Policy Brief: "Nový" pakt o migraci a azylu? Závislost evropské migrační politiky na cestě

Naše stážistka Agathe Helluin napsala Policy Brief o "Novém začátku v oblasti migrace": takto popsala Evropská komise nový pakt o migraci a azylu, který byl představen na zářijovém projevu o stavu Unie v roce 2020. Tento nový pakt bezpochyby vystihuje očekávání, že EU plně přetvoří svou migrační politiku tím, že uzná její limity a nedostatky.

The first and most crucial legislative proposal is the Regulation on asylum and migration management (RAMM) which aims to ‘replace the Dublin regulation with a new asylum and migration management system that allocates applications better between MS by means of a new solidarity mechanism’ Its main objective is therefore to replace the highly controversial and defective Dublin III principle, which determines the Member State responsible for the migrant’s asylum application on the basis of responsibility criteria, such as family unity. Yet, in practice, its hierarchy of criteria has been partially respected by the MS, to the detriment of the first countries of entry.

Thereby, the RAMM seeks to replace the Dublin III system by reasserting two notions at the heart of European migration policy: ‘solidarity’ - as the MS’ duty to cooperate in the handling and management of migration flows; and ‘responsibility’ - as the MS’ duty to take part in the management of migration flows, as well as to control national borders.

Celý článek si můžete přečíst v anglickém jazyce pomocí tlačítka PDF. 

#migrace #azyl

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org