Turecko-Evropská dohoda v turbulencích?

Výzkumný pracovník Matouš Chudoba se ve svém blogu věnuje stavu migrační dohody mezi Tureckem a Evropskou unií.

  • V pátek 10. září přiletěli na návštěvu do Turecka představitelka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a komisař pro rozšíření Johannes Hahn. Cíl jejich cesty je bezesporu jasný: Posunout se o krok dále v dohodách mezi Tureckem a Evropskou unií ve věci migrační krize.
  • Už od 18. března 2016, kdy byla podepsaná migrační dohoda mezi Tureckem a Evropskou unií, se projevují nejasnosti a neshody týkajících se jednotlivých bodů, ale také vedlejších povinností, jež si obě strany daly za cíl, aby podepsaná dohoda zůstala i nadále v platnosti. 

Evropská unie je přesto přesvědčená, že Turecko se zachová pragmaticky ve svém jednání a přispěje k vyřešení uprchlické krize, jejíž stabilizace je více než nezbytná pro starý kontinent.

 Ve hře není jenom získání Turecka jakožto klíčového spojence pro ochranu unijních hranic a kontroly uprchlíků do zemí Evropské unie, ale také pro boj s terorismem. 

Celý blog je dostupný na serveru iHned.cz.

Příspěvek byl sepsán v rámci nového formátu debat Café Evropa, jako podklad k deváté debatě s názvem "Mocný muž na Bosporu (EU a Turecko)", pořádané 27. 9. 2016."

#Café Evropa #Turecko #EU - Turecko #dohoda

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org