Menu
Nadcházející události
Uplynulé události
6. prosince 2024

Debata | Nový vzdělávací pořad o environmentálních tématech Přihořívá

Zveme vás na debatu k premiéře nového vzdělávacího pořadu o environmentálních tématech Přihořívá. Událost pořádá studentská vzdělávací platforma Based, v rámci které pořad vznikl, a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
4. prosince 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Strakonicím

Zveme vás na další regionální debatu Café Evropa. Ve Strakonicích se budeme bavit nejen o tom, co dvacetileté členství v EU dalo městu, ale třeba i o tom, jak využít nabízené dotace z Evropské unie nebo jak si poradit s výzvami jako je Green Deal nebo migrační pakt.
3. prosince 2024

20 let v EU: co členství dalo a vzalo Třinci?

Tentokrát budeme v rámci regionálních debat Café Evropa v Třinci! Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města? Co Vám Evropská unie dala a vzala?
30. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Česku?

Přijďte diskutovat na další ze série regionálních debat, tentokrát do České Třebové. Zúčastněte se této příležitosti a řekněte nám svoje názory na Green Deal, migrační pakt nebo co si myslíte o dopadu členství v EU na Vaše město a proberte všechny plusy a výzvy s našimi hosty.
21. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Žďáru nad Sázavou

Se sérií regionálních debat Café Evropa tentokrát zamíříme do Žďáru nad Sázavou. Česko je v EU už 20 let - jak členství hodnotíte? Co Vám Evropská unie dala a vzala? Obáváte se změn, které přinese migrační pakt nebo Green Deal? Chcete vědět, jak by vaše město mohlo lépe využívat evropské dotace?
19. listopadu 2024

Café Evropa | 20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Starému Plzenci

Přijďte debatovat na další ze série regionálních debat Café Evropa! Tentokrát budeme ve Starém Plzenci. Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města Chceme Vás slyšet!
V médiích
Projekty
Publikace
21. ledna 2025

Horizont ČT24 | Evropské země se připravují na prezidenství Donalda Trumpa

V pondělí proběhla inaugurace Donalda Trumpa, který se tak stal 47. prezidentem Spojených států. Ve svém inauguračním projevu ani jednou nezmínil Evropu - jaký to vysílá signál? Pro Horizont ČT24 komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
20. ledna 2025

Sestry.eu | Polské předsednictví Evropské unie

Varšava převzala předsednictví Rady EU tváří v tvář velkým globálním a evropským výzvám: kromě ruské války na Ukrajině, také začátku funkčního období Donalda Trumpa v Bílém domě, volbám v Německu a politické krizi ve Francii. Pro Sestry.eu komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
20. ledna 2025

ČTK | Na Trumpa se nelze plně připravit, je ale rozdíl mezi rétorikou a činy

Evropská unie očekává první kroky nového amerického prezidenta s obavami, zejména pokud jde o podporu pro Ukrajinu či hospodářskou oblast. Trump se netajil tím, že by finance pro zemi, která se již téměř tři roky brání ruské agresi, zásadně omezil. Další nejistotou jsou rovněž vyhlídky na vyšší americká cla na veškeré příchozí zboží. Pro ČTK komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Danielle Piatkiewicz.
20. ledna 2025

ČT24 | Co může prezidentství Donalda Trumpa znamenat pro Evropu?

Donald Trump dnes složí přísahu v americkém Kapitolu a stane se tak 47. prezidentem Spojených států. Co to může znamenat pro Evropu? Trump už avizoval zavedení cel, jednání o válce na Ukrajině nebo tlak na evropské spojence. Pro ČT24 komentoval zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Žiga Faktor.
19. ledna 2025

Ekonomický deník | Evropská zpráva o životním prostředí v letectví 2025 je příliš optimistická

Evropská komise vydala společně s Agenturou Evropské unie pro bezpečnost letectví zprávu o životním prostředí v letectví pro rok 2025. V několika scénářích snižuje výhled nárůstu letů napříč Evropou do roku 2050 a popisuje nástroje, které mají přispět k poklesu emisí z leteckého provozu. Pro Ekonomický deník komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.
17. ledna 2025

STVR | EU může být klíčová při dodržování příměří mezi Izraelem a Hamásem

Konflikt na Blízkém východě ještě více prohloubil boje uvnitř Evropské unie. Některé státy jsou na straně Izraele, jiné na straně palestinského hnutí Hamás. Brusel se na dohodě o příměří formálně nepodílel, Evropská unie však podpis od začátku podporovala a důležitou roli může sehrát teď, při realizaci dohody a jejím dodržování. Pro STVR komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Danielle Piatkiewicz.
1. června 2026

JustGreen

Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.
2. prosince 2025

Nízkoemisní materiály pro český automobilový průmysl

Projekt Nízkoemisní materiály pro český automotive je v pořadí pátým projektem EUROPEUM zaměřeným na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu. Cílem projektu pro rok 2024/2025 je zlepšit porozumění materiálovým tokům a regulatorním překážkám v automobilovém sektoru; přenést do českého prostředí osvědčené postupy z mezinárodního kontextu; a identifikovat klíčové oblasti českých a evropských politik, které je třeba zlepšit, aby automobilový průmysl dokázal čelit výzvám dekarbonizace a zachování své konkurenceschopnosti.
31. října 2025

Platform Revolution: utváření budoucnosti pro práci v EU a na západním Balkáně

Projekt Platform Revolution se soustředí na rychlý rozvoj práce v platformách na západním Balkáně a v EU. Tento nový fenomén zaznamenal od pandemie rychlý růst, zejména díky digitálním platformám, jako je „Upwork“.
31. října 2025

REWEU

Projekt (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) je zaměřen na připomenutí „velkého rozšíření“ EU v roce 2004 u příležitosti jeho 20. výročí v květnu 2024. Tato událost měla řadu pozitivních dopadů na utváření Evropy jak ji známe dnes, posílila její bezpečnost, hospodářský potenciál a rozšířila demokracii, princip řádné správy a evropské hodnoty po celém evropském kontinentu.
30. listopadu 2024

Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko*

Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.
11. listopadu 2024

TAPF | Transatlantic Evening Talks

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost rozšířit své znalosti o transatlantických vztazích díky týdennímu programu! Během listopadového týdne se zapojíte do diskuzí s odborníky a získáte neocenitelný vhled do složité dynamiky, která utváří vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou.
22. ledna 2025

Blog | Drží česká a slovenská diplomacie ženy stranou?

Tento blog se zabývá současnými společenskými a politickými problémy, které jsou hlavní příčinou nízkého zastoupení žen ve slovenském a českém diplomatickém prostředí. A to navzdory opakovaným iniciativám, evropským politickým agendám a dalším snahám, které tuto nerovnováhu nedokázaly zlepšit. Píše Kristína Gerová, stážistka bruselské kanceláře.
9. ledna 2025

Policy Brief | Dopady přistoupení Ukrajiny na EU a její členské státy

Ukrajina se snaží stát se součástí Evropské unie už od roku 2004, zatímco evropští činitelé neměli politickou vůli pokračovat v rozšiřování a tento proces již mnoho let stagnuje. To vše se náhle změnilo po ruské agresi v roce 2022, po níž se přístupový proces urychlil, ale nyní se obrátil do jiného extrému: prohlášení o rychlém vstupu Ukrajiny do EU se stala příliš nerealistickými, což vyvolalo falešné naděje. Píše Anton Bendarzsevszkij, ředitel Institutu ekonomického výzkumu Oeconomus, ve svém Policy Briefu.
31. prosince 2024

Policy Paper | Pokračování v rozšiřování EU po roce 2024: Příležitosti a budoucí výzvy

Rok 2024 znamenal důležitý okamžik v procesu rozšiřování Evropské unie. Významného pokroku došlo zejména v případě Ukrajiny, Moldavska a Černé Hory, země ale čelí přetrvávajícím problémům. Tento dokument analyzuje příležitosti a výzvy v procesu rozšiřování EU po roce 2024, zkoumá vzájemné vazby mezi integrací a demokratizací EU, rozšířením a vnitřní reformou EU a navrhuje schůdnou cestu pro udržení důvěryhodnosti a vlivu EU v kandidátských zemích.
31. prosince 2024

Policy Paper | Resilient Europe: Nejlepší postupy z celého kontinentu při budování odolné společnosti

Na konferenci „Resilient Europe“, která se konala v Praze v říjnu 2024, se sešli přední odborníci z celé Evropy, aby se podělili o své zkušenosti a osvědčené postupy, kterým čelí při potírání hrozeb jako jsou dezinformace ze strany Ruska, taktiky hybridní války, které usilují o destabilizaci demokratických institucí a podkopávají důvěru veřejnosti. Tento strategický dokument shrnuje hlavní poznatky z konference do tří základních kategorií: hybridní hrozby, manipulace s informacemi v digitálním prostoru a strategická komunikace. Tyto kategorie zahrnují širokou škálu opatření přijatých evropskými státy a institucemi k zajištění demokratické odolnosti a tento dokument dále identifikuje nejnaléhavější výzvy a příležitosti pro budoucí úsilí. Shrnuli Jonáš Syrovátka z Institutu EUROPEUM, Veronika Víchová z Centra pro informovanou společnost a Nikoleta Nemečkayová z Asociace pro mezinárodní otázky.
31. prosince 2024

Blog | Zavedení hlasování kvalifikovanou většinou při rozšíření EU

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 získalo rozšíření Evropské unie novou dynamiku a toto téma se dostalo do popředí politických diskusí. Zdůrazňuje potřebu posílit geopolitické postavení a bezpečnost EU prostřednictvím rozšíření. Přetrvávají však značné výzvy, zejména pokud jde o účinnost a důvěryhodnost současného přístupového procesu. Ve svém blogu píše stážistka Institutu EUROPEUM Šárka Soukupová.
31. prosince 2024

Policy Brief | Budou prostředky z Fondu stačit?

Existuje celá řada způsobů, jak mohou výnosy z ETS2 a financování ze Sociálního klimatického fondu podpořit dekarbonizaci pro nízkopříjmové domácnosti a zohlednit tak rozdílné potřeby komunit, regionů a členských států. Pokud budou tyto iniciativy řešeny včas, mohou podpořit nejen ekologickou, ale i sociálně citlivou a spravedlivou transformaci. Jak přesně může být Fond alokován a jaké jsou jeho kapacity jsou hlavní otázky tohoto policy briefu, který napsala Rebeka Hengalová v rámci výzkumné stáže s Think Visegrad.

Sledujte nás na X

📱 Vliv sociálních sítí a online platforem je na vzestupu. Stále více pronikají do našich pracovních i osobních životů a formují veřejný prostor. 🇪🇺 Evropská unie proto vytvořila pravidla pro digitální giganty, kteří v online světě úspěšně konsolidují svou moc. 💻

🔍 Jakým…

Co čekat od polského předsednictví EU? A jaké jsou jeho priority? 🇪🇺🇵🇱

Pro @CRoDvojka komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:
https://www.europeum.org/v-mediich/cro-dvojka-eu-je-jako-spolecenstvi-vlastniku-ton-debate-ted-ma-sanci-udavat-polsko/

Načíst více

Poslechněte si náš podcast

Partneři

Napište nám

Můžete nás kontaktovat vyplněním formuláře níže, e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím sociálních médií.

Kontakt
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram