POZVÁNKA: EU±: Klima v Evropském parlamentu – výhled pro české předsednictví

Srdečně Vás zveme na další debatu ze série EU±, tentokrát na téma Klima v Evropském parlamentu – výhled pro české předsednictví. Jakým způsobem ovlivní hlasování české předsednictví? Znamená to konec snah o zelenou politiku v EU? Debata proběhne online formou na Facebooku ve středu 14. června od 17:30.

Zasedání Evropského parlamentu v týdnu od 6.6. bylo klíčovým v mnoha tématech, přičemž největší pozornost přilákalo hlasování o klimatických zákonech z balíku Fit for 55. Ve středu schválili europoslanci návrh Evropské komise, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Evropský parlament se však nedokázal shodnout na zpoplatnění emisí pro vytápění budov a dopravy, tedy na jedné z klíčových částí Fit for 55. Stejně tak prozatím neprošly návrhy Komise na postupné zrušení bezplatných povolení ke znečišťování pro některá průmyslová odvětví či zavedení mechanismu uhlíkových plateb na hranicích (CBAM) jako způsob ochrany průmyslu před levnějším dovozem znečišťujícího zboží ze zahraničí. 

Jakým způsobem ovlivní hlasování české předsednictví? Znamená to konec snah o zelenou politiku v EU? Co bylo příčinou krachu hlasování v Evropském parlamentu? Jak probíhá diskuze o evropských návrzích v ČR? A jaký vliv má ruská válka na Ukrajině na energetickou tranzici?

Na tyto a další otázky Vám odpoví:

  • Kateřina Davidová, projektová koordinátorka, Centrum pro dopravu a energetiku (CDE)
  • Michal Hrubý, výzkumný pracovník, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
  • Helena Truchlá, hlavní analytička, České zájmy v EU (STEM)

Moderátor: Vít Havelka, seniorní výzkumný pracovník, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Facebooková událost

#Klima #české předsednictví # Evropský parlament

Kristína Chlebáková
Projektová manažerka, Manažerka Prague European Summit

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org