Menu
Nadcházející události
Uplynulé události
6. prosince 2024

Debata | Nový vzdělávací pořad o environmentálních tématech Přihořívá

Zveme vás na debatu k premiéře nového vzdělávacího pořadu o environmentálních tématech Přihořívá. Událost pořádá studentská vzdělávací platforma Based, v rámci které pořad vznikl, a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
4. prosince 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Strakonicím

Zveme vás na další regionální debatu Café Evropa. Ve Strakonicích se budeme bavit nejen o tom, co dvacetileté členství v EU dalo městu, ale třeba i o tom, jak využít nabízené dotace z Evropské unie nebo jak si poradit s výzvami jako je Green Deal nebo migrační pakt.
3. prosince 2024

20 let v EU: co členství dalo a vzalo Třinci?

Tentokrát budeme v rámci regionálních debat Café Evropa v Třinci! Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města? Co Vám Evropská unie dala a vzala?
30. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Česku?

Přijďte diskutovat na další ze série regionálních debat, tentokrát do České Třebové. Zúčastněte se této příležitosti a řekněte nám svoje názory na Green Deal, migrační pakt nebo co si myslíte o dopadu členství v EU na Vaše město a proberte všechny plusy a výzvy s našimi hosty.
21. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Žďáru nad Sázavou

Se sérií regionálních debat Café Evropa tentokrát zamíříme do Žďáru nad Sázavou. Česko je v EU už 20 let - jak členství hodnotíte? Co Vám Evropská unie dala a vzala? Obáváte se změn, které přinese migrační pakt nebo Green Deal? Chcete vědět, jak by vaše město mohlo lépe využívat evropské dotace?
19. listopadu 2024

Café Evropa | 20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Starému Plzenci

Přijďte debatovat na další ze série regionálních debat Café Evropa! Tentokrát budeme ve Starém Plzenci. Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města Chceme Vás slyšet!
V médiích
Projekty
Publikace
10. ledna 2025

EUobserver | Co znamená nové obranné partnerství mezi EU a Japonskem?

Josep Borrell uzavřel v listopadu loňského roku s japonským ministrem zahraničí Takešim Iwayou dohodu, kterou označil za „historickou a velmi aktuální“, a to jako jeden ze svých posledních kroků ve funkci šéfa zahraniční politiky EU. Přelomová dohoda uzavřená v Tokiu se shoduje s novou dohodou o strategickém partnerství mezi Japonskem a EU, která vstoupila v platnost 1. ledna 2025. Pro EUobsever komentoval výzkumný spolupracovník Institutu EUROPEUM Hugo Blewett-Mundy.
9. ledna 2025

ČRo Plus | Ukrajina je rozhodnutá zastavit tranzit ruského plynu

Rozhodnutí Ukrajiny, která se třetím rokem brání ruské invazi, zastavit tranzit plynu z Ruska, Fico označuje za ohrožení Slovenska. Navzdory avizovanému ukončení tranzitu plynu vláda Roberta Fica nepřipravila Slovensko na tuto situaci. Vyjednává jak s Moskvou o dodávkách z Ruska tak s Evropskou komisí a hrozí vetem při hlasování v EU. Pro Ranní Plus komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
9. ledna 2025

ČRo Dvojka | EU je jako společenství vlastníků. Tón debatě teď má šanci udávat Polsko

Polsko podruhé v historii přebírá předsednictví Evropské unie. Hlavní prioritou bude posílení evropské bezpečnosti. Jakých reálných výsledků může Polsko během svého předsednictví skutečně dosáhnout? Pro Český rozhlas Dvojka komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
7. ledna 2025

Rádio Prostor | Německá vládní koalice se rozpadla, předčasné volby mohou být v březnu

Německá vládní trojkoalice se v posledních dnech snažila najít východisko z krize vyvolané neshodami v postupu při oživení hospodářství. Definitivně se rozpadla odchodem Svobodné demokratické strany. Jak se útok na trzích v Magdeburku promítne do voleb? Pro Rádio Prostor komentovala výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM Tereza Novotná.
6. ledna 2025

Horizont ČT24 | Elon Musk zasahuje do evropské politiky

Evropští politici se obávají kroků amerického miliardáře Elona Muska. Nejnověji se obul do špiček britské politické scény, včetně premiéra Keira Starmera. Pro Horizont ČT24 jeho kroky komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
3. ledna 2025

TN.cz | Polsko zahajuje předsednictví v Radě EU

Polsko se podruhé v historii dostává do čela předsednictví Rady EU, a to po třináctileté přestávce. Přebírá předsednictví po Maďarsku. Premiér Donald Tusk zdůraznil, že prioritou následujících šesti měsíců bude posílení bezpečnosti. Pro TN Live komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
1. června 2026

JustGreen

Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.
2. prosince 2025

Nízkoemisní materiály pro český automobilový průmysl

Projekt Nízkoemisní materiály pro český automotive je v pořadí pátým projektem EUROPEUM zaměřeným na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu. Cílem projektu pro rok 2024/2025 je zlepšit porozumění materiálovým tokům a regulatorním překážkám v automobilovém sektoru; přenést do českého prostředí osvědčené postupy z mezinárodního kontextu; a identifikovat klíčové oblasti českých a evropských politik, které je třeba zlepšit, aby automobilový průmysl dokázal čelit výzvám dekarbonizace a zachování své konkurenceschopnosti.
31. října 2025

Platform Revolution: utváření budoucnosti pro práci v EU a na západním Balkáně

Projekt Platform Revolution se soustředí na rychlý rozvoj práce v platformách na západním Balkáně a v EU. Tento nový fenomén zaznamenal od pandemie rychlý růst, zejména díky digitálním platformám, jako je „Upwork“.
31. října 2025

REWEU

Projekt (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) je zaměřen na připomenutí „velkého rozšíření“ EU v roce 2004 u příležitosti jeho 20. výročí v květnu 2024. Tato událost měla řadu pozitivních dopadů na utváření Evropy jak ji známe dnes, posílila její bezpečnost, hospodářský potenciál a rozšířila demokracii, princip řádné správy a evropské hodnoty po celém evropském kontinentu.
30. listopadu 2024

Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko*

Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.
11. listopadu 2024

TAPF | Transatlantic Evening Talks

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost rozšířit své znalosti o transatlantických vztazích díky týdennímu programu! Během listopadového týdne se zapojíte do diskuzí s odborníky a získáte neocenitelný vhled do složité dynamiky, která utváří vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou.
9. ledna 2025

Policy Brief | Dopady přistoupení Ukrajiny na EU a její členské státy

Ukrajina se snaží stát se součástí Evropské unie už od roku 2004, zatímco evropští činitelé neměli politickou vůli pokračovat v rozšiřování a tento proces již mnoho let stagnuje. To vše se náhle změnilo po ruské agresi v roce 2022, po níž se přístupový proces urychlil, ale nyní se obrátil do jiného extrému: prohlášení o rychlém vstupu Ukrajiny do EU se stala příliš nerealistickými, což vyvolalo falešné naděje. Píše Anton Bendarzsevszkij, ředitel Institutu ekonomického výzkumu Oeconomus, ve svém Policy Briefu.
31. prosince 2024

Policy Paper | Pokračování v rozšiřování EU po roce 2024: Příležitosti a budoucí výzvy

Rok 2024 znamenal důležitý okamžik v procesu rozšiřování Evropské unie. Významného pokroku došlo zejména v případě Ukrajiny, Moldavska a Černé Hory, země ale čelí přetrvávajícím problémům. Tento dokument analyzuje příležitosti a výzvy v procesu rozšiřování EU po roce 2024, zkoumá vzájemné vazby mezi integrací a demokratizací EU, rozšířením a vnitřní reformou EU a navrhuje schůdnou cestu pro udržení důvěryhodnosti a vlivu EU v kandidátských zemích.
31. prosince 2024

Policy Paper | Resilient Europe: Nejlepší postupy z celého kontinentu při budování odolné společnosti

Na konferenci „Resilient Europe“, která se konala v Praze v říjnu 2024, se sešli přední odborníci z celé Evropy, aby se podělili o své zkušenosti a osvědčené postupy, kterým čelí při potírání hrozeb jako jsou dezinformace ze strany Ruska, taktiky hybridní války, které usilují o destabilizaci demokratických institucí a podkopávají důvěru veřejnosti. Tento strategický dokument shrnuje hlavní poznatky z konference do tří základních kategorií: hybridní hrozby, manipulace s informacemi v digitálním prostoru a strategická komunikace. Tyto kategorie zahrnují širokou škálu opatření přijatých evropskými státy a institucemi k zajištění demokratické odolnosti a tento dokument dále identifikuje nejnaléhavější výzvy a příležitosti pro budoucí úsilí. Shrnuli Jonáš Syrovátka z Institutu EUROPEUM, Veronika Víchová z Centra pro informovanou společnost a Nikoleta Nemečkayová z Asociace pro mezinárodní otázky.
31. prosince 2024

Blog | Zavedení hlasování kvalifikovanou většinou při rozšíření EU

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 získalo rozšíření Evropské unie novou dynamiku a toto téma se dostalo do popředí politických diskusí. Zdůrazňuje potřebu posílit geopolitické postavení a bezpečnost EU prostřednictvím rozšíření. Přetrvávají však značné výzvy, zejména pokud jde o účinnost a důvěryhodnost současného přístupového procesu. Ve svém blogu píše stážistka Institutu EUROPEUM Šárka Soukupová.
31. prosince 2024

Policy Brief | Budou prostředky z Fondu stačit?

Existuje celá řada způsobů, jak mohou výnosy z ETS2 a financování ze Sociálního klimatického fondu podpořit dekarbonizaci pro nízkopříjmové domácnosti a zohlednit tak rozdílné potřeby komunit, regionů a členských států. Pokud budou tyto iniciativy řešeny včas, mohou podpořit nejen ekologickou, ale i sociálně citlivou a spravedlivou transformaci. Jak přesně může být Fond alokován a jaké jsou jeho kapacity jsou hlavní otázky tohoto policy briefu, který napsala Rebeka Hengalová v rámci výzkumné stáže s Think Visegrad.
30. prosince 2024

Policy Paper | Neliberalizace rozšíření EU o západní Balkán

Fenomén neliberalismu, který je základním kamenem stále populárnějšího pojmu neliberální demokracie, získává v celosvětové politické diskusi stále větší váhu. V Evropské unii (EU) vede upevňování většinového, nativistického vedení k tomu, že mnohé členské státy ustupují od progresivních programů a otevřeně prosazují politiky, které podkopávají práva menšin a liberálně-demokratický systém brzd a protivah. Píše Alejandro Esteso Pérez, hostující výzkumník Institutu EUROPEUM.

Sledujte nás na X

There is a plethora of ways in which the ETS2 revenues 💰 and Social Climate Fund financing 🌍 can support decarbonisation among lower-income strata, accounting for differing needs of communities, regions, and countries.

When addressed in a timely manner, these initiatives can…

🌍💸 Jak zajistit financování pro zelenou transformaci EU? 💡

Chybí prostředky na udržení konkurenceschopnosti unijního průmyslu. 🏭 Jaké jsou například možnosti?

1️⃣ Společné půjčování (pokračování v rámci Next Generation EU) 🏦 – volá po něm i Draghiho zpráva, ale politická…

Načíst více

Poslechněte si náš podcast

Partneři

Napište nám

Můžete nás kontaktovat vyplněním formuláře níže, e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím sociálních médií.

Kontakt
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram