Menu
Nadcházející události
Uplynulé události
6. prosince 2024

Debata | Nový vzdělávací pořad o environmentálních tématech Přihořívá

Zveme vás na debatu k premiéře nového vzdělávacího pořadu o environmentálních tématech Přihořívá. Událost pořádá studentská vzdělávací platforma Based, v rámci které pořad vznikl, a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
4. prosince 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Strakonicím

Zveme vás na další regionální debatu Café Evropa. Ve Strakonicích se budeme bavit nejen o tom, co dvacetileté členství v EU dalo městu, ale třeba i o tom, jak využít nabízené dotace z Evropské unie nebo jak si poradit s výzvami jako je Green Deal nebo migrační pakt.
3. prosince 2024

20 let v EU: co členství dalo a vzalo Třinci?

Tentokrát budeme v rámci regionálních debat Café Evropa v Třinci! Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města? Co Vám Evropská unie dala a vzala?
30. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Česku?

Přijďte diskutovat na další ze série regionálních debat, tentokrát do České Třebové. Zúčastněte se této příležitosti a řekněte nám svoje názory na Green Deal, migrační pakt nebo co si myslíte o dopadu členství v EU na Vaše město a proberte všechny plusy a výzvy s našimi hosty.
21. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Žďáru nad Sázavou

Se sérií regionálních debat Café Evropa tentokrát zamíříme do Žďáru nad Sázavou. Česko je v EU už 20 let - jak členství hodnotíte? Co Vám Evropská unie dala a vzala? Obáváte se změn, které přinese migrační pakt nebo Green Deal? Chcete vědět, jak by vaše město mohlo lépe využívat evropské dotace?
19. listopadu 2024

Café Evropa | 20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Starému Plzenci

Přijďte debatovat na další ze série regionálních debat Café Evropa! Tentokrát budeme ve Starém Plzenci. Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města Chceme Vás slyšet!
V médiích
Projekty
Publikace
19. prosince 2024

TA3 | Zelenský vyzývá EU a USA k silné podpoře. Rozdíly v postojích ohrožují ambice Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský na summitu v Bruselu vyzval k silnému a jednotnému postoji Spojených států a Evropské unie vůči Ukrajině. Názory vedoucích představitelů sedmadvacítky na řadu otázek týkajících se země se však rozcházejí. Někteří prosazují mírové rozhovory, podle jiných jsou ty ale zatím předčasné. Summit lídrů Evropské unie pro TA3 komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
19. prosince 2024

Ekonomický deník | Evropská komise řeší letecká paliva a obchodování s emisemi. Zpoplatněno z nich je jen 20 procent

Letečtí dopravci využívající paliva jako vodík z obnovitelné energie nebo jiná nefosilní paliva by měli získat část bezplatných emisních povolenek. Pro Ekonomický deník komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.
18. prosince 2024

ČRo | Vidina rozšíření Evropské unie o západní Balkán

Může Evropská unie v dohledné době přijmout do svých řad Kosovo nebo Srbsko? Nemá EU27 dostatečné obavy z finanční vojenské podpory Ukrajiny? Co může EU udělat pro podporu evropského automobilového průmyslu? Pro Dvacet minut Radiožurnálu komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
18. prosince 2024

Euractiv.cz | Maďarské předsednictví bylo nakonec konstruktivní, od polského Evropa čeká hodně

Co klíčového se v EU letos odehrálo? A jak by se z toho měla poučit do budoucna? Pro podcast Euractiv.cz komentoval zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Žiga Faktor.
17. prosince 2024

ČRo Plus | Nový systém emisních povolenek ETS2 a jeho fungování

Obchodování s emisními povolenkami je klíčovým nástrojem Evropské unie v boji proti změnám klimatu. Nedávno navržený systém ETS2 přináší zásadní změny, které rozšiřují působnost tohoto mechanismu na nové sektory, jako je doprava a bydlení. Cílem je snížit emise skleníkových plynů a podpořit přechod na udržitelnější způsoby fungování. Pro Český rozhlas Plus komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.
16. prosince 2024

ČT24 | Vláda chce odložit a upravit nový systém obchodování s emisními povolenkami

Ministr životního prostředí Petr Hladík míří do Bruselu vyjednávat o odkladu navrhované směrnice ETS2, která zavádí nový systém obchodování s emisními povolenkami. Vláda usiluje nejen o odklad směrnice, ale také o její úpravu s cílem posílit ochranu spotřebitelů. Pro ČT24 komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.
1. června 2026

JustGreen

Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.
2. prosince 2025

Nízkoemisní materiály pro český automobilový průmysl

Projekt Nízkoemisní materiály pro český automotive je v pořadí pátým projektem EUROPEUM zaměřeným na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu. Cílem projektu pro rok 2024/2025 je zlepšit porozumění materiálovým tokům a regulatorním překážkám v automobilovém sektoru; přenést do českého prostředí osvědčené postupy z mezinárodního kontextu; a identifikovat klíčové oblasti českých a evropských politik, které je třeba zlepšit, aby automobilový průmysl dokázal čelit výzvám dekarbonizace a zachování své konkurenceschopnosti.
31. října 2025

Platform Revolution: utváření budoucnosti pro práci v EU a na západním Balkáně

Projekt Platform Revolution se soustředí na rychlý rozvoj práce v platformách na západním Balkáně a v EU. Tento nový fenomén zaznamenal od pandemie rychlý růst, zejména díky digitálním platformám, jako je „Upwork“.
31. října 2025

REWEU

Projekt (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) je zaměřen na připomenutí „velkého rozšíření“ EU v roce 2004 u příležitosti jeho 20. výročí v květnu 2024. Tato událost měla řadu pozitivních dopadů na utváření Evropy jak ji známe dnes, posílila její bezpečnost, hospodářský potenciál a rozšířila demokracii, princip řádné správy a evropské hodnoty po celém evropském kontinentu.
30. listopadu 2024

Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko*

Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.
11. listopadu 2024

TAPF | Transatlantic Evening Talks

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost rozšířit své znalosti o transatlantických vztazích díky týdennímu programu! Během listopadového týdne se zapojíte do diskuzí s odborníky a získáte neocenitelný vhled do složité dynamiky, která utváří vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou.
2. ledna 2025

Blog | Zavedení hlasování kvalifikovanou většinou při rozšíření EU

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 získalo rozšíření Evropské unie novou dynamiku a toto téma se dostalo do popředí politických diskusí. Zdůrazňuje potřebu posílit geopolitické postavení a bezpečnost EU prostřednictvím rozšíření. Přetrvávají však značné výzvy, zejména pokud jde o účinnost a důvěryhodnost současného přístupového procesu. Ve svém blogu píše stážistka Institutu EUROPEUM Šárka Soukupová.
30. prosince 2024

Policy Paper | Neliberalizace rozšíření EU o západní Balkán

Fenomén neliberalismu, který je základním kamenem stále populárnějšího pojmu neliberální demokracie, získává v celosvětové politické diskusi stále větší váhu. V Evropské unii (EU) vede upevňování většinového, nativistického vedení k tomu, že mnohé členské státy ustupují od progresivních programů a otevřeně prosazují politiky, které podkopávají práva menšin a liberálně-demokratický systém brzd a protivah. Píše Alejandro Esteso Pérez, hostující výzkumník Institutu EUROPEUM.
23. prosince 2024

Policy Paper | Demokratická účast, integrace a důvěra v rámci Visegrádské skupiny: Dvacet let od integrace do EU

V4 jako kolektiv představuje obzvláště zajímavou případovou studii minilateralismu v rámci EU vzhledem k četným opakováním a případům využití tohoto místa různými českými, maďarskými, polskými a slovenskými národními vládami. Tyto čtyři středoevropské státy jsou již dlouho ohrožovány velmocí na východě - Ruskem - a velmocí na západě - Německem. Při řízení procesu zbavování se stínu komunistické éry se V4 nejprve projevila přirozenou spřízněností těchto států s cílem dosáhnout vstupu do EU, rozvíjet tržní hospodářství a vytvořit instituce západního typu. Píše Henry Barrett ve svém Policy Paperu.
21. prosince 2024

Blog | Oživení „mrtvého ustanovení“: Mohlo by hlasování kvalifikovanou většinou zachránit postup podle článku 7 Smlouvy o EU?

V souvislosti s probíhající debatou o rozšíření EU je na stole otázka revize Smlouvy, která by zajistila akceschopnost EU v budoucnu. Zatímco některé členské státy se domnívají, že současný stav Smluv je pro Unii s více než 35 členy vhodný, jiné volají po revizi Smlouvy o EU před rozšířením. V roce 2022 Evropský parlament posunul diskusi o krok dále a přijal usnesení, v němž navrhuje dalekosáhlé revize Smluv. Píše ve svém blogu stážista bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Marek Jankovský.
20. prosince 2024

Policy Paper | Předvídání nepředvídatelného: Předvídatelnost a smysl transatlantických vztahů pro rok 2025

Výsledek prezidentských voleb v roce 2024 opět otřásl základy transatlantických vztahů - do jaké míry, však zůstává otázkou. Tento Policy Paper shrnuje klíčové poznatky a úvahy z fóra, na základě poutavých diskusí tento dokument nabízí ucelený soubor poznatků, včetně realizovatelných doporučení a strategického „seznamu úkolů“ pro transatlantickou alianci v nadcházejících letech. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Danielle Piatkiewicz a vedoucí analytik Polského institutu mezinárodních vztahů Mateusz M. Piotrowski.
20. prosince 2024

Blog | Jednorázové e-cigarety – dříve pomoc při odvykání, dnes velká environmentální zátěž

Problém jednorázových elektronických cigaret, známých také jako vapky nebo vapes - tomu se věnuje blog od Zuzany Augustové. Autorka v něm popisuje negativní dopady na zdraví, přičemž upozorňuje na snadno návykový charakter, zejména u mladých lidí. Věnuje se také environmentálnímu dopadu těchto výrobků, jelikož jsou složeny z materiálů, které nelze snadno recyklovat, a jejich vyhození do odpadu může způsobit požáry a úniky škodlivých látek. Na příkladu Spojeného království pak ukazuje, jak se vláda pokouší tento problém řešit legislativně, včetně plánovaného zákazu jejich prodeje.

Sledujte nás na X

Věděli jste, že od roku 2020 narostl počet domácností, které si doma nemohou dovolit dostatečně zatopit, o 37 procentních bodů? 🔥📉

Takzvanou energetickou chudobou nyní trpí 690 tisíc domácností, jak vyplývá ze zprávy Poverty Watch 2024. 📊💡Pomoci by mohly energeticky úsporné…

4

Fast fashion 👗, počátek klimatických změn 🌍 a výuka udržitelných témat na školách 📚 byly tématy debaty, kterou Institut EUROPEUM pořádal spolu se studentskou vzdělávací platformou Based.

Děkujeme moderátorkám Rozálii Haškovcové a Tereze Koubkové, odbornicím Rebece Hengalové z…

4

Načíst více

Poslechněte si náš podcast

Partneři

Napište nám

Můžete nás kontaktovat vyplněním formuláře níže, e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím sociálních médií.

Kontakt
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram