Menu
HomeHome  ›  Archiv  ›  

blog

Prohlédněte si všechny články označené štítkem blog a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Celé období Dnes Včera Minulý týden Minulý měsíc

Blog | Drží česká a slovenská diplomacie ženy stranou?

Více info
22. 1. 2025
Tento blog se zabývá současnými společenskými a politickými problémy, které jsou hlavní příčinou nízkého zastoupení žen ve slovenském a českém diplomatickém prostředí. A to navzdory opakovaným iniciativám, evropským politickým agendám a dalším snahám, které tuto nerovnováhu nedokázaly zlepšit. Píše Kristína Gerová, stážistka bruselské kanceláře.

Blog | Zavedení hlasování kvalifikovanou většinou při rozšíření EU

Více info
31. 12. 2024
Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 získalo rozšíření Evropské unie novou dynamiku a toto téma se dostalo do popředí politických diskusí. Zdůrazňuje potřebu posílit geopolitické postavení a bezpečnost EU prostřednictvím rozšíření. Přetrvávají však značné výzvy, zejména pokud jde o účinnost a důvěryhodnost současného přístupového procesu. Ve svém blogu píše stážistka Institutu EUROPEUM Šárka Soukupová.

Blog | Boj o rybolov: Úloha EU při utváření rybářské ekonomiky Faerských ostrovů

Více info
28. 12. 2024
Faerské ostrovy, které se nacházejí v severním Atlantiku, se odedávna spoléhají na rybolov, který je základem jejich hospodářství a utváří jejich hospodářskou a sociální identitu. Pokles zaměstnanosti v tomto odvětví v posledních desetiletích spolu s globálními problémy nadměrného rybolovu však ukazuje na křehkost této závislosti. Píše stážistka Bára Auerová na svém blogu.

Blog | Oživení „mrtvého ustanovení“: Mohlo by hlasování kvalifikovanou většinou zachránit postup podle článku 7 Smlouvy o EU?

Více info
21. 12. 2024
V souvislosti s probíhající debatou o rozšíření EU je na stole otázka revize Smlouvy, která by zajistila akceschopnost EU v budoucnu. Zatímco některé členské státy se domnívají, že současný stav Smluv je pro Unii s více než 35 členy vhodný, jiné volají po revizi Smlouvy o EU před rozšířením. V roce 2022 Evropský parlament posunul diskusi o krok dále a přijal usnesení, v němž navrhuje dalekosáhlé revize Smluv. Píše ve svém blogu stážista bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Marek Jankovský.

Blog | Jednorázové e-cigarety – dříve pomoc při odvykání, dnes velká environmentální zátěž

Více info
20. 12. 2024
Problém jednorázových elektronických cigaret, známých také jako vapky nebo vapes - tomu se věnuje blog od Zuzany Augustové. Autorka v něm popisuje negativní dopady na zdraví, přičemž upozorňuje na snadno návykový charakter, zejména u mladých lidí. Věnuje se také environmentálnímu dopadu těchto výrobků, jelikož jsou složeny z materiálů, které nelze snadno recyklovat, a jejich vyhození do odpadu může způsobit požáry a úniky škodlivých látek. Na příkladu Spojeného království pak ukazuje, jak se vláda pokouší tento problém řešit legislativně, včetně plánovaného zákazu jejich prodeje.

Blog | Genderová dimenze rozvojové politiky EU: Případ Namibie

Více info
19. 12. 2024
Namibie má největší genderovou propast v Africe. Tento blog analyzuje rozvojovou politiku Evropské unie zaměřující se na genderovou dimenzi. Kritici tvrdí, že zaměření Evropské unie na genderovou rovnost v rozvojové politice je povrchní, blog zkoumá i to, zda tato kritika platí i nadále. Simona Krammerová ve svém blogu zároveň upozorňuje na klíčové problémy, kterým čelí ženy v Namibii.

Blog | Revoluce na silnicích: Budeme všichni jezdit na baterky?

Více info
18. 12. 2024
Blog se zaměřuje na vliv spalovacích motorů na emise v dopravě a přechod k elektromobilitě jako klíčové opatření pro snížení emisí. Dopravní sektor je v EU druhým největším producentem CO2, přičemž osobní automobily představují 60 % emisí. Evropská unie se rozhodla do roku 2035 ukončit prodej nových vozidel se spalovacími motory a podporuje přechod na elektromobilitu jako prostředek k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V blogu stážistka pražské kanceláře Institutu EUROPEUM Zuzana Valachová diskutuje o výhodách a výzvách tohoto plánu, včetně ekologických, ekonomických a sociálních dopadů, a také o reakcích automobilového průmyslu a obavách o konkurenceschopnost.

Blog | Z Československa do EU: Historické kořeny (ne)rovnosti žen a mužů v české a slovenské diplomacii

Více info
16. 12. 2024
Je pravděpodobné, že rok 2024 bude považován za klíčový pro vedení žen v EU. Ursula von der Leyen bude pokračovat ve své roli předsedkyně Evropské komise, Roberta Metsola povede Evropský parlament a Kaja Kallas bude řídit diplomatickou službu EU. To signalizuje silnější odhodlání řešit nerovnováhu mezi muži a ženami v celé EU a lze očekávat, že tento impuls bude v následujících letech hnacím motorem dalšího úsilí o prosazování rovnosti. Píše ve svém blogu stážistka bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Kristína Gerová.

BLOG | Genderová rovnost v institucích Evropské unie: Zlepšuje se pozice žen v Parlamentu a Komisi?

Více info
27. 9. 2024
I přes to, že ženy tvoří polovinu populace, stále nejsou v klíčových institucích Evropské unie rovnoměrně zastoupeny, a to ani ve vedoucích pozicích. Evropský parlament i Evropská komise podniká řadu kroků ke zlepšení rovnosti mezi oběma pohlavími, jak ve vnitřních strukturách, tak směrem k veřejnosti. Jak vypadá aktuální zastoupení v těchto institucích a jaká konkrétní opatření vydávají, píše Adéla Gajdošíková ve svém blogu.

BLOG | Nepředvídaná dilema: Migrační dohoda EU-Tunisko ve světle obav o lidská práva. Byla to chyba?

Více info
16. 5. 2024
Tunisko se stalo hlavním výchozím bodem pro žadatele o azyl a uprchlíky, zejména ty ze subsaharské Afriky. EU, která čelí nárůstu příchodů na Lampedusu, posílila svou spolupráci s Tuniskem a podepsala Memorandum o porozumění s prezidentem Kaísem Saídem. Nicméně vznikají otázky ohledně způsobu, jakým EU řeší porušování lidských práv v Tunisku, připomínající minulé dohody s Tureckem. Nargiz Mustafazade, stážistka bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM, píše o této problematice ve svém blogu.

BLOG | Rádiový klid: Mediální zákony EU v maďarském kontextu

Více info
15. 5. 2024
Evropská unie v posledních letech přijala zásadní legislativu, aby zajistila svobodu médií a nezávislost. Nicméně v určitých členských státech tyto snahy o stav mediálního pluralismu přišly příliš pozdě. V maďarském kontextu: mediální ekosystém ve prospěch vládnoucí strany pevně zakotven v soukromém i ve veřejném mediálním sektoru. Píše náš výzkumník Henry Barrett, držitel Fulbrightovy-Schumanovy grantové podpory.

BLOG | The Use of Article 7 as a Protection Tool for the Rule of Law and European Values

Více info
19. 4. 2024
Vzhledem k tomu, že Maďarsko převezme v červenci 2024 předsednictví v Radě EU, mnozí pochybují o schopnosti Evropské unie prosazovat své hodnoty v členských státech. EU se skutečně chystá předat své předsednictví státu, který je kritizován za své jednání ohrožující právní stát a podléhá postupu stanovenému v článku 7 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Píše ve svém blogu Maxime Painot.
1 2 3 5
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram