Komentář: Summit EU a západního Balkánu - Víc financí za více reforem
- Středeční summit lídrů členských států EU a zemí západního Balkánu byl očekávaným pokračováním snah o obnovení dynamiky v procesu rozšiřování EU. Summit se měl původně uskutečnit v Záhřebu pod záštitou chorvatského předsednictví, avšak kvůli pandemii koronaviru měl nakonec podobu videokonference. Jeho samotná realizace, navíc v původně plánovaném termínu, v aktuální globální situaci je důkazem, že pro Chorvatsko i pro zbytek EU patří region západního Balkánu mezi prioritní oblasti a EU chce skutečně vdechnout novu energii do své politiky rozšiřování.
- Od summitu v Záhřebu se čekalo, že naváže na pozitivní kroky z posledních měsíců. Těmi bylo rozhodnutí Rady EU o zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a přijetí nové metodologie pro rozšiřování (souboru pravidel, kterými se přístupový proces řídí). Agendu summitu však přirozeně ovlivnila současná pandemie COVID-19 a ústředním tématem tak nakonec byla pomoc, kterou EU zemím západního Balkánu poskytuje, a plán na obnovu postižených ekonomik.
Během videosummitu potvrdili lídři EU opět evropskou perspektivu zemí západního Balkánu a jejich partneři z regionu jejich závazek vůči EU. Jak už nastínila nová metodologie přijatá na březnovém summitu hlav států EU, v procesu rozšiřování bude mnohem více pozornosti věnováno tomu, zda země usilující o vstup do EU skutečně důsledně provádí reformy zaměřené na posilování vlády práva a dodržují principy demokracie. To se potvrdilo i na včerejším summitu, kdy byly právě tyto klíčové podmínky pro členství v EU opět zdůrazněny. Rozšíření skupiny států vyjednávajících o vstupu do EU o Albánii a Severní Makedonii spolu s přísnějšími pravidly přístupového procesu otevírají možnost rychlejšího postupu pro země, které skutečně mají snahu provádět reformy a k demokratickým hodnotám se hlásí, a naopak oddálit možný přístup zemí, které tuto snahu nevykazují.
Celý dokument si můžete stáhnout pomocí tlačítka PDF na pravé straně tohoto článku.