Menu
HomeHome  ›  Archiv  ›  Články a publikace  ›  Národní konvent | Unie a její obranyschopnost: vliv geopolitiky, transatlantických vztahů i technologického vývoje na bezpečnost evropského kontinentu

Národní konvent | Unie a její obranyschopnost: vliv geopolitiky, transatlantických vztahů i technologického vývoje na bezpečnost evropského kontinentu

Evropské bezpečnostní prostředí se za poslední dekádu zásadně proměnilo v reakci na narůstající geopolitická rizika. Ruská invaze na Ukrajinu, rostoucí vliv autoritářských mocností, jako jsou Čína a Rusko a eskalace napětí v klíčových regionech, například na Blízkém východě nebo v Indo-Pacifiku, přetvářejí způsob, jakým Evropa vnímá svou bezpečnost a obranu. Tyto výzvy vedou k prohlubování obranné spolupráce v rámci EU i mimo ni, což zahrnuje rozvoj nových politik, struktur a iniciativ a spolupráce s NATO zároveň podtrhuje potřebu strategického sladění mezi evropskými a transatlantickými partnery. Vypracovaly výzkumnice Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová a výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná.
17. prosince 2024




Doporučení vyplývající z kulatého stolu Národního konventu o EU konaného dne 29. listopadu 2024:

1) Vzhledem k pokračující globální nestabilitě, zejm. agresivní válce Ruska vůči Ukrajině, ale i v kontextu nástupu nové americké administrativy, je nutné, aby jak Česká republika, tak další členské státy EU a NATO, i nadále zvyšovaly své obranné výdaje směrem k hranici 3 % HDP. ČR by se měla současně aktivně účastnit debaty o posilování společných investic do obrany v rámci EU.

2) Česká republika i další členské státy EU by měly podporovat a rozšiřovat kapacity evropského obranného průmyslu, aby se postupně snižovala nadměrná závislost EU na vojenské výrobě ve třetích zemích. Do financování obranného průmyslu je důležité dostatečně zapojit i soukromý sektor.

3) Česká republika by se měla aktivněji zapojit do programů a procesů směřujících k prohloubení evropského obranného průmyslu. Očekávaná Bílá kniha o budoucnosti evropské obrany, kterou má nová Evropská komise vydat během svých prvních sto dní, otevře další příležitosti, jejichž přípravy by se Česká republika měla aktivně účastnit.

4) S ohledem na stále klíčovou roli Spojených států v zajištění bezpečnosti Evropy a v kontextu nástupu nové americké administrativy je vhodné, aby EU pokračovala ve spolupráci s USA v oblasti obrany a zajišťování vojenského materiálu. V zájmu udržení dobrých vzájemných vztahů je také potřeba budovat oboustranně výhodné partnerství – pro EU je klíčové zajistit vojenskou pomoc Ukrajině, pro USA je stěžejní podporovat vyvažování Číny v regionu Indo-Pacifiku.

Shrnutí průběhu kulatého stolu si můžete přečíst pod tlačítkem PDF.

Sdílet

Související články

Policy Paper | Předvídání nepředvídatelného: Předvídatelnost a smysl transatlantických vztahů pro rok 2025

Policy Paper | Předvídání nepředvídatelného: Předvídatelnost a smysl transatlantických vztahů pro rok 2025

Stanovisko k Národnímu konventu | Unie a její obranyschopnost

Stanovisko k Národnímu konventu | Unie a její obranyschopnost

CNN Prima News | Všichni kandidáti na eurokomisaře prošli

CNN Prima News | Všichni kandidáti na eurokomisaře prošli

ÚMV | Evropské strategické zájmy v Indo-Pacifiku

ÚMV | Evropské strategické zájmy v Indo-Pacifiku

Policy Paper | Transatlantic transitions: Strategies for 2025 and Beyond

Policy Paper | Transatlantic transitions: Strategies for 2025 and Beyond

chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram