Příští Evropská komise by měla mít nový post komisaře pro obranu. Spekuluje se o tom, že by tato pozice mohla připadnout Česku. Někteří evropští politici, jako například francouzský prezident Emmanuel Macron, však volají přímo po vytvoření společné evropské armády. Jaká úskalí ale projekt má? O jeho užitečnosti a možnostech mluvil pro CNN Prima News Vít Havelka, výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM.
"Myslím si, že v dohledné době to na pořadu dne není, tady pokud bezpečnostní a geopolitická situace zůstane ve stejné podobě jako je dnes. Na evropské integraci v oblasti vojenství je zajímavé to, že se soustředila v podstatě vždy na věci, kterými se nezabývalo NATO nebo bylo podtřeba nějaké dodatečné spolupráce a dodatečných schopností na evropské úrovni k samotnému NATO. Proto se třeba EU po skončení studené války dlouhodobě soustředila především na aspekty peacekeepingu či zahraničních misí. Nikoliv však na teritoriální obranu. Aby došlo k úvahám o vytvoření nějaké podobné struktury jako NATO, by muselo dojít k nějaké naprosto zásadní situaci, ať už na geopolitické úrovni či v našem myšlení."
Celý rozhovor si můžete přehrát zde.
#evropská armáda #komisař pro obranu #evropská komise #bezpečnostní politikaExpertiza: Institucionální vztahy EU se členskými státy, europeizace, transformativní role Evropské unie