Policy Paper | 2022 České předsednictví: Překvapivý úspěch

Historicky druhé české předsednictví v Radě EU se uskutečnilo v druhé polovině roku 2022, tedy v období, kdy byla EU pod značným tlakem v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Z toho, co mnozí předpovídali jako další řádné předsednictví, se stal půlrok krizového řízení. Píše Vít Havelka ve svém Policy paperu nazvaném: České předsednictví 2022: Překvapivý úspěch.

In order to analyse the success of a presidency, its role on two levels must first be recognised. The first level, the political, consists of a written presidency programme establishing a narrative of the presidency, what the leading country aims to achieve, and how it understands European integration. The second level is the European legislative process as such. The primary goal of each presidency is to facilitate negotiations and close as much new legislation as possible. It is important to mention that space for manoeuvring is significantly constrained by the logic of the EU’s legislative process, including the exact time within the legislative term of the EP and Commission. Thus, the first presidencies usually try to initiate negotiation processes, while those presidencies at the end of the legislative term aim to finalize discussions. The Czech Republic held its rotating presidency during the second half of the current legislative period, and thus its role was rather not to begin new negotiations, but to push forward already existing legislative proposals.

Celý článek najdete pod tlačítkem PDF

Článek také vyšel pod EPIN European Policy Institut Network.

#CZPRES #České předsednictví

Vít Havelka
Seniorní výzkumný pracovník

Expertiza: Institucionální vztahy EU se členskými státy, europeizace, transformativní role Evropské unieInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org