- V Paříži skončila dvoutýdenní konference COP21, na jejímž konci byla přijata dohoda mnohými označována za přelomovou. Přestože se podařilo překonat většinu neshod, několik zásadních bodů zůstalo bez závazného konsensu.
- Není jasné, zda úmluva splní svá očekávání. Rozhodně se jedná o pokrok od totálního fiaska, kterým byla konference COP15. Vzhledem k naléhavosti situace je jakýkoliv pokrok vítán.
V Paříži skončila dvoutýdenní konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP21), na jejímž konci byla přijata dohoda mnohými označována za přelomovou. Smluvním stranám se podařilo překonat většinu předešlých neshod, několik zásadních bodů však zůstalo bez závazného konsensu. Těmi jsou např. konkrétní rozdělení zodpovědností, financování navržených změn či monitorování postupu – tedy oblasti rozhodující o dlouhodobé životaschopnosti dohody.
Zda úmluva splní svá očekávání, je otázkou, rozhodně se však jedná o pokrok od totálního fiaska, kterým byla konference COP15 v roce 2009. Vzhledem k naléhavosti situace, kdy různé klimatické modely předvídají růst globální teploty o 2,7 až 5 stupňů Celsia, je jakýkoliv pokrok vítán. Pro představu, dle předpovědí se Kodaň i některá další evropská města alespoň částečně zatopí už při zvýšení teploty o 2 stupně Celsia.
Klimatická konference COP21 však nepřinesla dostatečné závazky k boji proti změně klimatu. Několik palčivých problémů nebylo vůbec projednáváno a tak, ačkoli účastníci konference jistě měli v mnohém dobré úmysly, vynecháním určitých otázek podkopali její efektivitu.