
Vzhledem k tomu, že Maďarsko převezme v červenci 2024 předsednictví v Radě EU, mnozí pochybují o schopnosti Evropské unie prosazovat své hodnoty v členských státech. EU se skutečně chystá předat své předsednictví státu, který je kritizován za své jednání ohrožující právní stát a podléhá postupu stanovenému v článku 7 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Píše ve svém blogu Maxime Painot.
BLOG | The Sovereign Protection Office as the Tip of the Iceberg
Více info
20. 3. 2024
V prosinci 2023 maďarský parlament zřídil úřad, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na tamní politiku. Pracuje bez dohledu a má neomezený přístup k osobním údajům, aby mohl vyhledávat a postihovat údajné zahraniční agenty mezi maďarským obyvatelstvem, kterým hrozí až tříletým vězením. O tématu píše ve svém blogu náš výzkumník v rámci Fulbright-Schumanova grantu Henry Barrett.
BLOG | Komunikační fiasko EU: Neúspěšná reakce na útok Hamásu na Izrael
Více info
17. 1. 2024
EU se nepodařilo dobře komunikovat ohledně útoku Hamásu na Izrael. Tento blog se zabývá nedostatky v reakci EU a osvětluje složitost a problémy, kterým EU čelí při řešení následků této citlivé geopolitické situace. Napsal Adam Horry.
BLOG | Genderové kvóty v byznysu: Evropská unie a její strategie pro rovnost
Více info
29. 12. 2023
I v nejvyspělejších zemích dnešního světa stále panuje nerovnost mezi muži a ženami, a to zejména na nejvyšších veřejných funkcích. Jedním ze způsobů řešení tohoto problému jsou genderové kvóty, k nimž nyní v kontextu byznysu přistoupila i Evropská unie. O přijaté směrnici a celkové strategii EU pro rovnost se můžete dočíst v novém blogu naší stážistky Natálie Hendlingerové.
BLOG | Evropské osvědčení o rodičovství – budou mít děti stejná práva?
Více info
29. 12. 2023
Až dva miliony dětí mohou mít v současné době v rámci EU potíže s uznáním jejich rodičovství. Důvodem jsou rozdílné zákony v jednotlivých členských státech, které často práva dětí zásadně omezují. Návrh Evropské komise podpořený hlasováním v Parlamentu má za cíl tyto odlišné přístupy sjednotit a vytvořit tak pro děti příznivější situaci. Více se dočtete v novém blogu naší stážistky Veroniky Vráblíkové.
BLOG | Tlak na dekarbonizaci v ČR roste. Jak moc je větrná energie výhodná pro Česko?
Více info
25. 12. 2023
Uhlí bylo a je po desítky let důležitou součástí české ekonomiky. Jako fosilní palivo je však významným producentem skleníkových plynů, zejména CO2. Jaké výhody by přinesla dekarbonizace a přechod na větrnou energii píší ve svém blogu náš výzkumný pracovník Jonathan Lyons a seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová.
BLOG | Zahraniční politika Slovenska po parlamentních volbách v roce 2023
Více info
18. 12. 2023
30. září se na Slovensku konaly dlouho očekávané parlamentní volby, které přitahovaly mimořádnou pozornost celého světa, protože měly vliv na demokratickou trajektorii země a měly význam pro jednotu Evropské unie. Výsledkem bylo opětovné vítězství Roberta Fica, předsedy opoziční strany Smer-SD a bývalého premiéra tří vlád, přičemž jeho populistická, agresivní a protizápadní rétorika vyvolala další obavy vedoucích představitelů EU. Píše Simona Štibraná.
BLOG | EU se krátí čas na ochranu evropských pracovníků před turbo systémem Švarc
Více info
14. 12. 2023
Blíží se závěrečná fáze jednání mezi Evropským parlamentem a členskými státy o směrnici o práci na platformě v Evropské unii a osud milionů pracovníků visí na vlásku. Čas na ochranu českých a unijních pracovníků před systémem Turbo Švarc se krátí. Přečtěte si celý článek od Silke Maes juniorní výzkumné pracovnice Institutu EUROPEUM.
BLOG | EU plýtvá penězi i jídlem: řešení potravinového odpadu na úrovni EU
Více info
12. 12. 2023
Potravinový odpad zapřičiňuje produkci skleníkových plynů, plýtvaní vodou a neefektivně se kvůli němu využívá úrodná půda. Mimo negativních dopadů na životní prostředí je i sociálním problémem. Potravinami se plýtvá navzdory tomu, že někteří lidé trpí hladem. EU se snaží snížit množství potravinového odpadu do roku 2030 o polovinu ve srovnání s rokem 2015, ale současný vývoj naznačuje, že tohoto cíle se nepodaří dosáhnout. Píše Patricie Vanická ve svém blogu.