Menu
HomeHome  ›  Články autora:Jonathan Lyons

Jonathan Lyons

Výzkumný pracovník

Jonathan Lyons

Výzkumný pracovník

Jonathan Lyons získal bakalářský titul v oboru obchodního managementu na Farmingdale State University of New York a magisterský titul v oboru evropských studií s odborným zaměřením na klima a energetiku na RWTH Aachen University. Ve své magisterské práci se Jonathan zaměřil na plán pro tvůrce politik, jak rozšířit zavádění oceánských energetických technologií. Působí jako výzkumný pracovník v EUROPEU, kde se zaměřuje na kritické suroviny, nakládání s bateriemi pro elektromobily po skončení jejich životnosti a spravedlivý přechod pro střední Evropu.

Policy paper | Zajištění lithiové budoucnosti Evropy: Projekt Cinovec a udržitelná těžba lithia

Více info
25. 3. 2024
Proaktivní postoj EU, který představila ve strategii pro kritické suroviny a později v aktu o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act - CRMA), je hnací silou přístupu Unie k zajištění dodávek těchto surovin pro výrobu baterií pro elektromobily. Projekt Cínovec má v Česku velký ekonomický potenciál, protože zvyšuje schopnost zajistit domácí a regionální dodávky lithia, které jsou jinak geograficky koncentrované mimo Evropu. Ta je na dovozu lithia pro výrobu baterií pro elektromobily závislá na několika málo zemích, zejména na Číně.

Hospodářské noviny | České zásoby lithia by mohly posílit automobilový průmysl

Více info
5. 3. 2024
Česko má obrovské zásoby lithia, důležité suroviny pro výrobu baterií do elektromobilů. V dalších krocích v dodavatelském řetězci baterií, jako je vlastní výroba a recyklace, ale zaostává. A přitom by právě tato odvětví mohla zachránit místní automobilový průmysl. O této problematice a možnostech, jak lithium může pomoci české ekonomice, a proč je toto odvětví zatím nedostatečně rozvinuté, napsal analytik Institutu EUROPEUM, Jonathan Lyons, pro Hospodářské noviny.

Euractiv | Více větru, méně uhlí. Jaké výhody má pro Česko větrná energie?

Více info
27. 12. 2023
Uhlí bylo a je po desítky let důležitou součástí české ekonomiky. Jako fosilní palivo je však významným producentem skleníkových plynů, zejména CO2. Jaké výhody by přinesla dekarbonizace a přechod na větrnou energii píší ve svém komentáři náš výzkumný pracovník Jonathan Lyons a seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová.

BLOG | Tlak na dekarbonizaci v ČR roste. Jak moc je větrná energie výhodná pro Česko?

Více info
25. 12. 2023
Uhlí bylo a je po desítky let důležitou součástí české ekonomiky. Jako fosilní palivo je však významným producentem skleníkových plynů, zejména CO2. Jaké výhody by přinesla dekarbonizace a přechod na větrnou energii píší ve svém blogu náš výzkumný pracovník Jonathan Lyons a seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová.

Policy Paper | Překonání překážek pro uvolnění potenciálu spravedlivého přechodu v Česku

Více info
28. 11. 2023
Energetický přechod se zaměřuje na rychlou a úplnou dekarbonizaci našich ekonomik odklonem od fosilních paliv, jako je uhlí, zemní plyn a ropa, směrem k bezuhlíkovým a pokud možno obnovitelným zdrojům energie, jako je větrná, solární, geotermální, bioenergie a vodní energie. Světové společenství se dohodlo na omezení průměrné globální teploty na 1,5C, aby se zabránilo zhoršení potenciálně nevratných dopadů změny klimatu. Píše Jonathan Lyons.

EURACTIV: Tři důvody proč by Česko mělo urychlit přechod k fotovoltaice

Více info
19. 9. 2023
Solární energie je podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) nejlevnějším zdrojem elektřiny na světě, ale Česká republika stále výrazně zaostává za evropským průměrem. Jaké jsou její výhody a jak co nejrychleji urychlit její implementaci v Česku? Těmto tématům se věnovali Jonathan Lyons a Kristína Kráľovská, výzkumní spolupracovníci Institutu EUROPEUM, ve spolupráci s redaktorkou Kateřinou Horákovou v novém článku serveru EURACTIV.cz.

Policy Paper | Securing Green Transition

Více info
1. 8. 2023
Naše seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová a výzkumný spolupracovník Jonathan Lyons ve spolupráci s Global Policy Research Group se podíleli na studii, která zkoumá bezpečné a udržitelné dodávky kritických surovin (CRM), které jsou klíčové pro zelené technologie. Studie doporučuje strategii pro Švédsko a Česko, která zajistí udržitelné dodavatelské řetězce a pomůže tak přechodu na zelené technologie.

Třetí ročník | Dekarbonizace českého automobilového průmyslu

Více info
16. 5. 2023
Klimatický tým Institutu EUROPEUM v současné době realizuje třetí ročník projektu zaměřeného na dekarbonizaci automobilového průmyslu v České republice. Chceme navázat na naše zkušenosti a posunout tuto práci dále s cílenějším přístupem. Zaměříme se na tři hlavní oblasti, které jsme identifikovali jako klíčové části pro přechod na čistší druhy dopravy.

Policy Paper | The future is electric: role of Visegrad countries in the EV battery supply chain

Více info
24. 3. 2023
Automobilový průmysl je pro ekonomiky všech visegrádských zemí klíčovým hráčem, ale pro zachování konkurenceschopnosti je nutné se mu přizpůsobit. Vzhledem k tomu, že přechod od vozidel s vnitřním spalovacím motorem k elektrickým vozidlům vede ke značné potřebě kritických surovin (Critical Raw Materials - CRM), země V4 se musely a musejí i nadále snažit zaujmout pozici v různých částech dodavatelského řetězce baterií pro elektrická vozidla, od těžby, rafinace až po výrobu, opětovné použití a recyklaci, jakož i výzkum a vývoj nových chemických technologií baterií. Zpráva The future is electric: Role of the Visegrad countries in the EV battery supply chain (Budoucnost je elektrická: role zemí Visegrádu v dodavatelském řetězci baterií pro elektromobily) se zabývá oblastmi, v nichž mohou země Visegrádu zajistit udržitelný a spolehlivý dodavatelský řetězec baterií pro elektromobily.

EU MONITOR | Od boomu ke krachu: Jak nekoordinované politiky zastavily zavádění solární energie v Česku

Více info
12. 12. 2022
Jonathan Lyons ve svém EU Monitoru píše o budoucnosti solární energie v České republice. "Využití plného potenciálu solární energie pomůže nejen splnit cíle EU v oblasti dekarbonizace, ale také podpoří energetickou bezpečnost a vytvoří místní pracovní místa. Potenciál solární energie v České republice je značný, až 12 GW", píše Lyons.

REPORT: Decarbonisation as a Cure for Energy Poverty: What next for the Social Climate Fund

Více info
8. 11. 2022
Náš výzkumný asistent Jonathan Lyons napsal zprávu z kulatého stolu s názvem Decarbonisation as a Cure for Energy Poverty: What next for the Social Climate Fund. Jednalo se o 2. kulatý stůl na téma rozšířených trhů s uhlíkem v EU, tentokrát z pohledu sociálního a spravedlivého přechodu.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram