iDNES.cz: Levnou elektromobilitu Brusel zas odsunul. Baterie musí být eko

Elektromobily, které nevypouštějí nebezpečné emise, by měly pomalu nahradit automobily se spalovacími motory. Náhrada šetrná k životnímu prostředí. Ale co výroba jejich baterií? Podle EU by měl být celý životní cyklus těchto baterií šetrný k životnímu prostředí, od výroby přes používání až po likvidaci. Jaká opatření budou zavedena, jak bude prodej baterií regulován a jak to ovlivní jejich cenu? Téma komentuje náš výzkumný pracovník Michal Hrubý.

„Dosud je hlavní obavou a obsahem protestů proti ‚ekologičnosti‘ baterií právě těžba nerostných surovin, zpracovatelské aktivity v chemickém průmyslu a obava z možné ekologické zátěže spojené s ‚vyhazováním‘ starých baterií. Nyní bude muset být celý výrobní postup od těžby materiálů až po recyklaci sledován, s digitálním pasem a dostupnými informacemi o jednotlivých fázích životního cyklu. Opětovné využívání recyklovaných materiálů bude hrát časem mnohem větší roli,“

„Přestože v návrhu Evropské komise nenajdeme jediné odvolání na Asii nebo konkrétně Čínu, návrh zároveň slouží jako obrana proti levným bateriím na evropském trhu, které by ovšem nesplňovaly téměř žádná kritéria udržitelnosti. V tomto případě opravdu levné neznamená nekvalitní. Pouze musíme akceptovat fakt, že technologicky a průmyslově jsou například v Číně aspoň o deset let napřed. Ceny baterií jsou z mnoha důvodů nižší (dlouhodobá průmyslová strategie a cílená podpora bateriového průmyslu, práva k těžbě surovin, know-how zpracování surovin, úspory z rozsahu atd.). Dojde k vytvoření podmínek, které budou muset plnit jak původem tuzemské, tak například čínské baterie prodávané na evropském trhu. A to nejen z pohledu environmentálního, ale také sociálního (těžba surovin).“

Celý článek si můžete přečíst zde

#elektromobilita #EU

Michal Hrubý
Výzkumný pracovník

Expertiza: zelená ekonomika EU, těžký průmysl, doprava

Související články



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org